Epazote- tradiční mexická bylinka, používaná hlavně v pokrmech z fazolí

Epazote (Dysphania ambrosioides) - tradiční mexická bylinka, používaná hlavně v pokrmech z fazolí
foto: envato

Epazote, vědecky známý jako Dysphania ambrosioides, je tradiční mexická bylinka, která je známá svým specifickým aroma a chutí. Je oblíbená především v mexické kuchyni, kde se často používá pro ochucení pokrmů z fazolí a dalších tradičních jídel.

Charakteristika epazote

Bylina se silnou, mírně hořkou chutí, která připomíná kombinaci anýzu, oregana a petržele. Má temně zelené listy a během květu produkuje malé, zelené květy. Epazote je známá pro své trávicí vlastnosti a často se používá k redukci nadýmání a dalších trávicích potíží, které mohou být spojeny s konzumací fazolí.

Použití epazote v kuchyni

V mexické kuchyni se epazote tradičně přidává do pokrmů z fazolí, jako je fazole refritos nebo černé fazole. Taktéž se používá v pokrmech jako je mole, tamales, a různé druhy polévek a omáček. Epazote dodává pokrmům jedinečnou chuť a je nezastupitelnou součástí mnoha tradičních mexických receptů.

Epazote (Dysphania ambrosioides) - tradiční mexická bylinka, používaná hlavně v pokrmech z fazolí
foto: envato

Pěstování epazote v České republice

Epazote lze pěstovat i v České republice jako letničku. Vyžaduje slunné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Rostlina je relativně nenáročná na péči a může být pěstována v záhonech nebo v kontejnerech na balkonech a terasách. V chladnějších klimatických podmínkách může být epazote pěstována jako roční rostlina.

Sklizeň a skladování epazote

Listy epazote lze sklízet průběžně podle potřeby, nejlépe před květem rostliny, kdy jsou nejvíce aromatické. Pro dlouhodobější skladování mohou být listy sušeny nebo zamrazeny.

Pro milovníky mexické kuchyně

Epazote je zajímavým doplňkem pro milovníky mexické kuchyně a přináší autentickou chuť do mnoha tradičních pokrmů. Pěstování této bylinky v České republice je možné a může být příjemným rozšířením vaší kuchyňské zahrady.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here