Thymus citriodorus alias citronový tymián je zajímavá trvalka, která vyniká mezi ostatními druhy tymiánů svou osvěžující citronovou vůní, kterou vydávají její malé květy i úzké listy na tenkých větvičkách. V bylinkových zahradách se pěstuje shodně se svými příbuznými, při jeho využití však často tápeme. Má však příznivý vliv na zdraví, takže se používá v kuchyni, v medicíně i v kosmetickém průmyslu.
Celá rostlina je velmi dekorativní. Může se pěstovat samostatně nebo ve skupinkách, třeba jako užitečná obruba záhonů nebo nízký plůtek mezi dekorativní a užitkovou zahradou. Tymiánové květy jsou medonosné, proto je v létě milují hlavně včely a motýli.
Tymián jako takový má velmi široké použití:
- Působí jako expektorant a antitusikum – zmírňuje zánět hrdla (např. v kombinaci s podbělem).
- Má uklidňující účinek na nervový systém.
- Infuze tymiánu se doporučuje kloktat při potížích s laryngitidou, bolestmi v krku, tonsilitidou a moučnivkou.
- Tymiánový olej se rovněž používá k výrobě mýdel a aromaterapeutických směsí, působících proti depresím.
- Používá se k léčbě gastritidy a gastrointestinálních chorob.
- Jako aktivní složka se používá při výrobě parafarmaceutik a kosmetiky (ústní voda, zubní pasty apod.).
- Sušená bylinka se používá pro léčivé koupele a obklady na akné, vyrážky a seborrheu.
- V kuchyni poslouží jako skvělé koření na maso nebo do salátů, polévek či do omáček.
Citronový tymián v kuchyni
Je to ceněné koření, které obohacuje chuť pokrmů a dodává jim jemnou citronovou vůni. Je obzvláště vhodný k ochucení drůbeže, ryb a zeleniny, jakožto i ovocných salátů a nebo třeba zavařenin a džemů. Usnadňuje trávení, proto ho stojí za to přidávat zejména k mastným jídlům. A vyrobit se z něj dají i aromatické octy a oleje. Chcete-li získat voňavý tymiánový olej, přidejte do olivového oleje sušené větvičky citronového tymiánu nechte vše asi tři týdny odpočívat. Po přecezení používejte všude tam, kde byste jinak použili obyčejný tymiánový ocet nebo olej, příp, se řiďte výše vyjmenovanými doporučeními.
Citronový tymián v kosmetice
Tuto bylinku ve formě odvarů lze přidat do kosmetické lázně. Jde mimo jiné o způsob, jak zlepšit krevní oběh a celkově posílit tělo a imunitu. Opláchnutí vlasů odvarem z tymiánu a rozmarýnu vám rovněž pomůže zbavit se lupů. Kosmetický průmysl používá olej z citronového tymiánu jako antiseptickou složku v ústních vodách a zubních pastách.
Použití citronového tymiánu v medicíně – jak připravit třeba léčivý čaj?
Citronový tymián obsahuje mimo jiné éterické oleje, taniny a flavonoidy, díky nimž příznivě působí při léčbě a prevenci mnoha nemocí. Kloktadlo v podobě infuze z tymiánu pomůže se zánětem v krku, podporuje dezinfekci dutiny ústní a své využití najde i při léčbě bronchitidy.
Olej z citronového tymiánu se pak používá pro inhalaci při onemocněních horních cest dýchacích a při sinusitidě. Esenciální olej získaný z tymiánu (nejenom citronového) se používá v aromaterapii a to jako prostředek proti depresím a pro dobrou náladu. A profesionálně vedené olejové masáže mají relaxační účinek a pomáhají při migrénách.
Jak si připravit léčivý čaj z citronového tymiánu
Léčivý tymiánový čaj se připravuje snadno a to zalitím jedné lžičky sušené natě (nebo dvou lžiček čerstvé natě) jedním šálkem vroucí vody. Tymiánový čaj vaříme asi 15 minut. Po vychladnutí je připraven k pití.
Popíjení infuze (tymiánu, louhovaného přes noc) má příznivý účinek na fungování trávicího systému. Po konzumaci těžkých potravin a po pití alkoholu vás tymiánový čaj zbaví žaludečních potíží, nadýmání a pálení žáhy. Jeho pravidelné pití také zlepší stav vaší pokožky.