Chutné a zdravé bylinky: S čím vám mohou pomoci?

salvej
Zdroj foto: envato

Bylinky pomáhají léčit nemoci a předcházet jejich vzniku.

Velmi využívané jsou bylinky na hubnutí či v přírodní kosmetice.

Seznamte se s těmi nejznámějšími a zjistěte, jak mohou pomoci právě vám!

Šalvěj

Šalvěj se užívala už ve středověku, kdy pomáhala bránit vzniku a šíření moru. Dnes se bylinka používá ke zlepšování funkce mozku a paměti.

Výzkumy ukázaly, že šalvěj může výrazně pomoci zlepšit také fungování mozku u pacientů, trpících Alzheimerovou chorobou a zlepšit paměť u zdravých jedinců.

Ze šalvěje je možné vytvořit čaje, výluhy, oleje nebo například med.

Máta peprná

Máta má dlouhodobou historii v lidovém léčitelství a aromaterapii. Pomáhá zmírňovat bolesti, které doprovázejí syndrom dráždivého tračníku (IBS) a zmírňuje pocity nevolnosti.

Máta v sobě ukrývá olejovou složku, tzv. mátový olej. Dle studie tento olej uvolňuje hladké svaly v tlustém střevě, což zmírňuje bolest, která u nemocných osob vzniká při pohybu střev. Máta rovněž pomáhá snižovat nadýmání.

Bazalka

Bazalka patří mezi populární lidové léky, které pomáhají při nevolnostech. Hojně se užívá také v tradiční čínské medicíně a lze ji zařadit i mezi ajurvédské bylinky.

Bazalka pomáhá v boji proti infekcím a zvyšuje imunitu člověka. Dále pomáhá zpomalovat ztrátu paměti, zmírňovat stavy deprese, zlepšuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, snižuje krevní tlak u lidí s hypertenzí, uvolňuje krevní cévy a ředí krev podobně jako aspirin.

V rámci aromaterapie pomáhá bazalka zvyšovat duševní bdělost.

Rozmarýn

Rozmarýn patří mezi bylinky, které lze použít v kuchyni jako skvělé ochucovadlo, ale také jako lék nebo součást kosmetiky.

Navíc rozmarýn pomáhá povzbuzovat mozkovou funkci a zlepšovat náladu. Pomáhá také zlepšovat koncentraci a paměť. Je tedy skvělým pomocníkem při učení.

Rozmarýn pomáhá také při stimulaci růstu vlasů. Jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů u mužů a žen je androgenetická alopecie. Olej z rozmarýnu alopecii léčí a podporuje jejich opětovný růst.

Studie také prokázaly, že vdechování oleje, vytvořeného z rozmarýnu, zlepšuje funkci mozku u starších dospělých s demencí a Alzheimerovou chorobou.

rozmaryn
Zdroj foto: envato

Petržel

Petržel má vysoký obsah antioxidantů a vitamínů A a C. Obsahuje také chemický apigenin, který pomáhá zpomalovat růst rakovinných buněk.

Petržel dále prokazatelně snižuje vysoký krevní tlak a působí pozitivně na činnost srdce.

Přidávejte pravidelně bylinku do své stravy a zlepšete své zdraví. Připravit si můžete například chutného lososa s petrželí, kterou použijete už při vaření nebo jen jako ozdobu hotového jídla.

Pažitka

Pažitka je nenápadnou bylinkou, která je ale velmi bohatá na vitamíny A, C a K a je známá svými antioxidačními účinky.

Studie prokázaly, že pažitka snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku, tlustého střeva, rakoviny prsu, vaječníků a prostaty.

Pažitka je rovněž vhodná jako dochucovadlo pro dietáře, jelikož jedna porce obsahuje pouze 4 kalorie.

Pampeliška

Pampeliška patří mezi jarní bylinky, které pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Složky obsažené v pampelišce zlepšují sekreci inzulínu a zlepšují absorpci glukózy ve svalové tkáni. Tento proces vede ke zlepšení citlivosti na inzulín a ke snížení hladiny cukru v krvi.

Pampeliška dále pomáhá při regulaci hladiny cholesterolu, snižuje krevní tlak, zlepšuje činnost jater, pomáhá s léčbou zánětů a obsahuje vitamíny A, C, K, E a B.

V neposlední řadě studie ukazují, že listy pampelišky pomáhají s regulací tělesné hmotnosti, a to tak, že pampeliška zlepšuje funkci metabolismu uhlohydrátů a snižuje absorpci tuků, což vede k úbytku hmotnosti.

Tip: Jak můžete zařadit pampelišku do své stravy? Inspirovat se můžete chutnými saláty s jarními bylinkami, včetně pampelišky.

Zkuste si vytvořit na zahrádce bylinkový záhon nebo si na balkoně zasadit bylinky do truhlíku. Jejich užíváním můžete svému zdraví jen prospět.

Mějte však na paměti, že všeho moc škodí a také přílišné užívání bylinek může být doprovázeno vedlejšími efekty.

Před užíváním bylinek si tedy pečlivě zjistěte všechny jejich účinky, včetně těch vedlejších. Nejste-li si stále jejich užíváním jistí, poraďte se se svým lékařem nebo výživovým poradcem.

—————Komerční článek—————-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here