Fermentované potraviny: Jak působí na naše zdraví?

fermentace

Napříč světem jsou různé způsoby úpravy a konzervace potravin. Některé z nich jsou známé už několik století. Motivací nebyly vždycky jen výhradně zdravotní benefity. Ale hlavně praktičnost. Jak totiž chcete uchovat potraviny a nápoje, když nemáte chemické konzervanty, ani ledničku? Jedním ze způsobů, jak prodloužit životnost pokrmu, či nápoje, byla fermentace.

Kdykoliv máme hlad, otevřeme ledničku a vezmeme si přesně to, na co máme chuť. Nebo sáhneme do spíže, ve které se nachází celá řada trvanlivých pochutin. Když se podíváme do jejich složení, velmi často obsahují éčka a informace o konzervantech, které mají za úkol je učinit konzumovatelné i po delší době od nákupu, nebo od otevření.

Jak to ale dělali naši předkové, kteří tyto možnosti neměli? Buď se spoléhali na chladné sklepy a jeskyně, nebo na sůl. Ne všude ale bylo naleziště soli. A mocenské vztahy byly velmi nejisté. Takže ani na sůl nebylo vždycky spolehnutí. Což přimělo mnohé k využití fermentace. (Což krásně ilustrují napjaté historické vztahy mezi hanzovními městy Evropy a Švédskem. Kvůli nedostatku soli následkem válek se tam ujali fermentovaní sledi.)

Víte, jaké benefity vám mohou kvašené potraviny a nápoje nabídnout?

Co je to fermentace potravin?

Fermentace je proces, který se dá použít jak při výrobě pokrmů, tak i při výrobě nápojů. Během něj dochází k přeměně organických látek (běžně sacharidů). K tomuto procesu se hojně využívají mikroorganismy, které se základem pracují prostřednictvím svých enzymů.

Tento proces se využívá při výrobě:

  • Piva
  • Vína
  • Jogurtů
  • Sýra
  • Těsta

A dalších potravin. Mezi ně řadíme i nakládanou zeleninu. Speciálně pak okurky, či zelí. Fermentované potraviny pak mohou v některých ohledech prospět lidskému zdraví.

zdravi

Fermentované potraviny a naše zdraví

Jak už bylo uvedeno výše, lidé během historie hledali způsob, jak uchovávat potraviny v časech nepřízně. Dnes ale víme, že některé z těchto metod mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví. Jak je na tom fermentace?

Pokud si budete pravidelně dopřávat fermentované potraviny a nápoje, mohli byste zaznamenat:

  • Úpravu trávení
  • Silnější imunitu
  • Snadnější trávení některých problematických složek nápojů a potravin (mluvíme například o intoleranci laktózy = překvapivě, některým lidem s ní nevadí pít kefír)

Některá probiotika, která se nacházejí ve fermentovaných výrobcích, mohou mít dokonce pozitivní vliv na naši náladu. Mikroorganismům, které tohle umí, říkáme psychobiotika.

potraviny

Nejlepší fermentované potraviny

Fermentované potraviny najdete na pultech prakticky všech obchodů. Že ale některá potravina, nebo nápoj, projde fermentací ještě neznamená, že má pro naše zdraví nějaký velký přínos. V tomto případě mluvíme hlavně o pivu a o vínu. Ačkoliv se názory na jejich konzumaci různí, jejich negativa převyšují pozitiva. Proto sáhněte po něčem, co bude pro vás a vaše zdraví hodnotnější.

Zkuste třeba:

  • Kysané zelí
  • Kimči (korejské národní jídlo)
  • Kefír
  • Tempeh
  • Kombuchu

Tyto potraviny a nápoje se skvěle hodí i do zdravého jídelníčku. Stejně, jako třeba kvalitní bílé jogurty. U nich ale nezapomínejte číst zadní etiketu. Ne každý bílý jogurt má totiž potřebnou kvalitu.

———–Komerční článek———–

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here