
Devětsil, latinsky Petasites hybridus, je na první pohled velmi nápadná rostlina. Její obří listy dominují vlhkým loukám, břehům řek i lesním okrajům, a přestože ji mnozí znají jen jako pozoruhodnou zelenou masu, skrývá v sobě i léčivý potenciál, který byl po staletí využíván v tradiční medicíně. Přestože dnes devětsil poněkud upadl v zapomnění, jeho účinky stojí za pozornost – zejména při problémech s dýchacími cestami, alergiemi a migrénami.
Co je devětsil?
Devětsil lékařský je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Vyznačuje se mohutnými listy, které mohou dorůst průměru až půl metru, a růžovo-fialovými květy, jež se objevují velmi brzy na jaře – často ještě předtím, než rozvine listy. Květy vyrůstají z krátkého, silného stonku a bývají prvním poslem jara na vlhkých místech.
Rostlina byla známa už ve středověku, kde se využívala především k léčbě horeček, morových ran, zánětů a kašle. Její český název je odvozen od slova „devět sil“, což symbolizuje její široké léčivé působení.
Účinné látky v devětsilu
Devětsil obsahuje celou řadu bioaktivních látek:
- Petasin a izopetasin – látky s protizánětlivými a antispazmodickými účinky
- Slizové látky – podporují vykašlávání a ochranu sliznic
- Třísloviny – působí stahujícím a dezinfekčním účinkem
- Flavonoidy – antioxidanty podporující detoxikaci
- Silice – přispívají k uvolnění svalstva a průdušek
Pozor! Devětsil obsahuje také pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou být ve vyšších dávkách toxické pro játra. Proto se doporučuje používat pouze standardizované extrakty zbavené těchto látek, nebo bylinu užívat jen krátkodobě a cíleně.
Léčivé účinky devětsilu
- Pomoc při migrénách
Jedním z nejznámějších účinků devětsilu je zmírnění migrén. Účinné látky petasin a izopetasin působí proti křečím cév v mozku a pomáhají snižovat četnost a intenzitu migrénových záchvatů. Klinické studie potvrdily účinnost standardizovaného extraktu devětsilu u lidí trpících častými migrénami.

- Úleva při kašli a astmatu
Díky obsahu slizových látek a antispazmodických složek je devětsil vhodný při dráždivém kašli, bronchitidě, astmatu i chronickém zánětu průdušek. Uvolňuje svalstvo dýchacích cest a usnadňuje odkašlávání.
- Přírodní antihistaminikum
Devětsil má schopnost tlumit alergické reakce díky blokování histaminových receptorů, a proto se využívá při senné rýmě, pylové alergii nebo alergickém astmatu.
- Podpora trávení a hojení
Tradičně byl devětsil používán k podpoře trávení, při žaludečních křečích, zvracení a jako pomoc při zánětech močových cest. Působí také mírně močopudně.
Jak devětsil užívat?
Vzhledem k přítomnosti toxických alkaloidů se doporučuje užívat devětsil pouze ve formě, která je bezpečně zpracovaná. Na trhu jsou dostupné kapsle, tablety a tinktury, které neobsahují škodlivé složky a zároveň zachovávají léčivé účinky.
Tinktura z devětsilu
Lze ji připravit i doma, ale vždy s rozvahou a krátkodobě.
Recept:
- 1 díl sušeného oddenku
- 5 dílů alkoholu (např. 40 %)
- macerovat 14 dní, poté scedit
- užívat 10–15 kapek 2× denně po dobu max. 2 týdnů
Devětsilový čaj
Připravuje se z kořene nebo květů, ale pouze ve velmi malých dávkách a krátkodobě.
Recept:
- 1/2 lžičky sušeného kořene na 250 ml vody
- povařit 5 minut, poté louhovat dalších 10 minut
- pít 1× denně, maximálně 7 dní v kuse
Pro koho je devětsil vhodný?
- Lidé trpící častými migrénami
- Osoby s chronickým kašlem, bronchitidou nebo astmatem
- Alergici – zejména v období pylové sezóny
- Ti, kdo hledají přírodní alternativu k protizánětlivým lékům
Upozornění:
- Nevhodný v těhotenství a při kojení
- Nevhodný pro dlouhodobé užívání
- Užívejte vždy s opatrností a ideálně po konzultaci s odborníkem
Pěstování devětsilu
Devětsil lze pěstovat i na zahradě – má rád vlhké, živinami bohaté půdy, polostín až slunce a dostatek prostoru. Díky svým obřím listům je dekorativní i praktický – často se vysazuje k potokům, na vlhká místa nebo jako půdopokryvná rostlina.
- Rozmnožuje se dělením oddenků na jaře nebo na podzim.
- Květy se objevují již v březnu, listy až později.
- Sběr léčivých částí (kořen, květ, list) probíhá v době květu nebo na podzim.
Zajímavosti o devětsilu
- Ve středověku byl devětsil považován za ochrannou bylinu – nosil se u sebe jako amulety proti moru.
- V lidové medicíně se říkalo, že „devětsil devatero nemocí vyléčí“.
- Jeho listy byly používány jako zábal na klouby, revmatismus i popáleniny.
Devětsil je skutečně obří bylina s velkou silou – a to nejen díky svému vzhledu, ale především díky svým léčivým účinkům. Ačkoliv jeho užívání vyžaduje určitou opatrnost, při správném dávkování a zpracování může být účinným pomocníkem při migrénách, alergiích i dýchacích potížích. Objev tuto pozapomenutou bylinku a zařaď ji zpět mezi cenné spojence zdraví – protože příroda ví, co dělá.