Chlamydie z pohledu tradiční čínské medicíny – jak posílit plíce a imunitu na jaře

bylinkopedie strankycinskemediciny jaro je vhodne k detoxikaci chlamydie plice
Jaro je ideálním obdobím pro posílení plic a imunitního systému, které mohou být oslabeny skrytými infekcemi, jako jsou chlamydie. Tradiční čínská medicína nabízí ucelený přístup k prevenci i obnově sil pomocí bylin, medicinálních hub, stravy a práce s emocemi.

Chlamydie, zejména Chlamydia pneumoniae, patří mezi časté původce infekcí dýchacích cest a mohou v těle dlouhodobě přežívat bez příznaků. Riziko jejich aktivace je vyšší právě na jaře, kdy je organismus citlivější na vnější patogeny. Podle principů TČM je toto období vhodné nejen pro detoxikaci, ale také pro vědomé posílení obranné energie Wei Qi a péči o plíce – orgán spojený nejen s dechem, ale i emocemi a celkovou odolností.

Obrázek: Podle principů TČM je jaro období vhodné nejen pro detoxikaci

Obrázek: Podle principů TČM je jaro období vhodné nejen pro detoxikaci

Jak na chlamydie a plíce nahlíží západní a tradiční čínská medicína?

Pojďme se blíže podívat na to, co jsou to chlamydie. Chlamydia pneumoniae je bakterie, která patří mezi časté původce infekcí dýchacích cest, a to včetně bronchitidy nebo zápalu plic. Tato bakterie se šíří kapénkovou cestou, tedy prostřednictvím kašle, kýchání nebo mluvení. Po vdechnutí se usazuje v buňkách sliznice dýchacích cest, kde může přežívat bez příznaků a následně se aktivovat po oslabení imunitního systému.

V tradiční čínské medicíně (TČM) jsou plíce, které jsou chlamydií ohroženy, spojeny se obrannou energií těla známou jako Wei Qi. Tato energie tělo chrání před vnějšími patogeny. TČM plíce spojuje s emocemi, především se smutkem a žalem. Věří, že smutek může oslabit funkci plic, a tím i obrannou Qi, čímž se zvyšuje náchylnost k infekcím. TČM plíce považuje za klíčový orgán, který řídí dýchání a rozptyluje a spouští energii Qi a tekutiny po těle.

Kombinace moderních lékařských poznatků a principů TČM může poskytnout komplexní přístup k prevenci onemocnění a podpoře zdraví plic.

Jak se projevují oslabené plíce z pohledu TČM?

Na základě čeho poznáte, že je ten pravý čas začít se věnovat svým plicím? Oslabené plíce se mohou podle tradiční čínské medicíny projevovat fyzickými i psychickými příznaky. K nejčastějším fyzickým projevům oslabených plic patří dýchací potíže, například v podobě dušnosti, kašle nebo častého nachlazení, ucpaný nos, hlasové změny, kožní potíže (suchá a drsná kůže, ekzémy, lupénka) a také celková únava a snížená odolností proti infekcím.

Tradiční čínská medicína také věří, že se oslabení plicní energie může projevit na psychické rovině, konkrétně pocitem smutku, melancholie, deprese a neschopností „rozdýchat“ stresové situace nebo pocity ztráty, neklidu a úzkosti.

Jak podle TČM na jaře posílit plíce a imunitní systém?

Klíčovým krokem k posílení plic je dle TČM strava. K potravinám, které jsou prospěšné pro plíce, patří bílé fazole, čočka, kedlubny, křen, pažitka, mrkev, květák, jablka, hrušky, kurkuma, kajenský pepř a bazalka. K posílení imunity přispívají dlouze tažené vývary, teplé obilné kaše nebo čaj se zázvorem. Funkci plic zlepšují také dechová cvičení a tradiční cvičení Qi Gong nebo Tai Chi, které posilují plíce a podporují tok Qi.

