
Bylinky jsou nepostradatelnou součástí každé kuchyně, a to nejen díky své schopnosti zvýraznit chuť pokrmů, ale i pro své zdravotní účinky. Jejich použití sahá hluboko do historie – využívaly se nejen jako koření a dochucovadla, ale i jako přírodní konzervanty a léčiva. V současnosti se bylinky vracejí do centra zájmu moderní kuchyně, ať už jde o tradiční domácí vaření, nebo o špičkovou gastronomii. Abychom však mohli jejich potenciál naplno využít, je důležité vědět, jak správně bylinky používat, kombinovat a uchovávat.
Čerstvé vs. sušené bylinky
Základním rozdělením v kuchyni je použití čerstvých a sušených bylinek. Každá forma má své výhody a specifika:
- Čerstvé bylinky mají intenzivnější, svěžejší chuť a vůni. Jsou ideální pro rychlá jídla, saláty, pomazánky a zdobení. Přidávají se obvykle na konci vaření nebo přímo do hotového pokrmu, aby si zachovaly co nejvíce aromatických látek.
- Sušené bylinky jsou trvanlivější a vhodné pro delší vaření – například do polévek, omáček, dušených pokrmů nebo pečených mas. Jejich chuť je koncentrovanější, proto se používají v menším množství.
Obecné pravidlo říká, že 1 lžička sušené bylinky odpovídá asi 1 lžíci čerstvé.
Nejčastěji používané bylinky v kuchyni
- Petržel (Petroselinum crispum)
Univerzální bylinka s jemně kořenitou chutí. Hodí se do polévek, omáček, pomazánek, bramborových i vaječných jídel. Plocholistá petržel má silnější chuť než kudrnka. Vždy ji přidávejte až do hotového jídla, aby neztratila barvu a vůni. - Bazalka (Ocimum basilicum)
Typická bylinka středomořské kuchyně. Výborná do rajčatových omáček, těstovin, pizzy a salátů. Čerstvá bazalka je základem pesta. Nesnáší dlouhé vaření, přidávejte ji až nakonec nebo těsně před servírováním. - Oregano (Origanum vulgare)
Výrazná, mírně nahořklá bylinka oblíbená v italské kuchyni. Hodí se do rajčatových omáček, na pizzu, do pečených mas a luštěnin. Sušené oregano má silnější aroma než čerstvé. - Tymián (Thymus vulgaris)
Silně aromatická bylinka vhodná pro pečená masa, zvěřinu, brambory, omáčky, polévky a marinády. Lze jej vařit i delší dobu, dobře snáší teplo. - Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)
Má výraznou, pryskyřičnou chuť. Používá se k ochucení jehněčího, vepřového a drůbežího masa, pečených brambor a chlebů. Vydrží dlouhé vaření, ale jeho chuť je velmi intenzivní – používejte s mírou. - Pažitka (Allium schoenoprasum)
Má jemně cibulové aroma. Hodí se do pomazánek, salátů, polévek, vajec a tvarohu. Nejlépe chutná čerstvá – sušením ztrácí výrazně na chuti i barvě. - Kopr (Anethum graveolens)
Tradiční bylinka české kuchyně. Využívá se do omáček, polévek, zálivek a nakládané zeleniny. Chuť kopru je výrazná, osvěží hlavně letní jídla. Vhodný je i do rybích pokrmů. - Majoránka (Origanum majorana)
Nezbytná součást bramboráčků, luštěnin, polévek a české klasiky. Nejčastěji se používá sušená, protože tím získává intenzivnější chuť. Přidávejte ji ke konci vaření, aby nezhořkla. - Šalvěj (Salvia officinalis)
Silně aromatická bylinka, vhodná hlavně k tučným masům, husám, kachnám a zvěřině. Dobře ladí s máslem, proto se často používá například při přípravě raviol nebo gnocchi. - Koriandr (Coriandrum sativum)
Čerstvé listy koriandru se hojně používají v asijské, indické a latinskoamerické kuchyni. Mají velmi specifickou chuť, kterou někteří lidé milují, jiní naopak nesnášejí. Používá se do kari, salsy, polévek a salátů.

Zásady správného použití bylinek
- Správné načasování
Ne všechny bylinky snesou dlouhé vaření. Jemné bylinky (např. pažitka, bazalka, petržel) přidávejte až na závěr vaření. Silné bylinky (rozmarýn, tymián, bobkový list) lze použít již na začátku. - Dávkování
Začínejte s menším množstvím, bylinky mají intenzivní chuť. Lépe je přidat později než přehnat a zkazit pokrm. - Kombinace chutí
Některé bylinky se k sobě výborně hodí. Například bazalka a oregano, tymián a rozmarýn, nebo petržel a kopr. Naopak, kombinace silných bylinek jako rozmarýn a šalvěj může být příliš dominantní. - Sekání a krájení
Bylinky nasekávejte těsně před použitím, aby neztratily chuť. Při krájení používejte ostrý nůž nebo nůžky – drcením dochází ke ztrátě aromatických látek.
Jak uchovávat bylinky
- Čerstvé bylinky skladujte v lednici – buď volně v sáčku, nebo ve sklenici s vodou jako květiny. Vydrží 3–7 dní.
- Zmrazení – nasekané bylinky můžete zamrazit v ledových kostkách s vodou nebo olejem. Vhodné např. pro bazalku, petržel nebo kopr.
- Sušení – bylinky zavěste ve svazcích na suchém a větraném místě. Po usušení je skladujte v tmavé a uzavřené nádobě.
- Olejové nebo octové výtažky – některé bylinky (např. rozmarýn, tymián, česnek) lze naložit do oleje nebo octa a použít jako dochucovadlo.
Bylinky v kuchyni nejsou jen o chuti – přinášejí také zdravotní benefity, barvu, aroma a originalitu. Stačí se naučit několik základních pravidel, a můžete své vaření povýšit na novou úroveň. Ať už dáváte přednost čerstvým bylinkám na zahrádce, nebo sáhnete po sušených ve spíži, vždy dokážou jídlo obohatit, zvýraznit a proměnit. Zkuste s bylinkami experimentovat, ochutnávat, kombinovat – a objevte jejich kouzlo, které je v kuchyni nenahraditelné.