Máte rádi bylinky? Anebo někdo z vašich blízkých? Přichystejte mu jako dárek k narozeninám, svátku, příštím Vánocům (letos už do nestihnete) herbář bylinek.
Co je to herbář
Herbář je knižní nebo papírová sbírka herbářových položek, které mohou být tvořeny například sušenými rostlinami nebo jejich částmi, semeny, plody, ale i fotografiemi nebo videi (pak už se nejedná o knižní podobu, ale třeba o sbírku uloženou na počítači, laptopu apod.
Odkud se vzalo jméno
Název herbář je počeštěné latinské herbarium, jež vzniklo od herba = bylina. Dříve byly herbáře skutečně spíše knihami o léčivých rostlinách a bylinách a k nim zde byly uváděny i léčebné účinky a popř. způsob přípravy.
Jaký druh herbáře můžete vyrobit
Vy si můžete vybrat z nepřeberného množství různých herbářů, a to tak, aby to obdarovaného co nejvíc potěšilo. Na výběr jsou:
- Klasický papírový/knižní herbář, kde budou bylinky buď nalepené, nebo přilepené páskou/izolepou/lepenkou, nebo volně ložené (např. v deskách nebo euroobalech). Základem je správný popis bylinky. Sušení a lisování bylinek je kapitolou samo o sobě, která si zaslouží samostatný článek.
- Sbírka sušených semen a plodů – ty se uchovávají v průhledných sáčcích a mohou se nalepit nebo sešívačkou přišít ke čtvrtce a popsat.
- Sbírka fotografií rostlin – dnes je možné i nafotit rostliny a fotografie buď vyvolat a umístit do fotoalba, nebo udělat herbář elektronický a sdílet jej po internetu.
- Sbírka videí – pokud máte rádi vývoj rostlin, nejlepším způsobem bude natočit časosběrné video každé rostliny, jak se vyvíjela od semínka po rostlinku. Videa se zase dají uchovávat elektronicky.
Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, přejeme Vám, ať uděláte obdarovanému radost!
Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, www.botanic.cz