Také neustále tápete v pojmech, jako je čaj, nálev, odvar, tinktura, mast apod.? Nevadí, protože v tomto článku se přehledně dozvíte, co která forma znamená a jak se připravuje. A už nikdy nešlápnete vedle.
Představme si pojmy (formy) od A do Z
- Čaj – čaj může být buď nálev, nebo odvar. Nálev připravujeme tak, že čerstvé nebo sušené bylinky zalijeme vroucí vodou, louhujeme a scedíme (hodí se pro jemnější části rostlin – květy, listy). Odvar pak připravujeme tak, že čerstvé nebo sušené bylinky dáme do studené vody, přivedeme k varu a vaříme tak dlouho, jak je uvedeno v návodu (hodí se pro tvrdší části rostlin – natě, kořeny, plody).
- Výluh za studena – bylinky louhujeme zastudena ve vychladlé převařené vodě po dobu 8–10 hodin a poté mírně ohřejeme max. na 30 °C.
- Tinktura – bylinky louhujeme nikoliv ve vodě, ale v lihu (nejlépe 60%ním) po dobu, jaká je uvedena v návodu (nejčastěji 1–2 týdny).
- Bylinný prášek – prášek získáme rozdrcením sušených bylin či plodů, používá se k výrobě tablet nebo k obkladům.
- Sirup nebo med – získáme tak, že šťávu z čerstvé bylinky nebo plodů svaříme s cukrem nebo medem. Má sirupovitou konzistenci a podává se po lžičkách.
- Bylinková šťáva – čerstvou šťávu z plodů či jiných částí bylin svaříme s poloviční dávkou cukru než u medu nebo sirupu. Šťáva musí být tekutá a dobře ředitelná vodou.
- Bylinné víno – bylinky louhujeme v bílém nebo červeném víně, musíme dávat pozor na to, že bylinný lék obsahuje alkohol.
- Mast – výtažek z bylin je obsažen v sádle či jiném tuku a mast je určena pouze k zevnímu použití.
- Bylinný olejíček – bylinky jsou vyluhované v kvalitním, nejlépe zastudena lisovaném oleji (olivový, slunečnicový, mandlový) a jsou určeny k zevnímu použití.
- Éterický olej (silice) – jedná se o 100%ní olejový výtažek z bylin, který je určen pro aromaterapii, koupele, k masážím a obkladům. Doma jej však sami nevyrobíme.
Pomohli jsme vám vyznat se ve složité bylinkové terapii? Doufáme, že ano a že už se nespletete.