Citronová tráva je tradiční součástí asijské kuchyně, přidává se do čajů, ale i parfémů a dalších kosmetických přípravků. Lze ji však pěstovat i u nás? A jaké má zdravotní účinky? To se dovíte, pokud si přečtete náš článek.
Odkud citronová tráva pochází
Citronová tráva pochází z jihovýchodní Asie, ale dnes se pěstuje i v Africe, Jižní Americe, některých oblastech USA a Austrálii. Je to subtropická rostlina, která dorůstá výšky až 150 cm a má šedozelené listy a příjemnou citronovou vůni.
Jak pěstovat citronovou trávu u nás
Je potřeba pěstovat ji v květináči, který můžeme na zimu zazimovat doma nebo ve skleníku. Potřebuje plně osluněné stanoviště, a to nejlépe u nějaké zídky, třeba i kamenné, která akumuluje teplo.
Co citronová tráva obsahuje
Citronová tráva obsahuje zejména vonné silice, například citral, limonen, geraniol, a dále flavonoidy, které mají antioxidační účinky.
Jak využít citronovou trávu k léčebným účelům
Tato tráva má antibakteriální účinky a používá se při srážení horečky, při nachlazení a při léčbě chřipky. Má také uklidňující účinky a používá se pro léčbu nervových onemocnění. Tráva (resp. čaj z ní) také podporuje schopnost koncentrace. Vnitřně působí ještě při trávicích obtížích, zevně pak při svalových bolestech, na rány a otoky.
Jak použít citronovou trávu v kuchyni
V asijských jídlech vyrovnává chuť ostrých chilli papriček, zvýrazňuje chuť máty a dodává aroma pokrmům z kokosového mléka. Používají se stonky čerstvé i sušené, mohou se nakrájet nebo roztlouct. Hodí se i do salátů a pomazánek. Sušená tráva se pak také hodí do čajových směsí, zejména v kombinaci se zeleným čajem.
Jak trávu uchovávat
Čerstvá tráva vydrží nejlépe v mikrotenovém sáčku v ledničce, nebo je možné ji zamrazit. Sušená potom v plátěném nebo papírovém sáčku na suchém místě.