Kvalitní víno prospívá zdraví. Víme, jak ho poznat na první chutnání

cervene vino
Zdroj foto: envato

Ať už si dopřáváte skleničku červeného na uklidnění nebo těžíte z pozitivních účinků resveratrolu na svůj organismus, možná si nejste tak úplně jistí tím, jak kvalitní víno poznat. Podle ceny? Barvy? Obalu?

Ve skutečnosti stačí ochutnat. A to jen malou kapku. A na co se při tomto důležitém kroku soustředit?

Chuť vína musí doznívat dostatečně dlouho

Vůbec se teď nebudeme zabývat tím, jakou sladkost či trpkost víno má. Každý z nás preferuje jiné chutě a o kvalitě vína to něco vypoví jen tomu, kdo této oblasti alespoň trochu rozumí. Ovšem počítat do třiceti umíme určitě všichni. A proč právě do tří desítek?

Přesně takhle dlouho totiž musí chuť vína na vašem jazyku doznívat. Pokud vydrží 30 vteřin, pak je kvalitní. Znalci mluví o dlouhém odchodu, případně také o vinném finále. A jde o pravidlo stejné pro všechna vína – bílé, červené, šumivé… Pokud váš jazyk a patro dokáže po spolknutí oblažovat ještě 30 vteřin, pak držíte v ruce skutečnou kvalitu.

hroznove vino
Zdroj foto: pixabay

Zaměřte se také na to, jak vaše víno voní

Také zůstáváte v údivu nad tím, kolik možných vůní může víno mít? A vy vždycky zvládnete identifikovat tak nanejvýš dvě… Nemusíte být znalci a rozeznat jahody od malin (bohatě vám stačí vůně ovocná), ale měli byste si zapamatovat, kolikrát je třeba víno „očichat“, abyste potenciálních aromat odhalili co nejvíce.

Napoprvé je to ihned poté, co víno nalijete do sklenice. Máte na to jen krátký čas, a navíc nesmíte hladinou pokud možno vůbec pohnout. Pokud to neuděláte, uniknou vám ty nejprchavější nuance v době citrusů nebo bylinkových tónů. A znovu už se neobjeví.

Teprve poté je na čase vínem obligátně zakroužit. Díky tomu uvolníte další, těžší vonné silice a oleje, starající se o charakteristickou plnost aroma celého nápoje. A kdy přijde čas na poslední nádech? Ihned poté, co víno dopijete. Na dně sklenice totiž ulpívají vonné složky, jež víno nabralo při zrání v sudech a sklepích.

Nekažte si zážitek špatným servírováním

Byla by to totiž opravdu škoda. Naštěstí základy servírování vína nejsou nijak složité a zvládnete je bez problémů i vy. Sklenice s dlouhou stopkou by měla být základem. Další postup však záleží na tom, jaké víno do ní nalijete.

Bílé je nutné držet vždy co nejníže. Naše tělesná teplota mu nesvědčí, raději má chlad. To červené víno nejvíce chuťových i vonných esencí uvolní, je-li zahřáté. Dotek naší ruky mu vůbec nevadí a bez obav ho můžete držet ihned pod bříškem sklenice.

A šumivé víno či sekty? Nikdy se nesnažte, aby vám v ruce bouchlo, to totiž kvalitě nápoje neprospívá. Jde jenom o efekt, proto na otevírání jděte pomalu. Láhev držte ve snížené poloze a snažte se otáčet jejím tělem a nikoli korkem. Budete tak mít jistotu, že všechno dopadne přesně tak, jak má.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here