Chia semínka

Stacy Spensley / flickr.com

Chia semínka se v posledních letech stala velmi oblíbená.

A není se čemu divit! Semínka šalvěje hispánské totiž i přes svou velikost obsahují obrovské množství výživných látek!

Léčivé účinky chia semínek

Chia semínka sice nemají tolik léčivých účinků jako ostatní bylinky, ale za to jsou velmi výživná. A právě bohatý jídelníček je základem pevného zdraví.

1. Jsou velkým zdrojem antioxidantů

Chia semínka jsou plné antioxidantů, látek zabraňující volným radikálům, aby poškozovaly molekuly buněk.

Tím pádem zpomalují celý proces stárnutí, stejně jako napomáhají snižovat riziko rakoviny a dalších onemocnění.

Podle některých zdrojů mají chia semínka dokonce více antioxidantů než borůvky!

A to není vše: Studie z roku 2014 zjistila, že chia semínka nejsou vhodným prostředkem pouze pro získání antioxidantů, ale také isoflavonů.

To jsou fytoestrogeny, které najdete především v sóje a které mají vliv na snížení cholesterolu, zmírnění menopauzálního syndromu a v neposlední řadě i rizika nádorů.

2. Dodávají tělu potřebné živiny

j bizzie / flickr.com

V chia semínkách najdete obrovské množství vlákniny, kterou tělo potřebuje pro správné trávení. Právě vlákninou se totiž krmí „ty dobré“ bakterie ve střevech.

Dále jsou tato semínka bohatá na bílkoviny, což je dělá ideální volbou pro vegetariány. Velkým bonusem jsou i obsažené aminokyseliny, které pak pomáhají tyto bílkoviny plně využít.

A když už jsme u kyselin, nemůžeme opomenout ani velké množství Omega-3 mastných kyselin. Chia semínka mají dokonce více mastných kyselin v poměru na gramáž než třeba losos!

Na druhou stranu neobsahují kyselinu DHA, která patří k těm nejdůležitějším.

Chia je rovněž výborná díky obsahu vápníku, fosforu a hořčíků, tedy složek, které stojí za silnými kostmi a zuby. Toho mohou využít i ti, kteří trpí intolerancí vůči laktóze a nemohou tak vápník získávat z mléčných výrobků.

Především kvůli kombinaci vlákniny, bílkovin a mastných kyselin, se chia semínkům přisuzují také pozitivní účinky na kardiovaskulární systém, cholesterol a cukrovku.

Ovšem v dostupných studiích byla semínka testována vždy v kombinaci s ostatními doplňky stravy (jako sója, oves, nopál), a tak pro tato tvrzení nemáme dostatečné důkazy.

3. Ovlivňují metabolismus a dodávají energii

Už staří Aztékové a Mayové používali chia semínka, aby jim v průběhu dne doplňovala energii a dodávala sílu na dlouhé cesty. A právě tyto účinky začínají potvrzovat nové studie.

Například v jedné malé studii se 6 sportovců rozdělilo do dvou skupin. Jedna polovina před tréninkem vypila energetický nápoj Gatorade, pro doplnění elektrolytů a sacharidů, zatímco druhá skupina pila pouze poloviční objem nápoje, ale doplněného o chia semínka.

Po hodině běhání a závěrečném 10 km běhu mezi oběma skupinami nebyl rozdíl!

Chia semínka tak do jisté míry dokázala nahradit tento sportovní nápoj. Ukázal se tak jejich potenciál být účinným prostředkem pro rychlé naplnění sacharidových zásob před tréninkem – a to bez přidaných cukrů!

4. Pomáhají při hubnutí

Chia semínka získala na oblibě z velké části také díky dobře propagovaným hubnoucím účinkům.

Jak je to ale doopravdy?

Velkou výhodou chia semínek je, že jsou plná důležitých živin a zároveň obsahují jen velmi málo kalorií.

Philipp Alexander / flickr.com

Velmi zajímavá je i jejich schopnost absorbovat vodu. Chia semínka totiž dokáží nasát až 10násobek své váhy ve vodě. Následně získají tužší gelovou konzistenci, více zaplní žaludek a zaženou tak pocit hladu.

Nicméně chia semínka sama o sobě nejsou nijak zázračná. Podle mnoha studií samotná semínka nemají žádný hubnoucí efekt.

