Jak na pěstování rostlin šetrné k přírodě?

pestovani

Ať už se zajímáte o pěstování pokojových rostlin nebo nedáte dopustit na zeleninovou zahrádku, určitě jste se někdy potýkali s výběrem vhodného hnojiva, květináče nebo postřiku na škůdce. Všechny tyto produkty je dnes možné bez problémů sehnat také ve variantách šetrných k přírodě. Víte, jaké jsou výhody při jejich používání?

Hnojiva

Organická hnojiva jsou méně koncentrovaná než ta minerální a lze je používat s každou zálivkou. Živiny se vstřebávají postupně a vliv na rostlinu je opožděný. Svoji výhodu však mají organická hnojiva v tom, že nezasolují zeminu a nemůže dojít k popálení rostliny, které by jí zahubilo. Navíc nemají nežádoucí vliv na chuť vypěstovaných plodů.

Specifickou podskupinu tvoří 100% vegan organická hnojiva. Ta jsou vyrobena pro ekologické zemědělství a neobsahují žádné chemikálie ani zvířecí zbytky, proto jsou vhodná pro veganské pěstování rostlin a zeleniny.

Postřiky na škůdce

Mezi nejznámější škůdce doma i venku na zahrádkách patří mšice, svilušky a puklice. Potrápit vaše rostliny mohou také molice, smutnice, třásněnky nebo červci. První krok, který můžete učinit v rámci prevence, nastává již v obchodě. Vždy pečlivě zkontrolujte, zda se na rostlině nebo v substrátu nenachází některý ze škůdců. I když žádného nevidíte, špatným znamením mohou být také pavučinky, které tvoří svilušky nebo lep na listech, který vylučují puklice.

Pravidelná kontrola a preventivní ochrana jsou tím nejdůležitějším a nejlepším, co můžete pro své rostliny udělat. Protože je nutné preventivní postřiky opakovat, doporučujeme použít některý z přírodních přípravků proti škůdcům, které jsou vhodné jak pro okrasné, tak užitkové rostliny, a kromě ochrany před škůdci dodávají rostlinám také výživné látky a pomáhají k jejich celkové obranyschopnosti. Bývají na bázi olejů nebo jiných přírodních látek, které spolehlivě ničí škůdce, ale jsou neškodné pro člověka, domácí zvířata i užitečný hmyz. 

rostlinka

Textilní květináče

Plastové a hliněné květináče jsou stálicí, po které sáhne většina pěstitelů. Ty plastové ale nejsou zrovna ekologické a zároveň se v nich substrát na sluníčku přehřívá. V poslední době si tak po právu své místo na trhu získávají textilní květináče.

V textilním květináči rostlina tvoří bohatý kořenový systém. Zvládne tak efektivně využít vodu a dodávané živiny, což má zásadní vliv na její vitalitu, velikost i výslednou úrodu. Kořenový systém lépe využívá celou kapacitu květináče a rostlinu není nutné tak často přesazovat. Textilní květináče se skvěle hodí pro pěstování sezónních plodin, protože je lze sterilizovat a opakovaně používat. Nespornou výhodou je také jejich skvělá skladnost.

Vše důležité pro péči o vaše okrasné i užitkové rostliny najdete na Higarden.cz , kde vám i rádi poradíme s výběrem.

—————–Komerční článek—————-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here