Devětsil lékařský má opravdu sílu

devetsil
Zdroj foto: Roy at Czech Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Devětsil lékařský: Jedna z nejznámějších léčivých bylinek má sice léčivé schopnosti, ale zároveň je i jedovatý. Sami byste jej tedy neměli sbírat a ani používat.

Jak devětsil vypadá

Devětsil lékařský (Petasites hybridus) je vytrvalá bylinka, která na jaře vyraší z oddenku růžově červenou lodyhu. Kvete během května a má hroznovité květenství. Když odkvete, její stonky se prodlouží, aby z nich mohla odletovat semena. Listy jsou velké, lopuchovité, až 60 cm široké.

Kde devětsil roste

Devětsil lékařský roste po celé Evropě a Asii. Nejvíce se mu daří v horách a na podmáčených lukách. Najdete jej také u potoků a řek nebo v příkopech.

Kolik druhů devětsilů existuje

Na světě existuje asi 20 druhů devětsilů a rostou hlavně v Evropě, Asii a některé i v Severní Americe. U nás jsou domácí 3 druhy – kromě výše zmíněného devětsilu lékařského ještě devětsil Kablíkové (Petasites kablikianus) a devětsil bílý (Petasites albus).

devetsil lekarsky
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

A jak je to s jeho léčivou silou

V léčitelství se využíval odpradávna, působí totiž proti křečím, kašli, bolestem hlavy, pomáhá léčit záněty. Jeho nepříjemný pak odpuzuje škůdce. Ve středověku se s ním dokonce zaháněl mor. Ale na druhou stranu obsahuje alkaloidy, které mohou vyvolat rakovinu a také zatěžují játra. Takže pokud se dnes využívají některé jeho složky, je to většinou z nejedovatých kultivarů, které z něj byly vyšlechtěny. Sami tedy v přírodě devětsil nesbírejte, maximálně povolte dětem, aby si z jeho listů udělali slunečník.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here