
Bolesti svalů a kloubů patří mezi nejčastější potíže, které trápí lidi všech věkových kategorií. Mohou být způsobeny fyzickou námahou, stárnutím, zánětlivými procesy, artritidou, nebo například přetížením svalových skupin při sportu či práci. V některých případech se jedná o chronické stavy, v jiných o přechodné problémy. Bez ohledu na původ bolesti však může být velmi účinnou a zároveň šetrnou cestou bylinná léčba, která využívá protizánětlivých, analgetických a regeneračních účinků rostlin.
Příroda nám nabízí celou řadu léčivých bylinek, které dokážou ulevit od bolesti, zmírnit zánět a podpořit regeneraci svalové i kloubní tkáně. V tomto článku si představíme ty nejúčinnější z nich a ukážeme si, jak je využít v praxi – ve formě čajů, obkladů, mastí i koupelí.
Nejlepší bylinky na bolesti svalů a kloubů
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Jedna z nejznámějších bylin používaných při bolestech kloubů, svalů, šlach a pohmožděnin. Obsahuje látku alantoin, která podporuje hojení tkání, urychluje regeneraci buněk a zmírňuje otoky.
Používá se především zevně ve formě mastí, gelů a obkladů. Nedoporučuje se vnitřní užití kvůli obsahu pyrrolizidinových alkaloidů. Kostivalová mast je vhodná na namožené svaly, bolestivé klouby nebo otoky po úrazech.
Arnika horská (Arnica montana)
Má silné protizánětlivé, analgetické a protiotokové účinky. Velmi účinná je při svalové únavě, natažení svalů, podlitinách a bolestech z artritidy.
Arnika se užívá hlavně zevně – ve formě gelů, mastí a tinktur. Podporuje cirkulaci krve, snižuje zánět a zklidňuje podrážděnou pokožku. Vnitřní užívání se nedoporučuje bez odborného vedení.
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Známá především jako přírodní antidepresivum, ale má také silný protizánětlivý a analgetický účinek. Pomáhá při neuralgiích, revmatických bolestech i bolestech zad a krční páteře.
Nejčastěji se používá jako třezalkový olej – macerovaný v olivovém oleji a aplikovaný přímo na bolestivá místa. Působí i regeneračně na pokožku a svalovou tkáň.

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)
Bylina tradičně používaná v čínské medicíně. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při chronických bolestech kloubů, revmatismu a artróze. Obsahuje flavonoidy, které zmírňují zánět a působí jako přírodní analgetikum.
Užívá se buď vnitřně ve formě čaje nebo tinktury, nebo zevně jako součást mastí.
Kurkuma (Curcuma longa)
Známé žluté koření s výjimečně silným protizánětlivým účinkem díky obsahu kurkuminu. Kurkuma pomáhá při artritidě, revmatismu a bolestech svalů způsobených zánětem.
Pro lepší vstřebávání je vhodné kombinovat kurkumu s černým pepřem a tukem. Lze ji užívat ve formě prášku, tinktury nebo zlatého mléka (kurkuma s teplým mlékem a medem).
Další užitečné bylinky a přírodní prostředky
- Zázvor – má hřejivý a protibolestivý účinek, zlepšuje prokrvení a zmírňuje zánět.
- Vrba bílá (Salix alba) – obsahuje salicin, přírodní formu účinné látky podobné aspirinu.
- Kopřiva dvoudomá – podporuje detoxikaci, čistí klouby od usazených solí, pomáhá při artritidě.
- Rozmarýn lékařský – silně prohřívá, podporuje průtok krve a uvolňuje svalové napětí.
- Levandule – působí relaxačně, pomáhá uvolnit svalové křeče a podporuje regeneraci tkání.
Jak bylinky správně používat
Bylinné masti a oleje
Ideální na lokální aplikaci při bolesti svalů a kloubů. Připravíte je macerací bylin (např. třezalka, kostival, arnika) v oleji a následným přidáním včelího vosku.
Obklady a zábaly
Silný odvar z bylin se nechá zchladnout na příjemnou teplotu, namočí se do něj látka a přikládá se na bolestivé místo. Skvělé jsou obklady z kostivalu, arniky nebo zázvoru.
Bylinné koupele
Uvolňující teplá koupel s bylinkami pomáhá při svalové únavě, revmatických potížích nebo bolestech zad. Do koupele přidejte odvar z rozmarýnu, levandule, měsíčku nebo borovice.
Vnitřní užívání
U některých bylin (např. kopřiva, zázvor, kurkuma, šišák) je vhodné i vnitřní užívání ve formě čajů, tinktur nebo kapslí, aby došlo k celkovému působení na organismus.
Doplňující rady
- Kombinujte bylinky s pohybem – jemné cvičení, jóga nebo procházky pomáhají zlepšit průtok krve a zmírnit ztuhlost.
- Dbejte na dostatečný pitný režim, ideálně s bylinnými čaji podporujícími vylučování kyseliny močové, která zatěžuje klouby.
- Vyhněte se přetěžování postižených míst, ale dopřejte jim pravidelný mírný pohyb.
- Při chronických bolestech je vhodné podstoupit komplexní bylinkovou kúru, která zahrnuje detoxikaci, regeneraci a protizánětlivé působení.
Bolesti svalů a kloubů lze účinně a šetrně zmírnit pomocí léčivých bylin, které nám příroda nabízí. Ať už sáhnete po kostivalu, arnice, třezalce nebo kurkumě, vždy volte kvalitní suroviny a pravidelné užívání. Kombinace zevní aplikace a vnitřního působení přináší nejlepší výsledky. Při správném použití dokážou bylinky podpořit regeneraci, zmírnit zánět, uvolnit napětí a navrátit do těla lehkost a pohodu. Pokud bolesti přetrvávají nebo se zhoršují, neváhejte vyhledat odborníka a byliny zařadit jako součást komplexní léčby.