Čerstvé bylinky přímo za oknem. Zahrádku nepotřebujete!

bylinky
Zdroj obrázku: Maya Kruchankova / Shutterstock.com

Bylinky si snadno můžete vypěstovat, i když nemáte zahrádku. Dobře se jim totiž daří i za oknem v květináči nebo na balkoně. Jediné, co je potřeba, je správná péče a vhodné umístění. S tím vám ale snadno poradíme a čerstvé bylinky můžete mít letos i vy.

Na jižní stranu

Toto okno nabízí nejvíce světla i tepla, a proto je nutné vybírat bylinky, které toto mají rády. Klíčové je dopřát jim také dostatek vláhy. Dobře se zde bude dařit pažitce a petrželce, podobně skvěle zde poroste také oblíbená bazalka. Tyto bylinky můžete snadno pěstovat i ve společném truhlíku, mají rády podobné množství vody i živin.

Okna na východ

Okna orientovaná na východ poskytují prostor pro bylinky nebo rostlinky, které preferují nižší teplotu a méně slunečních paprsků. Nejlépe se zde bude dařit rozmarýnu, vavřínu či bobkovému listu. Všechny tyto bylinky zároveň vyžadují propustný substrát a vrstvu drenáže na dně nádoby. Předpěstovat zde můžete i semena rostlinek, která posléze půjdou na balkon nebo na zahradu.

Západní slunce

Celoročně tu lze pěstovat druhy, které nejsou na světlo tolik náročné. Ideální může být třeba vytrvalá máta, čechřice vonná nebo meduňka. Opět je lze všechny snadno sesadit k sobě, mají rády kyprý substrát a více vláhy.

Z obchodu raději ne

Možná jste si všimli, že supermarkety v poslední době prodávají bylinky v malých květináčích. Jenže tyto rostlinky nejsou obvykle určeny k dlouhodobějšímu pěstování. Většinou dříve nebo později uschnou. Na delší pěstování je vhodnější pořídit si buď vlastní semínka a vypěstovat si vlastní rostlinku, nebo alespoň koupit kvalitní bylinku přímo v zahradnictví a ujistit se, že víte, jak o ni správně pečovat, aby skutečně prospívala.

Nebezpečí mohou představovat někteří škůdci, jako zejména mšice – v takovém případě vsaďte na postřik, nebo prostě vzdejte marný boj a kupte si novou rostlinku.

———–Komerční článek———–

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here