Obliba bylinkových zahrádek stále roste a je to pochopitelné. Kdo by nechtěl mít vlastní zahrádku plnou svých oblíbených bylinek, čerstvých a připravených k okamžité spotřebě při přípravě jídla!? Problém může nastat, pokud žijete ve městě nebo v bytě, my vám však poradíme jak na to a jak si obstarat bylinkovou zahrádku i v takovém případě. Nespornou výhodou bylinkové zahrádky není jen čerstvost surovin, ale i dekorativní aspekt.
Chytré květináče
Už jste slyšeli o chytrém květináči? Jedná se v podstatě o systém, který se sám postará o závlahu rostlinky, osvětlení a ještě k tomu pomůže k až třikrát rychlejšímu růstu bylinky. Chytré květináče již nejsou nijak přehnaně drahé (stojí asi kolem 1 000 Kč) a navíc jsou opravdu hezké. Pokud si chcete o chytrých květináčích přečíst více, můžete se podívat na recenzi a srovnání chytrých květináčů, které jsou aktuálně na trhu. Ačkoliv se trend chytrých květináčů u nás teprve pomalu rozjíždí, řada velký eshopů již má toto zboží hojně v nabídce. Například Alza.cz nabízí poměrně různorodý výběr z řady chytrých květináčů.
Chytré květináče jsou dost možná budoucnost pěstování bylinek v bytě a dost možná ne až tak vzdálené budoucnost, ale oproti klasickému (ikdyž pomalejšímu) pěstování bylinek na zahrádce nebo v (klasickém, hloupém) květináči je chuť bylinek z chytrého květináče o něco horší. Za pokus však nic nedáte a je to rozhodně zajímavá technologie. Pěstovat takto nemusíte jen bylinky,ale v podstatě všechny rostliny, rozhodně se tak nemusíte omezovat na bylinky jako je bazalka, rozmarýn či libeček.
Balkon a květináč
Pokud máte ve svém bytě balkon, máte napůl vyhráno. Bylinky můžete pěstovat i přímo na balkoně v klasické květináči. Bylinky nejsou nijak náročné na údržbu, stačí je dostatečně zalévat. Rozhodně se však vyvarujte květináčům, které nemají na spodku díry a záchytnou misku na vodu. Tyto květináče lze velice snadno přelít, nemluvě o možnosti neúmyslného zalévání díky dešťům. Hlína v květináči vám poté začne velice rychle plesnivět nebo v horším případě celá rostlina odumře. Takto můžete na balkoně pěstovat většinu bylinek od jara do podzima, během zimy je lepší bylinky přesunout do tepla, pokud to jen je možné. A pokud není a rostlinka zimu nepřežije, nic se neděje, na jaře si můžete zasadit novou, bylinky rostou opravdu rychle.
Jak bylinky skladovat
Pokud se vám zadaří a bylinky vám narostou rychleji, než je stihnete konzumovat, může to být také problém. Je vždy třeba udržovat ideální velikost sazeničky, obzvlášť, pokud bylinky pěstovat v květináči, pokud by byla rostlinka již moc velká, začne vám přerůstat a květináč pro ni bude za chvíli malý. Doporučujeme tedy občas bylinky zastřihávat a suroviny buď hned konzumovat (mátový čaj či bazalkové pesto, vymyslet toho jde spousta) nebo usušit. K sušení a následné uchování je nejlepší sušička ptravin, pokud ji nemáte, může psotačit i suché a teplé místo, kde necháte své bylinky v klidu dehydratovat. V takovém případě je však třeba dát pozor na to, aby zelenina nezačala plesnivět.
————–Komerční článek—————