Ginkgo biloba

Česky:

Jinan dvoulaločný

Latinsky:

Ginkgo biloba

Slovensky:

Ginkgo dvojlaločné

Ginkgo biloba (také jinan dvoulaločný) je jedna z nejstarších rostlin naší planety, známá především pro své unikátní léčivé účinky.

ginkgo biloba
Česky: Jinan dvoulaločný Latinsky: Ginkgo biloba Slovensky: ginkgo dvojlaločné

Léčivé účinky

 • Zvyšuje koncentraci.
 • Zlepšuje paměť.
 • Je výborný antioxidant.
 • Působí na prokrvení končetin.
 • Potlačuje alergické reakce a astma.
 • Přispívá k vyléčení poruch zraku a sluchu.
 • Podporuje celkovou mentální svěžest.
 • Potlačuje stavy zmatenosti a deprese.

Použití a přípravky

Unikátních vlastností ginkgo biloby využívá tradiční čínská medicína již pět tisíc let. V současnosti se přípravky s obsahem účinných látek dostávají i na český trh, kde jsou k dostání v různých formách.

 • Čaj z ginkgo biloby vás naplní antioxidanty, zlepší prokrvenost těla a ještě si budete užívat každý doušek.
 • Ginkgo kapsle jsou určeny pro zlepšení prokrvení mozku a končetin.
 • GinkgoMax podporuje mozkovou činnost díky vysokému obsahu standardizovaného extraktu ginkgo biloby.

O ginkgo bilobě

ginkgo biloba použitíGinkgo biloba (u nás známý také jako jinan dvoulaločný) je jedna z nejstarších rostlin světa. Za dobu své existence (více než 150 miliónů let) svou podobu víceméně nezměnil. Má však mnoho variant – přes 30 metrů dlouhé a 9 metrů široké kolosy, až po zakrslé stromky s různě zbarvenými listy.

Ginkgo biloba se vyznačuje pozoruhodnou odolností vůči změnám klimatu a nejrůznějším živlům. Je známo, že několik stromů jinanu přežilo výbuch atomových bomb v Japonsku.

Jinan je imunní vůči různým škůdcům a chorobám. To z něj také činí oblíbenou rostlinu pro pěstování na zahradě, které není nijak složité. Prospívá ve většině půd, ale nejlépe je mu v místě s polopropustnou půdou se sušší jílovitou hlínou a v pozici chráněné před větrem.

ginkgo biloba účinkyGinkgo biloba je velmi populární a vyhledávaná rostlina. K získání extraktu se používají listy, kde se nacházejí nejúčinnější látky – tzv. ginkgolides, které nenajdeme v žádné jiné rostlině. Tyto látky potlačují alergické reakce, mají příznivé účinky na léčbu poruch zraku, sluchu a na senilitu.

Ginkgo obsahuje mimo jiné látky, které uvolňují a rozšiřují periferní cévy, a tím příznivě působí na prokrvení mozku a končetin (syndrom studených končetin). Navíc odstraňují pocit netečnosti a únavy, zlepšují paměť a dodávají člověku pocit pohody.

Čaj z čerstvých listů

Pět velkých čerstvých listů zalijte 250 ml vody. Povařte asi pět minut na mírném plameni. Přeceďte a ochuťte citronem nebo medem. Užívejte 1-2x denně.

Kontraindikace:

Nepřekračujte doporučené dávky – může způsobit bolesti hlavy, závratě a gastrointestinální potíže.

Ginkgo biloba může zvýšit účinek antikoagulantů. Existují také odůvodněné obavy, že nadměrný a dlouhodobý příjem této bylinky může zvýšit riziko rakoviny jater a štítné žlázy.

Perorální podání se nedoporučuje pro těhotné nebo kojící ženy. Kromě toho by semena z ginkgo biloba a extrakty z nich neměly být podávány dětem a osobám trpícím epileptickými záchvaty. Ve vzácných případech může nastat nepříjemná alergická reakce, včetně alergických reakcí zarudnutí kůže.

foto: BlueRidgeKitties, Steven Severinghaus, Ashley

bylinkopedie koupit bylinky a produkty