Ano, divizna je dvouletá bylinka, protože v prvním roce vyrostou ze semínka jen listy, zatímco ve druhém roce vyroste vysoký stvol s květy. A co je ještě zajímavého na této bylince?
Jaké má lidové názvy
Divizna velkokvětá (Verbascum Densiflorum Berthol.) má mnoho lidových názvů. Patří mezi ně například Petrova hůl, psí ocas, svíce královská, císařská svíce, pochodňová květina nebo děvizna.
Odkud pochází
Divizna je doma v Evropě a Asii, původně rostla zejména na suchých stepích, kde byl dostatek slunce. Pěstovat se dá na zahradě i v bylinkové zahrádce, jen jí musíte dopřát dostatek místa, vyroste až 2 metry. Hodí se tedy k plotu, k jižní zdi nebo doprostřed bylinkové zahrádky, která je utvořena kruhovitě a osázena od středu do krajů stále nižšími druhy.
Čaj z květů
Čaj z květů divizny se používá proti kašli, rýmě, nachlazení, zánětu průdušek, laryngitidě nebo bronchitidě. Připravuje se tak, že 2 lžičky sušených květů zalijete 250 ml vroucí vody, necháte louhovat 10 minut. Pak přecedíme přes jemné pláténko (divizna má chloupky, které by vám mohly podráždit sliznici, a to by bylo při kašli spíše na škodu). Pijeme 2 až 3 šálky denně.
Olej z divizny
Olej se nám bude hodit, pokud trpíme otoky nebo křečovými žilami. Je určen jen na zevní použití. Připravuje se tak, že čerstvé květy zalijeme olivovým olejem a necháme na slunci 14 dní louhovat. Přecedíme přes filtr, sítko nebo plátýnko a uchováváme v temnu. Natíráme postižená místa až 3x denně.
Tinktura z divizny
Tinkturu používáme při nespavosti, bolestech hlavy nebo závratích. Budete potřebovat: 50 g sušených květů divizny + 50 ml lihu (jiného čistého alkoholu). Květy naložíme do lihu na 14 ní, poté necháme při pokojové teplotě louhovat. Přecedíme přes kávový filtr. Používáme 5 kapek do vody, čaje nebo na kostku cukru při výše uvedených obtížích.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009