Pokud se rozhodnete vyrobit si vlastní herbář, nejdůležitější bude zvládnout sušení a lisování květin/bylinek. Přinášíme vám návod, jak toho dosáhnout co nejúčinněji.
Sběr bylinek
Jako první musíte bylinky nasbírat. Určitě je sbírejte za slunečného a nedeštivého počasí. Bylinky musí být suché, nikoliv mokré nebo navlhlé. Sbírat byste měli:
- u bylin celou rostlinku,
- u keřů větvičku,
- u stromů list, květ a plod (klidně nakrájený na plátky).
Sušení
Sušení je možné provádět pomocí savých papírů a těžké knihy. Každou rostlinku nebo její část (podle velikosti) dejte mezi 2 savé papíry, přichyťte malířskou páskou a položte mezi listy nějaké těžké knihy. Listy papíru, nebo alespoň ten vrchní, měňte alespoň jednou za 2 dny, aby byl pořád suchý a mohl pohlcovat vlhkost. Takto se bude bylinka sušit a lisovat několik týdnů až měsíců.
Žehlení
Lisovat a sušit květiny je možné i pomocí žehličky. Pokud dáte rostlinu opět mezi savý papír nebo mezi pečicí papír a žehličku zapnete na maximum, můžete rostlinu nebo její částí přežehlit a tím se vylisují i částečně vysuší. Dále stačí dát rostlinky v savých papírech nebo mezi pečicím papírem do knihy, aby tzv. „došly“.
Sušení závěsným způsobem
Pokud chcete mít bylinky prostorové a budete je skladovat třeba v krabičkách, můžete je sušit třeba klasickým závěsným způsobem v kyticích. Tam, kde hrozí opad malých částí, jako třeba u levandule, pod ně dejte papír nebo noviny. Takovéto usušené rostliny můžete použít i jako dekoraci, ale doporučujeme je postříkat lakem (na vlasy), aby déle vydržely jako čerstvé a uchovaly si svou barvu.
Sušení pomocí silikagelu
Silikagel určitě znáte ze všech koupených krabic s botami apod. Silikagel vysušuje i rostliny, stačí do skleněné nebo kovové misky nebo krabičky nasypat silikagel, dát rostlinu a opět zasypat silikagelem. Opět budou květinky spíše vysušené, nikoliv vylisované, ale zase se hodí do dárkových krabiček, zajímavého herbáře nebo jako dekorace.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.adbz.cz, www.magazinzahrada.cz