6 nejlepších esenciálních olejů na kašel

Spolu s běžným nachlazením, chřipkou a dalšími respiračními stavy se obvykle objevuje kašel. Ten vás budí v noci a omezuje schopnost dýchat s lehkostí. Ačkoli tolik lidí trpí každý rok kašlem, mnoho z nich si neuvědomuje přírodní léčiva, která jsou skutečně účinná. Existuje několik esenciálních olejů pro kašel, které mají antispastické, expektorantní, antivirové a antibakteriální vlastnosti.

A co komerční léky na kašel?

Podle výzkumu zveřejněného v časopise Canadian Medical Association Journal nejsou potlačující léky proti kašli příznivé pro děti a neměly by být používány dětmi mladšími 6 let. Navíc výhody pro dospělé jsou pravděpodobně minimální. Spousta lidí se obrací na kodein, jako na lék pro odstranění kašle. Ale kodein je omamná látka, která může způsobit abstinenční příznaky jako jiné opiáty – není tedy nadměrně užíván? Studie dále ukazují, že u dospělých nemá kodein a antihistaminika žádný účinek na kašel.

Efektivní léky na kašel

Výše zmíněné naznačuje, že spousta lidí se proto snaží najít efektivnější lék na kašel. Ať už jde o přítomnost kodeinu nebo jejich neúčinnost, komerční léky na kašel si lidé kupují v nouzi, a většinou jsou po jejich užití zklamaní. Až vás příště bude trápit kašel, vyzkoušejte následující esenciální oleje, které pomáhají řešit příčinu kašle a zároveň uvolňují hlen a svaly a snižují intenzitu kašle.

6 nejlepších esenciálních olejů na kašel

Tyto esenciální oleje pro kašel jsou účinné dvěma způsoby – pomáhají řešit příčinu kašle tím, že zabíjejí toxiny, viry nebo bakterie, které způsobují tento problém, a snaží se zmírnit váš kašel uvolněním hlenu, uvolněním svalů vašeho respiračního systému a umožňujícím, aby se do vašich plic dostalo více kyslíku. Můžete použít jeden z těchto esenciálních olejů nebo jejich kombinaci.

1. Eukalyptový esenciální olej

Eukalyptus působí jako expektorant, pomáhá očistit tělo od mikroorganismů a toxinů. Rozšiřuje také krevní cévy a umožňuje, aby se do vašich plic dostalo více kyslíku, což může být užitečné, když neustále kašlete a máte potíže s dýcháním.

Jak používat?

 • Rozptylte 5 kapek oleje doma (nejlépe před spaním).
 • Aplikujte olej lokálně na hrudník a krk (pouze 1-2 kapky).
 • V tvarohu pokojové teploty rozmíchejte pár kapek oleje, rozetřete do pleny, plenu přeložte, přiložte na hrudník, omotejte pevně ručníkem a tento zábal na kašel nechte působit ideálně přes noc.

2. Mátový esenciální olej

Mátový olej obsahuje mentol a má antibakteriální i antivirové vlastnosti. Mentol má na tělo chladicí efekt a zlepšuje tok nosního proudu. Máta dokáže také zmírnit škrábání v krku, který způsobuje kašel. Dále uvolňuje bronchiální hladké svalstvo a zvyšuje ventilaci.

Jak používat?

 • Rozptylte 5 kapek oleje doma (nejlépe před spaním).
 • Vdechujte přímo z láhve.
 • Aplikujte 2-3 kapky lokálně na hrudník a krk.
 • Můžete kombinovat s kokosovým olejem a eukalyptovým olejem.

3. Rozmarýnový esenciální olej

Rozmarýnový olej má relaxační účinek na hladký sval trachey, který pomáhá zmírnit váš kašel. Rozmarýn obsahuje cineol, který prokázal snížení frekvence záchvatů kašle u pacientů s astmatem a rinosinusitidou. Rozmarýn také vykazuje antioxidační a antimikrobiální vlastnosti, takže funguje jako přírodní posilovač imunitního systému.

Jak používat?

 • Rozptylte 5 kapek oleje doma (nejlépe před spaním).
 • Smíchejte 2 kapky s polovinou lžičky kokosového oleje a rozetřete po hrudníku.
 • Rozmarýn by se neměl používat u dětí mladších 4 let a není vhodný pro ženy, které jsou těhotné.

4. Citronový esenciální olej

Citrónový esenciální olej je známý svou schopností posilovat imunitní systém. Má antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, což z něj činí skvělý nástroj pro podporu vaší imunity, když bojujete s respiračním onemocněním. Prospívá také lymfatickému systému, který chrání vaše tělo před vnějšími hrozbami, zlepšuje průtok krve a snižuje otoky v lymfatických uzlech.

Jak používat?

 • Rozptylte 5 kapek oleje doma (nejlépe před spaním).
 • Můžete také kombinovat asi 2 kapky citrónového oleje s poloviční lžičkou kokosového oleje a rozetřít na krku a hrudi.
 • Dejte 1-2 kapky vysoce kvalitního čistého oleje do teplé vody s medem nebo sklenice vody.
 • 20 kapek citronového oleje smíchejte s trochou octa a čistěte tím povrchy ve vaší domácnosti.

5. Oreganový esenciální olej

Dvě aktivní složky v oleji z oregana jsou thymol a carvacrol, oba mají silné antibakteriální a antifungální vlastnosti. Oreganový olej také vykazuje antivirovou aktivitu a protože mnoho respiračních stavů je vlastně způsobeno virem a nikoliv bakteriemi, může být obzvláště vhodný pro stavy, které vedou ke kašli.

Jak používat?

 • Rozptylte 5 kapek oleje doma (nejlépe před spaním).
 • Smíchejte 2-3 kapky s kokosovým olejem a aplikujte na hrudník, záda, krk nebo spodní část nohou.
 • Přidejte 1-2 kapky do sklenice s vodou a užívejte dvakrát denně (maximálně po dobu dvou týdnů).

6. Tea tree (čajovníkový) olej

Má silné antimikrobiální vlastnosti, což mu dává schopnost zabít bakterie, které vedou k respiračním podmínkám. Vykazuje také antivirovou aktivitu. A navíc, olej z čajovníku má povzbuzující vůni, která pomáhá odstranit přetížení a usnadňuje váš kašel a další dýchací příznaky.

Jak používat?

 • Rozptylte 5 kapek oleje doma (nejlépe před spaním).
 • Vdechujte přímo z lahve.
 • Smíchejte 1-2 kapky s polovinou lžičky kokosového oleje a rozetřete po hrudníku a zadní části krku.
 • Není určen pro vnitřní použití.
 • Nesmí se používat během těhotenství.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here