Rozhodněte se, kolik koláčů chcete
Bez práce prý nejsou koláče. A tak se v první řadě rozhodněte, jak moc velké sousto vlastně zvládnete a chcete. A teď zapomeňte na ty koláče, ale myslete na zahradu. Jak je velká? Co vše na ní chcete dělat? Jak ji chcete udržovat? Kolik času chcete její péči věnovat? To všechno jsou otázky, na které je třeba si předem rozmyslet odpovědi, protože podle nich se pak odvíjí i výběr správné a spolehlivé techniky a vhodných parametrů.
Jednu radu nad zlato vám ale dáme hned na začátku – nikdy, opravdu nikdy, nekupujte ty nejlevnější a zdánlivě nejvýhodnější stroje. Protože sice ušetříte nějakou tu kačku, ale hodně jich pak vyhodíte do vzduchu, až budete platit opravy, náhradní díly, nebo něco ostřejšího na uklidnění, když vám půjde hlava kolem z toho, že to „zase nefunguje“.
Chcete-li spolehlivého pomocníka, vybírejte s rozumem – prověřené a spolehlivé výrobky od prověřeného a spolehlivého výrobce u prověřeného a spolehlivého prodejce. Nic víc, nic míň. Pokud je to jasné, pojďme se kouknout aspoň na ta nejzákladnější fakta, která musíte zohlednit.
Bez pohonu to nepůjde
Jedním ze zásadních parametrů, které musíte rozhodnout před výběrem jakékoliv zahradní techniky, je to, jak má být poháněna. Na výběr máte standardně benzínový, elektrický nebo akumulátorový pohon, přičemž každý má své výhody i nevýhody a hodí se pro různě velké zahrady.
Benzín vrčí a nevoní, zato maká
Benzínové stroje patří stále k těm nejvyhledávanějším – a v podstatě i k nejvýkonnějším. Hodí se zejména pro velké pozemky či častější nebo profesionální využití. Potěší vás hlavně skvělým výkonem, bezkabelovým provedením (nebudete závislí na elektřině či dobíjení baterií) a schopností dlouhého provozu – dokud vám nedojde benzín v kanystru, můžete makat jako ďasi. Nevýhodou pak je především vyšší hlučnost (což může rozčilovat zejména nevrlé sousedy), vyšší hmotnost a často také vyšší pořizovací cena. Vsadíte-li ale na benzín, vsázíte v podstatě na jistotu.
Kabel nepohorší emisemi, ale vyžaduje ostražitost
Elektrická zahradní technika, tedy ta, která disponuje kabelem pro připojení do zásuvky, najde své uplatnění hlavně na malých až středně velkých zahradách, kde ale musí být připojení k elektřině – bez té si prostě ani neškrtnete. Oblíbená je hlavně proto, že není hlučná, nezapáchá spalovaným benzínem a nevydává žádné emise.
Elektrické stroje také mívají poměrně nízkou hmotnost a snadnou údržbu – nevyžadují doplňování oleje, pravidelné servisy atd. Hlavní nevýhodou, která může být dokonce i fatální, když nebudete dostatečně obezřetní, je ale ten již zmíněný kabel.
Při práci s nářadím jej musíte neustále hlídat, aby se nezkroutil, nepřimotal do cesty, nepřeseknul… A taky musí být pořád zapojený v zásuvce… Zase je to ale asi jediné zásadní mínus tohoto typu techniky, takže pokud si věříte, že si kabel uhlídáte, rozhodně není důvod elektrické stroje zatracovat.
Akumulátor vyvrací mýty a zvládá výkony
Aku zahradní technika s sebou nese řadu mýtů, které už jsou dnes ale dávno překonané. Již totiž rozhodně neplatí, že nemá výkon, nic nevydrží, hned se vybije… Naopak, akumulátorové stroje jsou skvělým řešením pro všechny, kteří nemají přístup k elektrickému připojení, nechtějí manipulovat s kabelem či vrčet na zahradě s benzínovými stroji. Aku technika je tichá, bezúdržbová, nepotřebuje žádné pohonné hmoty a zajišťuje poměrně dobrý výkon. Oceníte ji na malých i větších pozemcích, jen musíte počítat s tím, že je třeba dobíjet akumulátor.
Rada pro efektivní využití aku nářadí
Pokud se rozhodnete pořídit si aku zahradní techniku, doporučujeme vám vybrat takovou, která disponuje jednotným akumulátorem pro více druhů strojů. Pak vám totiž stačí jeden akumulátor pro všechny stroje, jakož i jedna nabíječka pro daný akumulátor, a nemusíte jich v dílně či garáži skladovat několik. Ušetříte si tak nejen nervy při hledání toho správného kusu, ale i peníze za x baterií (aku nářadí a stroje totiž můžete zakoupit i bez akumulátoru, a ušetřit tak spoustu peněz).
Bez jaké techniky se na zahradě neobejdete?
Základní povědomí o jednotlivých pohonech a nutnosti pořízení kvalitní techniky už tedy máte. Nyní si pojďme ještě alespoň stručně představit, co by vám ve vaší zahradní výbavě nemělo chybět, abyste obsáhli ty nejzákladnější činnosti a mohli si pak v klidu užívat relaxu na upravené zahradě – a hlavně se s ní také pochlubit.
Sekačka na trávu
Ať už máte malou, nebo velkou zahradu, není-li na ní jen beton, bez sekačky se neobejdete. Je to prostě ten nejdůležitější pomocník, jehož výběr je závislý především na velikosti plochy:
- Máte-li zahradu větší než 600 m2, nebo nemáte-li na ní k dispozici přípojku elektřiny, zvolte benzínovou sekačku. Ta si navíc poradí i s hustým či vysokým trávníkem.