Jak už jsme zmínili výše, podle tradiční čínské medicíny jsou plíce nedílně spojeny s emocemi smutku a žalu. V případě, že tedy pociťujete dlouhodobý smutek, který může oslabit funkci plic a obrannou energii Qi, zaměřte se i na emocionální rovnováhu. K udržení zdraví plic je důležité trénovat techniky pro zvládání stresu a podporovat pozitivní myšlení, například pomocí meditace.

Obrázek: K udržení zdraví plic je důležité trénovat techniky pro zvládání stresu a podporovat pozitivní myšlení, například pomocí meditace.
Obrázek: K udržení zdraví plic je důležité trénovat techniky pro zvládání stresu a podporovat pozitivní myšlení, například pomocí meditace.

Jaké byliny a houby TČM doporučuje při oslabení plic a chronických zánětech

Důležitou roli v podpoře plic a imunity v TČM hrají i bylinky a medicinální neboli léčivé houby. K doporučeným léčivým houbám patří reishi, která posiluje Qi plic a podporuje imunitní systém, a houba cordyceps, jež podporuje funkci plic a ledvin, zlepšuje dýchání a zvyšuje vitalitu. K podpoře imunity přispívají také houby coriolus, shiitake a hlíva ústřičná, která je vhodná i při chronických zánětech.

Human Lungs Background
Obrázek: Důležitou roli v podpoře plic a imunity v TČM hrají i bylinky a medicinální neboli léčivé houby.

Co se týče bylinek, které příznivě působí na plíce, dýchací cesty a imunitu, patří k nim například kozinec blanitý, plicník lékařský, jitrocel kopinatý, šalvěj lékařská nebo máta peprná. Pomoci může i aromaterapie. K esenciálním olejům tradičně používaným pro své pozitivní účinky na dýchací systém patří olej z eukalyptu, borovice, máty peprné, rozmarýnu nebo zázvoru.

Přírodní podpora při podezření na přetrvávající infekci

Při podezření na přetrvávající infekce, jako jsou chlamydie nebo borelióza, tradiční čínská medicína nabízí komplexní přístup zaměřený na odstranění patogenů, harmonizaci vnitřního prostředí a posílení obranyschopnosti ledvin. Klíčové je dle TČM odvést z těla vlhké horko a podpořit plíce, ledviny a slezinu za využití specifických kombinací bylin a medicinálních hub. Po jakých přípravcích sáhnout?

Na eliminaci skrytých patogenů a detoxikaci organismu je zaměřený doplněk stravy MyRemover, který kombinuje byliny a medicinální houby. K odstranění skrytých patogenů, které mohou způsobovat chronické záněty nebo únavu, přispívá i bylinná tinktura Kladivo na Gu.

Pokud se rozhodnete své plíce a zdraví posilovat pomocí přístupů tradiční čínské medicíny, je třeba mít na paměti, že nenahrazují konvenční léčbu antibiotiky. Mohou však výrazně podpořit rekonvalescenci a obnovu imunitní rovnováhy.

Jaro je nejen obdobím rozkvětu přírody, ale dle tradiční čínské medicíny také ideálním časem pro obnovu a posílení organismu. Tradiční čínská medicína nabízí celostní přístup k posílení plic a dalších orgánů, podpoře imunity a zvládání dlouhodobé zátěže organismu. Zaměřte se tedy na signály svého těla, a pokud pociťujete, že něco není v pořádku, podpořte své zdraví prostřednictvím vhodné stravy, dechových cvičení nebo užívání bylin a medicinálních hub.

Obrázek: Podpořte své zdraví prostřednictvím vhodné stravy, dechových cvičení nebo užívání bylin a medicinálních hub.
Obrázek: Podpořte své zdraví prostřednictvím vhodné stravy, dechových cvičení nebo užívání bylin a medicinálních hub.

 

Foto: Unsplash, Designed by Freepik

———-Komerční článek———-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × four =