Jak spotřebovat rajčata?

rajce
Zdroj foto: envato

Rajčata jsou potravinou, která je někde řazena mezi ovoce, jinde mezi zeleninu. Na tom ale příliš nezáleží. Plody rostliny s názvem rajče jedlé jsou především chutné a zdravé a lze je v domácnosti spotřebovat mnoha způsoby. Ptáte se jakými? 

Domácí kečup

Rajčata tvoří hustou omáčku, která je populární takřka po celém světě. Základ kečupu vznikl podle některých teorií ve východní Asii, dnes je ovšem populární především v Severní Americe. Velkou oblibu má ovšem i u nás. Prodávaný kečup nicméně může obsahovat různé konzervanty, za to menší množství rajčata. Proto si jej raději vyrobte doma. Kromě rajčat můžete použít i cibuli a jablka, ale také koření (skořice, pepř, mletá paprika, bobkový list), stejně jako dochucovadla. Doporučujeme sáhnout po třtinovém cukru a jablečném octu, jenž i přes kyselou chuť působí zásadotvorně. 

Sušená rajčata

Plody rajčete jedlého je možné rovněž usušit a následně po celý rok využívat v nejrůznějších receptech (např. v omáčce Marinara, různých salátech, ale použít je lze i jako červené pesto). K sušení přitom můžete využít dva způsoby, které nejsou shodně nijak náročné. 

  • Rajčata sušená v troubě – tento způsob zabere zhruba 6 až 9 hodin. Během této doby byste měli rajčata rozložená ve skleněné nádobě průběžné otáčet, dokud nebudou hotová.
  • Rajčata sušená v sušičce – plody vyskládejte řeznou částí nahoru (to platí i pro postup výše) a sušte při teplotě 60 °C. Po zhruba čtyřech hodinách je otočte a pokračujte po stejnou dobu.

Zavařená rajčata

Zavařování je další široce využívaný způsob uchování potravin. Rajčata přitom můžete zavařit na sladkokyselo, tedy podobným způsobem jako okurky. Kromě oloupaných plodů rajčete jedlého nakrájených na menší kousky budete potřebovat už jen (kvalitní) ocet, sůl a vodu. Uplatnění může nalézt rovněž koření, stejně jako česnek. Záleží na vašich chuťových preferencích. Zavařená rajčata budete moci následně konzumovat jako přílohu, ale využít je lze také do polévek, omáček či na pizzu

Nakládaná rajčata

Pro tento způsob konzervace budete potřebovat pouze samotná rajčata. Stačí je nakrájená na čtvrtky (a ideálně také oloupaná) naskládat do zavařovacích sklenic, a to až po okraj. Můžete je přitom trochu rozmačkat vidličkou. Jednotlivé sklenice důkladně zavíčkujte a dejte zavařit na 90 °C po dobu 30 minut. Pak už jen sklenice obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Používat je můžete například jako základ do omáček, polévek nebo pod maso. V chladných a tmavých prostorech přitom vydrží několik měsíců až jeden rok.

Sterilované lečo

Lečo je pokrm typický pro maďarskou kuchyni, ale oblíbený je také v dalších středoevropských kuchyních. V létě si jej můžete bez problémů připravit z čerstvých surovin, mezi které patří nejenom rajčata, ale využít lze rovněž bílé papriky a cibuli. Pokrm pak už stačí jen dosolit. Pokud si budete chtít dát lečo i v zimě a nechcete používat rajčata z obchodů, které v tomto období bývají vodnatá, můžete si jej zavařit. Vytvořit si je navíc možné i mexickou variantu leča, ve které použijete také fazole a chilli papričky.

Rajčatový džem

Z rajčat si dokonce můžete vyrobit džem, který následně budete moci rovněž využívat celoročně. Vzhledem k tomu, že tato dobrota pochází původně z Itálie, nesmí v receptu chybět ani bazalka. Pečená rajčata stačí každopádně povařit s třtinovým cukrem, a to ve šťávě, kterou pustila při pečení. Po cca 10 minutách přidejte citrónovou šťávu a kůru (optimálně z BIO citrónu). Až tekutina zhoustne, přidejte právě bazalku a navíc i chilli papričku. Pak už jen dejte hotovou směs do sklenice a zhruba čtvrt hodiny zavařujte.

———Komerční článek———

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here