Cist šedavý je málo známou bylinkou, nabídne však mnohé zajímavé účinky

cist sedavy
Zdroj foto: User:Tigerente, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Cist šedavý: Jeho domovinou je Turecko a severní Afrika, ovšem stále častěji proniká i k nám. Cist šedavý (Cistus incanus) je v současnosti doporučován jako antioxidant, i jako skvělý prostředek pro pročištění a stabilizaci organismu.

Lze však jeho léčebné účinky nějak odkázat nebo jde prozatím jen o tvrzení alternativně zaměřených bylinkářů? Na to se vám pokusíme odpovědět v tomto článků a zároveň vás s cistem šedavým podrobně seznámíme.

Lék na lymskou boreliózu nebo jenom vějička?

Nelze si nevšimnout, že se tato bylinka objevuje v posledních letech zejména jakou součást nejrůznějších směsí, určených pro léčbu lymské boreliózy. Ovšem odborné studie zatím podobné možnosti ani nenaznačují.

Doposud byly totiž jeho léčivé vlastnosti (spočívající zejména v očistných účincích a podpoře imunity) studovány zejména na myších a potkanech, případně na tkáních, buňkách a plísních in vitro. Ale žádné přesvědčivé studie o použití a léčivých vlastnostech u lidí zatím neexistují. A i když jsou laboratorní pokusy slibné, rozhodně to neznamená, že bude stejně úspěšný řetězec testů pokračovat i na lidech.

Z tohoto důvodu je možné tuto bylinu používat prozatím pouze jako doplněk stravy. Látky, jež v ní najdeme, by měly našemu tělo pomoci s bojem proti bakteriálním a virovým infekcím a také  posílit naši imunitu (a to zejména díky obsahu polyfenolů v bylinné nati). Rozhodně by se tedy neměl používat jako hlavní „léčebný“ prostředek, ale spíše jen jako doplněk, čili takový bonus.

Co nám zatím studie vlastně ukázaly?

Pokud se rozhlédneme po odborných publikacích, není seznam hotových studií prozatím nijak rozsáhlý. Ve hře jsou zejména antibakteriální a antivirové vlastnosti cistu šedavého. Například studie zaměřená na prozkoumání účinků tradičního  krétského éterického oleje z cistu potvrdila, že je opravdu účinný proti grampozitivním a gramnegativním bakteriím.

Univerzita v Beira Interior pak své pokusy zaměřila zejména na vliv extraktu z cistu šedavého na potlačení růstu kolonií kvasinek a bakterií. Testovaly se zejména nebezpečné Candida tropicalis, dále pak na Helicobakter pylori a Pneumonia bacilli. A cistus opravdu dokázal jejich životní cyklus značně omezit.

cist
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Jak je to tedy s působením cistu šedavého na lymskou boreliózu

Mnoho lidových receptů doporučuje pití čaje nebo výluhu z cistu jako lék na lymskou boreliózu a při použití na kůži by nás tentýž prostředek měl ochránit i před kousnutím klíšťaty. Tady je na místě připomenout, že lymská borelióza je nemoc způsobená bakterií Borrelia burgdorferi.

A existuje dokonce i jedna studie, zaměřená na použití cistu na tuto bakterii. Uskutečnila se v roce 2010, a to univerzitě v Lipsku. Opět šlo o pokusy prováděné v laboratorních podmínkách a nikoli na skutečných lidech. A výsledku testů byly spíše rozporuplné.

Opět byl použít oblíbený krétský éterický olej z cistu. A bylo u něj zjištěno, že skutečně potlačuje  růst bakterií Borrelia burgdorferi, způsobujících lymskou boreliózu. Ovšem to je také vše. Nezabije je a dokonce je ani nedokáže odstranit pryč z těla. Na základě této studie je tedy možné odvodit, že užívání produktů z cistu může omezit rozvoj lymské boreliózy, ale v žádném případě ji neléčí. Nenechte se tady nalákat na pochybné sliby bylinkových šarlatánů.

Chce cistus přesto zkusit? Pozor na kontraindikace

Užíváte léky na ředění krve nebo imunosupresiva? Pak byste se této bylince měli raději vyhnout obloukem. Není vhodný ani během těhotenství a kojení a pro jistotu ani u dětí do 15 let. Pokud však pravidelně užíváte nějaké léky, měly byste se o aplikaci cistu šedavého pro jistotu vždy potvrdit s lékařem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here