- Zahrady do 600 m2 pohodlně posečete elektrickou sekačkou, a to levně, ekologicky a bez hluku. Pozor si však s tímto výběrem dejte ve chvíli, kdy máte na zahradě velké množství keřů, stromů či jiných překážek – pak je manipulace s kabelem náročná a vyplatí se zvolit spíše akumulátorovou či benzínovou sekačku.
- Akumulátorová sekačka je vhodná také spíše na menší zahrady do přibližně 500 m2 a využijete ji zejména na pravidelně udržovaný trávník. S přerostlou trávou si moc dobře neporadí.
- Speciální kategorií, která je maximálně pohodlná, ale zároveň také finančně nejnáročnější, jsou robotické sekačky, které udělají práci za vás – ty oceníte zejména na svažitých terénech a opravdu velkých plochách.
- Na velké plochy je pak také vhodné zvážit pořízení zahradního traktůrku, u kterého odpadá náročné běhání za strojem – i zde je však třeba počítat s větší investicí.
Při pořizování sekačky je pak také nutné zohlednit to, zda má pohon (pomůže vám s tlačením), zda je doplněna dalšími funkcemi (např. mulčování, boční výhoz) či jaké má sekací ústrojí (rotační, bubnové, vřetenové, lištové, strunové či cepové).
Strunová sekačka a křovinořez
Na špatně přístupných místech, kolem plotů, vyvýšených záhonů atd., kde se vám nepodaří posekat trávu sekačkou, je vhodné použít strunovou sekačku neboli vyžínač. Křovinořez zase využijete na posekání vyšších porostů, s kterými si sekačka neporadí. Při výběru byste měli zohlednit především hmotnost (ideálně kolem 5 kg), protože jej při práci držíte v ruce. Důležitá je také rychlost otáček, která určuje, jak rychle stroj pracuje, a jeho výkon.
- Potřebujete-li jen dolaďovat trávník nebo příležitostně sekat měkké vyšší porosty, postačí vám výkon do 1 kW.
- Hustší vegetaci a drobné dřeviny pak pokoříte křovinořezem s výkonem v rozmezí od 1 do 3 kW.
- Máte-li plantáž s odolnou vegetací a dřevinami, nebo se živíte jako profesionální vyžínač, pak rozhodně sáhněte po výkonu nad 3 kW.
Pily na dřevo
Ať už potřebujete prořezávat stromy a keře, nebo sem tam pokácet nějaký ten strom, bez pily se neobejdete. Pro občasné prořezání vám postačí ruční pilka, pro pokácení stromů či nařezání většího množství dřeva sáhněte po elektrické nebo motorové pile, přičemž zde platí, že benzínové pily jsou nejvýkonnější, ale také nejtěžší.
Nůžky na živý plot
Dodat hezkou fazónu živému plotu je jednoduché, pokud na to máte správný stroj. Hlavními parametry při výběru nůžek na živý plot jsou:
- Výkon, který by měl být nad 450 W, pokud máte dřevnatější plot. S malými zelenými výhonky si poradí i stroje s nižším výkonem.
- Rozteč nožů, kdy na méně dřevnaté porosty postačí kratší lišta do 15 mm, pro více dřevnaté pak volte rozteč nad 15 mm.
- Délka lišty – do 40 cm se hodí spíše pro menší živé ploty, nad 40 cm pro větší a urostlejší dřeviny.
Kultivátory
Patříte-li k vášnivým zahradníkům, kteří si rádi vypěstují vlastní zeleninu, pak se bez kultivátoru neobejdete (tedy obejdete, ale zbytečně se nadřete). Při výběru zohledněte kromě pohonu (i zde platí, že na velké plochy a časté používání je nejlepší benzínové provedení) také výkon a záběr nožů. Kultivátory s výkonem do 600 W vám poslouží na menší záhony, pro velké plochy však volte podstatně větší výkon. Záběr nožů pak závisí na šířce záhonů, standardně se pohybuje od 20 až do 110 cm.
Vysavače a fukary na listí
Podzim patří v zahradě k těm nejméně oblíbeným obdobím, protože kromě zazimování s sebou nese také hrabání listí. A právě s ním ušetří práci fukary (ty listí – ale například i posekanou trávu nebo drobné větvičky – pouze nafoukají na hromadu) a vysavače listí (nasají listí do sběrného vaku, podobně jako domácí vysavač). I zde hraje kromě pohonu roli hlavně výkon – měli byste vždy volit stroje s výkonem alespoň 2 000 W, a u vysavačů pak také objem sběrného vaku – pro zahradu s menšími keři postačí objem kolem 20 l, u zahrad s více stromy doporučujeme alespoň 60litrový vak. A chcete-li opravdu kvalitu, pořiďte si vysavač na listí s integrovaným drtičem, který odpad rozdrtí při nasávání do vaku, a ušetří tak spoustu místa.
Rada na závěr
Výše uvedené tipy jsou jen stručným shrnutím, na co se při výběru zahradní techniky zaměřit. Pokud si nejste jisti správným výběrem, doporučujeme vám obrátit se na specialistu, který vám poradí přesně dle vašich potřeb, očekávání a velikosti zahrady. I u zahradní techniky totiž platí, že je lepší dvakrát měřit, než jednou řezat – takže se raději dvakrát zeptejte, než byste si pak škubali vlasy, že váš výběr nebyl správný.