Používání hřebíčkového oleje je neuvěřitelně impozantní, od zlepšení krevního oběhu a snížení zánětu až po akné a zlepšení zdraví dásní. Jedním z nejznámějších použití hřebíčkového oleje je snížení bolesti spojené se zubními problémy. Dokonce i hlavní výrobci zubní pasty se shodují, že hřebíčkový olej snižuje bolest a otok, který provází bolesti zubů. Kromě toho, že je osvědčeným protizánětlivým činidlem, které působí proti bolesti, je jedno z běžných použití hřebíčkového oleje jako širokospektrální antimikrobiální látka. Tato látka odstraňuje nespočetné množství onemocnění, což je důvod, proč hřebíčkový olej může být moudrá volba pro posílení imunitního systému stejně tak jako silný doplněk k domácím čisticím prostředkům. Jste připraveni se dozvědět o všech úžasných používání tohoto esenciálního oleje?
Původ hřebíčkového oleje
Hřebíček (Eugenia caryophyllata) má svůj původ v Indonésii a Madagaskaru. Rostou jako neotevřené růžové květové pupeny tropického stálezeleného stromu. Tyto pupeny se ručně sbírají na konci léta a pak znovu v zimě. Po sběru jsou pupeny vysušeny, dokud se nezbarví dohněda. Vysušené se ponechají v celku nebo se rozemelou na koření – nebo projdou procesem parní destilace, jejímž výsledkem je hřebíčkový olej. Ostrov Zanzibar (součást Tanzanie) je největším světovým výrobcem hřebíčku. Mezi další špičkové výrobce patří Indonésie a Madagaskar. Na rozdíl od většiny ostatních koření může být hřebíček pěstován po celý rok. To dává domorodým kmenům, které ho používají, výraznou výhodu oproti jiným kulturám, protože přínosy pro zdraví mohou být užívány snadněji. Hřebíčky mohou být velké od 1 cm až po 1,8 cm. Obvykle se skládají ze 14 až 20 procent esenciálního oleje. Hlavní chemickou složkou oleje je eugenol, který je také zodpovědný za silnou vůni hřebíčkového oleje. Kromě běžných léčebných použití (zejména pro ústní zdraví) je eugenol také běžně obsažen v ústních vodách a parfémech a je také používán při tvorbě vanilinu.
9 zdravotních výhod hřebíčku
Zdravotní přínos hřebíčkového oleje je obrovský a zahrnuje podporu zdraví jater, kůže a úst. Zde jsou některé z nejběžnějších léčivých účinky, jak používáme hřebíčkový olej dnes:
1. Zdraví kůže a akné
Hřebíčkový olej má schopnost efektivně zabíjet jak planktonické buňky, tak biofilmy bakterií nazývaných Staphylococcus aureus nebo S. aureus. Co to má co do činění se zdravím kůže a konkrétněji akné? S. aureus je jedním z několika kmenů bakterií, které byly vědecky spojované s patogenezí akné. Jako přírodní prostředek k odstranění akné, smíchejte 3 kapky hřebíčkového oleje a 2 lžičky medu. Pořádně promíchejte a omyjte si obličej jako obvykle.
2. Bojuje s candidou
Kvasinky candida jsou původcem různých kvasinkových infekcí a jsou způsobeny kvůli kyselinám s vysokým obsahem cukru. Hřebíčkový esenciální olej si s nimi umí poradit a navíc je účinný také při zabíjení střevních parazitů. Pro toto použití užívejte hřebíčkový olej interně po dobu dvou týdnů – doporučujeme ale pod dohledem lékaře nebo odborníka na výživu. Taktéž konzumujte množství potravin bohatých na probiotika.
3. Odstranění bolesti zubů
Jedno z nejznámějších užití hřebíčkového oleje, je použít ho jako lék na bolest zubů. Mimo to má hřebíčkový olej také schopnost zpomalit zubní odvápnění nebo zubní erozi.
4. Vysoký obsah antioxidantů
Obsah antioxidantů v hřebíčku je až 30krát vyšší, než obsahuje stejné množství borůvek. Stručně řečeno, antioxidanty jsou molekuly, které odvracejí poškození způsobené volnými radikály, včetně buněčné smrti a rakoviny. Výzkum ukázal, že antioxidanty zpomalují stárnutí, degeneraci a chrání tělo před špatnými bakteriemi a viry.
5. Pomoc s trávením a vředy
Hřebíčkový olej může pomoci s různými problémy, týkající se trávení, včetně poruch trávení, pohybové nemoci, nadýmání a další. Hřebíčkový olej může také pomoci, když máte problémy s tvorbou vředů v žaludku. Zlepšuje totiž produkci žaludečního hlenu, který chrání výstelku trávicího traktu a zabraňuje erozi, která přispívá k tvorbě gastritidy a vředů.
6. Silné antibakteriální vlastnosti
Ukázalo se, že hřebíčkový olej inhibuje bakterie i kvasinky. Podle argentinské studie je hřebíček účinný zejména proti těmto bakteriím: E. coli a Staph aureus, který způsobuje akné, a Pseudomonas aeruginosa, který způsobuje pneumonii.
7. Posiluje imunitní systém
Se silnými antibakteriálními a antivirotickými schopnostmi může hřebíčkový olej pomáhat posílit imunitní systém, aby bojoval, nebo dokonce zabránil, běžnému nachlazení a chřipce.
8. Může pomoci snížit krevní tlak a zvýšit srdeční zdraví
Pokud se potýkáte s vysokým krevním tlakem nebo hypertenzí, může vám pomoci hřebíčkový olej. Eugenol obsažený v hřebíčkovém oleji může dilatovat hlavní tepny v těle a také snížit systémový krevní tlak.
9. Protizánětlivé účinky a jaterní ochrana
Nízké dávky eugenolu mohou chránit játra před onemocněním. Také bylo zjištěno, že eugenol zvrátil zánět a buněčnou oxidaci (což urychluje proces stárnutí). Avšak užívání velkých dávek interně může poškodit trávicí vrstvu a jeho vnější použití může dráždit citlivou pokožku.