Vitamínová bomba z domácí zahrádky – hruška

Nepleťte si hrušky s jablky! Co do obsahu živin jde totiž o dva svébytné druhy ovoce. Zatímco jablko je běžný milým společníkem, hruška do našeho jídelníčku přiletí s pláštíkem vitamínového superhrdiny. Aneb co jste o tomhle šišatém ovoci ještě nevěděli?

hruška

I když považujeme hrušeň obecnou (Pyrus communis) za typicky evropskou plodinu, ve skutečnosti je jejím domovem chladné Zakavkazí. První známky jejího využití byly popsány už v době kamenné, v této době se také pomalu rozšířila do Evropy. Římané a Řekové vyprávějí o hrušních v některých svých bájích a přisuzují jim kouzelnou moc. Do díry navrtané v kmeni prý stačilo strčit vzkaz spolu s vlasy nemocného a všechny neduhy se rychle odporoučely. V Číně zase hrušeň symbolizuje dlouhý a šťastný život, a vskutku nejde jen o ničím nepodloženou lidovou tvořivost.

Hruška jako podzimní super ovoce

Podpoří trávení, zatočí s nespavostí a ještě  vám zlepší náladu – to všechno hrušky dovedou, navzdory tomu, že je vůli jejich nízkému obsahu vitamínu C máme tendenci v jídelníčku spíše opomíjet. Umí si to totiž vynahradit jinde. Díky nim tak do svého organismu dostanete třináct význačných vitamínů a minerálů:

  • A
  • B
  • E
  • K
  • draslík
  • bór
  • fosfor
  • hořčík
  • měď
  • mangan
  • vápník
  • zinek
  • železo

A kromě toho také množství vlákniny, bílkovin a přírodních sacharidů. A zapomenout nesmíme ani na vysoký obsah kyseliny listové a velké množství vody, tvoří až 85 % dužiny – díky tomu si můžete hrušku dopřát i při většině druhů diet.

Čím mohou hrušky prospět našemu zdraví

U vysokého obsahu vody ihned začneme – díky němu (stejně jako celá řada dalších druhů ovoce) působí hrušky močopudně. Bojují tedy proti zácpě ( na tom se podílí navíc obsažená vláknina) i problémům s močovým ústrojím. A hrušky příznivě ovlivňují rovněž činnost střev. Hodí se i pro osoby trpí některým ze zánětlivých onemocnění trávicí soustavy.

A bát se nemusíte ani obsaženého ovocného cukru . Díky jeho kombinaci s přírodní vlákninou pektinem nezpůsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi, jež je zodpovědná za usazování tukových polštářů v našem těle. Cukr v této formě také pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje riziko vysokého krevního tlaku a brání kornatění cév.

Díky vysokému obsahu lze zejména hruškovou šťávu podávat jako pomocný prostředek při potížích se srdcem a oběhovou soustavou všeobecně. Rozhodnete-li se hrušky užívat pro tyto účely, dopřejte si 4x denně šťávu z jednoho plodu. A stejné doporučení platí i u hrušky používané coby diuretikum.

A hrušku můžeme směle zařadit tak mezi antioxidanty. I přes nepříliš významný obsah vitamínu C dokáže jeho působení zkombinovat s obsaženou mědí,a chrání tak buňky našeho těla před vlivem volných radikálů, které místo toho urychleně vylučuje skrze moč a pot.

Měli byste vědět: hrušky na sebe dokážou navázat těžké kovy. Odvádějí je z těla, a pokud se jim to nepodaří, alespoň je z větší část zneutralizují.

Naši předkové používali odvar z hrušek při nemocích, které doprovázaly zmínce a horečky. Hrušku stačí pokrájet nadrobno, pět minut povařit ve větším hrnku vody, přecedit a popíjet během dne ještě teplý odvar. Přihříváním se cenné látky v nápoji ničí, doporučujeme proto jeho přelití do termosky.

Obsažený bór je pak významný pro osoby ohrožené řídnutím a kostí a osteoporózou (zejména tedy seniory). Tento minerál pomáhá udržet vápník v kostních strukturách a zlepšuje jeho metabolické využití. A v neposlední řadě obsažený hořčík a zinek přispívají k dobré náladě. S trochou nadsázky jsou tak hrušky skvělým prostředkem proti podzimním chmurám.

Hruška pro unavenou pleť

A když už budete doma nějakou tu máslovku mít, nezapomeňte ani na její kosmetické účinky. Vhodná je zejména pro unavenou a zašedlou pleť, kterou tonizuje a hydratuje. Stačí hrušku oloupat a zbavit jádřince, rozmixovat na kaši a přidat lžičku bílého jogurtu. Vzniklou kaši naneste na pleť a nechte působit 10-15 minut. Smyjte čistou vodou.

Zamilujte si hrušky v kuchyni

Zvládnou toho víc, než jen pověstný kompot a nedělní koláč. V čerstvém stavu, nakrájené na tenké plátky, se skvěle hodí ke zrajícím sýrům. Při pečení doplní kuřecí i vepřové maso a vaši omáčkám na vinném základě rády dodají přírodní sladké tóny. Můžete z nich také vylisovat šťávu a připravit chutný mošt, nebo je upravit do přesnídávky plné vitamínů na zimu, kterou ocení nejenom nejmenší členové rodiny.

Ale dejte pozor: hrušky jsou nejlépe stravitelné v syrovém stavu, vaření či pečení už může citlivějším jedincům zadělat na nepříjemné trávicí problémy. Výjimku tvoří osoby, trpící problémy s nadýmáním, pro ně jsou hrušky naopak lepší tepelně upravené.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here