Dvouzubec trojdílný je bylinka pro zdraví a zdravé hubnutí

dvouzubec
Zdroj foto: Bidens tripartita

Dvouzubec je bylinka z čeledi hvězdnicovitých, přičemž u nás rostou tři původní druhy této rostliny a další jsou pak zavlečeny třeba ze Severní Ameriky (např. dvouzubec černoplodý).

Jak bylinka vypadá

Dvouzubec trojdílný (Bidens tripartita) je jedním ze tří našich původních druhů. Je to jednoletá rostlina, která dorůstá až 60 cm. Silně se větví a její lodyha má červenohnědou barvu. Květní lůžko obsahuje až 55 velmi drobných trubkovitých květů. Plodem je nažka, jež obsahuje háčky, které se zachytávají o srst zvířat nebo oděv člověka, a tímto způsobem se rozmnožují.

dvouzubec trojdilny
Zdroj foto: Bidens tripartita

Kde dvouzubec roste

Dvouzubec trojdílný roste původně v Evropě a střední a východní Asii. Odtud se rozšířil také do Severní Ameriky a Austrálie. Potřebuje půdu s vysokou vlhkostí, a tak roste především na březích řek, rybníků, jezer, najdeme jej i na dně vypuštěných rybníků.

Co se sbírá a na co působí

Sbírá se kvetoucí nať, kterou je potřeba sušit v malých vrstvičkách, aby se neznehodnotila plísní. Obsahuje flavonoidy, minerální látky (mangan), třísloviny, silice, hořčiny a vitamín C. Bylinka má schopnost urychlovat metabolismus, čehož se využívá při redukčních dietách, dále zlepšuje funkci nadledvinek a podporuje krvetvorbu. Čaj se pije při onemocnění jater, ledvin, žlučníku nebo slinivky, působí také protizánětlivě, močopudně, potopudně, je to účinné antirevmatikum, antialergikum, a používá se i na zmírnění negativních dopadů chemoterapie. Zevně se užívá raději jako tinktura, zejména na kožní vyrážky, ekzémy, lupénku, při tvorbě lupů nebo vypadávání vlasů.

Jak si připravit a pít čaj

Čaj neboli odvar z dvouzubce si připravíte tak, že lžičku čerstvé nebo sušené natě zalijete 250 ml vroucí vody a necháte asi 10 minut louhovat. Poté přecedíte, necháte vychladnout a pijete 2x denně jeden šálek, nejlépe ráno a večer. Tato kúra by měla trvat nejméně 14 dní, ale může se prodloužit i na měsíc, jelikož trojzubec nemá žádné vedlejší účinky.

Jak si vyrobit tinkturu

Čerstvou nebo sušenou nať (asi hrst) zalijeme 200 ml lihu/vodky apod. a necháme v uzavřené skleničce na sluníčku asi 14 dní stát. Poté přecedíme a nalijeme do tmavých skleniček, uchováváme v chladu a suchu. Používáme neředěné na kožní vyrážky, lupénku, ekzémy…

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here