Jak už jsme psali u bylinek na hubnutí, vždy je potřeba k těmto rostlinám přistupovat jako k doplňkům stravy a „zesilovačům“ vašeho úsilí.

Správný jídelníček a pravidelný pohyb je stále na prvním místě.

Nežádoucí účinky

Chia semínka nemají žádné známé vedlejší účinky.

Některým lidem nedělá dobře na žaludek konzumace velkého množství semínek, kvůli jejich vysokému podílu vlákniny.

Objevil se také jeden vzácný případ, kdy 39letý muž spolkl chia semínka, která následně zapil vodou, a začal pociťovat akutní dysfagii (potíže s polykáním). Semínka s vodou mu totiž nabobtnala v jícnu a musela být chirurgicky odstraněná.

Proto je raději neužívejte, pokud máte problémy s polykáním, a nepodávejte je dětem.

O chia semínkách

scott.zona / flickr.com

Chia jsou jedlá semínka šalvěje hispánské, přibližně metrové jednoletky, kterou zdobí bílé až fialové květiny.

Samotná semínka jsou pak šedivá až černá a jejich velikost se pohybuje okolo 1 milimetru.

Výskyt

Šalvěj hispánská (Salvia hispanica) roste v horských oblastí Střední Ameriky, především pak v Mexiku a Guatemale. V dnešní době je však také oblíbenou domácí rostlinkou.

Původ

První zmínky o šalvěji hispánské a jejich semínkách sahají do dob starých Aztéků a Mayů, kteří ji používali jako běžnou přísadu do svých pokrmů a, podle Mendozova kodexu z 16. století, také jako platidlo.

Nutriční hodnoty

Díky velkému množství důležitých látek jsou chia semínka považována za superpotravinu.

Jedna porce (28g) tělu dodá 138 kalorií a obsahuje:

  • Bílkoviny: 4,69 gramů
  • Tuky: 8,71 gramů
  • Sacharidy: 11,94 gramů (z toho 9,8 gramů je vláknina)
  • Vápník: 18 % DDD
  • Mangan: 30 % DDD
  • Hořčík: 30 % DDD
  • Fosfor: 27 % DDD
  • A další prvky, jako je zinek, draslík a vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin)

Pěstování

V poslední době se šalvěj hispánská čím dál více objevuje také v domácnostech jako okrasná rostlina.

Bylinka se vysévá na jaře do propustného substrátu. Semínka stačí zasadit jen pár milimetrů pod zeminu, která by si měla udržovat svoji vlhkost. Po několika týdnech až měsíci byste na dobře prosluněném místě měli vidět první klíčky.

Šalvěj je potřeba neustále udržovat na slunném stanovišti s mírnou zálivkou. Není mrazuvzdorná, a tak ji venku můžete nechat jen od jara do podzimu.

Využití chia semínek

Chia mají všestranné použití. Ať už potřebujete doplnit důležité látky v jídelníčku, získat energii navíc nebo se zasytit v redukčních dietách, vždy po nich můžete sáhnout.

Přípravky z chia semínek

  • Chia semínka se nejčastěji prodávají v jejich přirozené podobě. Jejich cena se pak odvíjí od velikosti balení a kvality.
  • Najdete je také jako doplněk dietních svačin, ovesných kaší, müsli tyčinek nebo dokonce i ve směsi se zeleným čajem.
  • K zakoupení chia semínek doporučujeme využít obchody Prozdravi.cz nebo Lekarna.cz.

Recepty

Semínka nemají nijak výraznou chuť, jejich zasazení do jídelníčku je tak velmi jednoduché. Můžete je přidat prakticky do čehokoliv.

Doporučená denní dávka je 20 gramů, tedy přibližně 1 a půl lžíce, dvakrát denně.

Nejčastěji se chia semínka konzumují dvěma způsoby:

  • Syrová: Abyste využili všechny látky, musíte semínka nejdříve namočit ve vodě, v poměru 1:10 (přibližně 1 a půl lžíce na sklenici vody). Až se z nich vytvoří gelové kuličky, můžete je přidat třeba do jogurtu, ovesné kaši nebo smoothies.
  • Mletá: Semínka si umelte v mlýnku a pak je můžete přidat třeba do receptů na palačinky, muffiny, pečivo nebo dokonce i těstoviny. Takto namletá semínka uchovávejte v uzavřených sklenicích, nejlépe v lednici nebo mrazáku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty