Eleuterokok ostnitý ( Eleutherococcus senticosus ) roste nejčastěji v Rusku, Koreji, Japonsku a Číně. Tento vysoký trnitý keř miluje horské svahy a dobře osvětlené lesy.
Chemické složení a vlastnosti
Nejčastěji se pro terapeutické účely používají kořeny a oddenky. Jsou sbírány na podzim. Kořeny obsahují mnoho účinných látek, například glykosidy, proto se mu také říká – „Sibiřský ženšen“.
Související látky: éterické oleje (do 0,8% suché hmotnosti), škrob, lipidy, gumy, rostlinný vosk, deriváty kumarinu, pryskyřice, glukóza, pektin a třísloviny. Na podzim, těsně před padáním listů, dosáhnou maximální koncentrace.
Listy obsahují vitamín C, kyselinu olejovou a beta-karoten.
Aplikace
Často se používá v kosmetice ve formě tonizačního tonika, které dodává tváři nový vzhled, vrací zdraví kůže a mládí.
Užitečné vlastnosti využívané k léčbě:
- Zlepšení imunity a časté nachlazení.
- Prevence chřipky.
- Zotavení z chirurgického zákroku nebo dlouhodobé nemoci.
- Pro prevenci aterosklerózy a léčby v počátečním stadiu.
- Při asténii nebo duševní únavě.
- Po dlouhé a intenzivní fyzické aktivitě.
- S vegetativně-vaskulární dystonií.
- Zlepšení chuti k jídlu.
- S hypotenzí a arytmií.
- V počáteční fázi diabetes mellitus normalizuje hladinu cukru v krvi.
- Při komplexní léčbě onkologických onemocnění v kombinaci s jinými léky: snižuje vedlejší účinky chemoterapie.
- S neplodností u žen (včetně těch spojených s nedostatečným vývojem reprodukčních orgánů), porušením menstruačního cyklu a komplikací menopauzálního syndromu.
- Zvýšení účinnosti a prevence adenomu prostaty.
- Se ztrátou vlasů a počáteční formou plešatosti.
- Pro léčbu zubních onemocnění (gingivitida a stomatitida).
- Pro prevenci onemocnění žaludku, jater a močových cest.
Léčivé vlastnosti
- Zlepšují metabolismus, pomáhají rozkládat tuky a přeměňují uhlohydráty na energii, snižují koncentraci „špatného cholesterolu“ a normalizují hladinu hemoglobinu v krvi.
- Adaptogenní vlastnosti pomáhají tělu lépe zvládat bakterie a viry, které způsobují onemocnění. Zvyšte imunitu a aktivujte lidskou sílu v boji se stresovými situacemi. To platí zejména v době mimo sezónu, kdy se zvyšuje riziko vzniku chřipky nebo chladu.
- Tónové vlastnosti zlepšují emoční a fyzický stav člověka. Melancholie, apatie, deprese, nervozita a podrážděnost zmizí. Nápravná opatření založená na eleutherococcus jsou proto často používána v psychiatrii, aby zabránila exacerbacím, snižovala jejich závažnost a trvání. Při systematickém používání zvyšuje tělesné zdraví a snižuje únavu.
- Stimulační vlastnosti rostliny zvyšují účinnost a vytrvalost osoby. Pomáhají vyrovnávat se s duševním přepracováním, překonávat silný fyzický a psycho-emoční stres. Má pozitivní vliv na aktivitu mozku, což naopak zlepšuje vnímání, sluch, zrak, pach a dotyk.
- Léčivé vlastnosti urychlují hojení a rehabilitaci tkání v pooperačním období. Proto se často používá k léčbě vnějších chirurgických stehů, drobných zranění, odřenin a modřin.
Dávkové formy
Pro léčbu v oficiální a tradiční medicíně se používají především kořeny. Z nich se připravují infuze, bylinné tablety, čajové nápoje, krémy, balzámy a další prostředky.
Listy čaje jsou vyrobeny z kořenů a listů rostliny. Suroviny se rozdrtí, umístí se do porcelánové nádoby a zalijí se vařenou čistou vodou. Nádoba je pokrytá víkem, nechte vyluhovat 10 minut. Filtrujte a pijte v dávce doporučené lékařem.
Tinktura se prodává v každé lékárně, ale můžete si ji doma udělat. 200 g suchých kořenů Eleutherococcus musí být rozdrceny a naplněny litrem vodky nebo alkoholu (40%). Míchat, nalít do láhve a zavřít. Uchovávejte 2 týdny na chladném místě, denně protřepejte. Na konci období tinkturu filtrujte a nalijte do malých lahví.
Farmaceutický krém se obvykle používá k vnějšímu použití, někdy v kombinaci s jinými prostředky (tinktury nebo tablety). Nejprve je třeba vyčistit postiženou oblast na kůži, otřít ji nasucho a krém aplikovat opatrně kruhovými pohyby. Pozitivní účinek obvykle přichází za 3-4 týdny, v extrémních případech za 1,5 měsíce.
Kontraindikace
Ne každý může ocenit prospěšné vlastnosti Eleutherococcus, protože existují kontraindikace. Pokud trpíte chronickým onemocněním, doporučujeme před použitím konzultovat lékaře.
- Alergie k eleutherococcus je vzácná, ale stále se vyskytuje. Pokud se po jídle objeví podivné vyrážky, nosní kongesce nebo jiné známky alergie, měli byste ho okamžitě přestat užívat a pokud se cítíte špatně, měli byste hned jít do nemocnice.
- Gynekologové upozorňují, že Eleutherococcus může v prvních dnech menstruace zvýšit nervozitu.
- Tento léčivý přípravek není vhodný pro těhotné ženy, během laktace taktéž raději nepoužívat.
- Děti do 12 let by ho také neměly používat, protože tinktura obsahuje alkohol.
- Nespavost je také považována za kontraindikaci, protože nástroj má silný tonizační účinek. Ze stejného důvodu je žádoucí užít drogu ráno, takže večer není problém se spánkem.
- V případě arteriální hypertenze a aterosklerózy je nutná předběžná konzultace s ošetřujícím lékařem. Při chronických onemocněních srdce je lepší se nejdříve seznámit s odborníkem, protože tonické vlastnosti přípravku Eleutherococcus mohou způsobit rychlé srdeční selhání.
- Při vysokých teplotách bylinu neužívejte, protože urychluje metabolické procesy v těle, a tak přispívá ke zvýšení tělesné teploty.
- Během infekčních onemocnění v akutním stadiu, po infarktu myokardu a při cerebrovaskulárním onemocnění je zakázáno užívat jakoukoliv formu eleuterococcus.
- I když nenajdete žádné kontraindikace, ujistěte se, že dávku dodržujete. Pokud je léčba překročena, může nastat: zvýšená úzkost, problémy se spánkem, průjem a podrážděnost.