Jak pěstovat olivovník? I v našich podmínkách je pěstování možné

Ačkoliv se s olivovníky v přírodě setkáte pravděpodobně jen ve Středozemí, při troše péče jej můžete pěstovat i u nás. Jen dejte pozor na to, že olivovník nesnáší mráz, zatímco sucho, slunce a chudá půda mu nevadí.

Co vlastně potřebuje olivovník

Olivovník roste na skalnatých a chudých půdách ve Středomoří, kde bývá často sucho a někdy i ničivé požáry. To všechno olivovník přežije a znovu obroste. Proto mu doma vytvořte podobné podmínky, snad jen s výjimkou těch požárů. Vysaďte jej do velké nádoby, kterou budete moci na zimu přenést do místnosti, kde panuje okolo 10 °C. Jako substrát mu dejte zeminu smíchanou s pískem v poměru cca 1:1 a nepřidávejte žádné hnojivo. Zalévejte jej jen sporadicky. V létě jej samozřejmě můžete letnit, a to i na přímém slunci, jeho žár mu neublíží.

Co olivovníku ublíží

Jsou jen dvě věci, které olivovníku vyložené vadí: První je přelití vodou. Jestliže se vám to stane, olivovník nejspíše shodí listy. První pomoc je nechat nádobu vyschnout a olivovník pravděpodobně znova obroste. Další věcí, kterou nemá příliš v oblibě, je stěhování z místa na místo. Jak tedy letnění a zazimování zvládnout? Snažte se olivovník stěhovat velmi opatrně, a nejlépe tehdy, když venku i uvnitř panuje podobná teplota. Pro rostlinku to nebude takový šok a lépe se přizpůsobí. Pokud přesto shodí listy, nezbývá než opět vydržet, až mu dorostou nové.

Dlouhověkost olivovníku i lidí

Olivovník je dlouhověký strom, a tak v zemi svého původu není neobvyklé, že začne plodit třeba až 50 let po vysazení. Takže buďte trpěliví a vězte, že dříve než za 7–10 let se oliv nedočkáte. A i tak to bude úspěch. Olivovník je však krásný, i když neplodí, a bude zajímavou ozdobou vaší zahrady. Podaří-li se vám dosáhnout toho, aby vykvetl, pak se na jaře dočkáte intenzivní vůně.

A jak je to s dlouhověkostí lidí, kteří jedí olivy a používají olivový olej? Něco na tom skutečně bude, protože se jedná o zdravé tuky, ale ruku na srdce, možná je v tom ještě něco jiného, že jsou obyvatelé Středomoří tak dlouho živí – a totiž to, že se nestresují, užívají si život, po obědě si dopřejí siestu (ono to v tom horku ani jinak nejde), zatímco my, Středoevropané, si lámeme hlavu s každou maličkostí…

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here