Divizna černá má také léčivé účinky

divizna
Zdroj foto: AnRo0002 / CC0

Divizna černá – stejně jako ostatní druhy divizen – se vyznačuje podobnými léčivými účinky. Takže kdybyste na ni narazili v přírodě, můžete ji vyzkoušet. Jak ji poznáte?

Jak divizna černá vypadá

Divizna černá je vytrvalá rostlina, která dorůstá až 120 cm výšky. Je planá a v české přírodě poměrně hojná od nížin až po pahorkatiny. Od ostatních divizen se odlišuje zejména tím, že má květy uspořádané do svazečků.

divizna cerna
Zdroj foto: AnRo0002 / CC0

Kde divizna roste

Divizna černá roste prakticky v celé Evropě a Asii, roste ve výživné půdě, nejčastěji na mezích, loukách a lesních pasekách, ale i podél cest nebo železničních náspů.

Co divizna obsahuje

Divizna černá obsahuje zejména slizovité látky usnadňující vykašlávání, dále karotenoidy, třísloviny, saponiny a éterické oleje.

Jak se divizna užívá

Z divizny si můžete připravit čaj (nálev), a to jak z čerstvých květů, tak ze sušených květů. Nejúčinnější je trhat květy bez kalichů. Čaj pomáhá při zánětu průdušek, při astmatu, při různých druzích kašle, má také protizánětlivé účinky, působí močopudně a pomáhá proti křečím. Pomáhá také při zánětlivých chorobách střev, při onemocnění jater a sleziny.

Z květů i listů se dají dělat obklady při bércových vředech, které napomáhají jejich léčení.

Z divizny se dá také připravit tinktura, a to tak, že květy napěchujeme do sklenice, zalijeme 40%ním alkoholem, necháme na chladném místě 3 týdny stát a přecedíme do malých tmavých lahviček. Poté užíváme 15 kapek denně.

Na vnější použití je možné vyrobit si mast, a to za použití sádla nebo kosmetické vazelíny. Použijeme jen zdravé květy, lépe je použít sušené.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here