Černý kmín se hodí nejenom do vaření

cerny kmin
Zdroj foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nigella_Sativa_seed.jpg

Černý kmín: Odborné můžete znát černuchu setou pod názvem Nigella sativa. Znali ji už starověcí Egypťané. O černuše stejně jako o oleji z říkal, že je to „zlato faraonů“, protože podle jejich víry „dokáže vyléčit vše kromě smrti“. A mnohé studie to potvrzují i dnes.

Proč si dopřát černuchu

Doporučuje se zejména pro alergiky a pro osoby, trpící problémy s imunitou. Má také blahodárný účinek na imunitní systém, lze ji tedy používat při prvních příznacích chřipky nebo nachlazení. Bojuje s alergií a má také antivirový, antibakteriální a antimykotický účinek.

Pomáhá také snižovat krevní tlak a potlačuje hladinu homocysteinu, který je podle nejnovějších průzkumů jednou z hlavních příčin aterosklerózy. Reguluje hladinu cukru v krvi, (ideální pro diabetiky), chrání játra a ledviny před poškozením a chlubí se také preventivním účinkem proti osteoporóze.

Jak zařadit černý kmín do jídelníčku

Dnes bychom bez nadsázky semena černuchy mohli označit za superpotravinu, o čemž koneckonců svědčí i zkušenosti starověkých národů. Jsou zejména skvělým zdrojem nenasycených mastných kyselin – linoleové a linolenové. Najdeme v nich také éterické oleje. Ty nám dokáží zlepšit náladu chlubí se také baktericidními vlastnostmi. A nemůžeme zapomenout na cenné vitamíny a minerály – Vitamíny E a B, karoteny, vápník, sodík, draslík, selen, zinek, hořčík a železo.

Měli byste vědět: Éterické oleje jsou pro inhalaci doporučeny lidem, kteří mají problémy s onemocněním průdušek.

Pro začátek můžeme černuchu nasypat třeba na chleba, zamíchat do jogurtu nebo do směsi müsli. Pro docílení pozitivních účinků stačí 1-2 gramy denně, což je velmi malé množství, které s trochou šikovnosti ukryjete prakticky kamkoliv.

Černuchu můžete také pomlít a používat prášek. Nenechávejte ji však namletou déle, než několik dní, vyprchávají z ní totiž cenné látky. Proto ji, pokud možno, čerstvě pomelte před každým použitím. Díky své specifické chuti dokáže v jídlech nahradit třeba běžně používaný pepř. Lidé, kteří mají problém se zažíváním, zpravidla černuchu snášejí dobře. Jejího použít se tak nemusíte bát.

Připravit si můžete také léčivý čaj. Jednu lžičku semínek přelijte šálkem horké vody. Nechte deset minut odstát (některé zdroje doporučují raději dvacet), sceďte a vypijte. Podle druhu potíží lze černuchu užívat i po mnoho měsíců.

Po dobu tří měsíců si dopřávejte černuchu v případě astmatu nebo vysokého krevního tlaku. V prvním případě dva gramy denně, v tom druhém půl gramu až dva gramy. U cukrovky může být použití dlouhodobější, a to v množství jednoho gramu denně. Je však třeba pečlivě hlídat hodnoty krevního cukru.

Nigella Sativa
Zdroj foto. Afifa Afrin / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Olej z černuchy se hodí i v kosmetice

O něco komfortnější je užívání černuchového oleje. Zatímco konzumace (byť podrcených) semen může někdy vést k nepříjemnostem v oblasti análního otvoru (zejména ke vzniku fisur nebo k protržení hemeroidů vlivem ostrých hran slupek), olej z černuchy je na tom mnohem lépe. Obvykle stačí jedna lžička dvakrát denně a pozitivní efekt se brzy dostaví.

Lze ho použít i na posílení imunity či k péči o vlasy a pokožku,. Obsahuje množství cenných vitamínů, jež jsou při péči o naši krásu a zdraví nezbytné. A jak ho aplikovat? Olej z černuchy pomáhá s ekzémy (jako je atopická dermatitida), psoriázou a akné a to díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům. Nepoužívejte ho však samostatně, mnohem lépe působí ve směsi s jinými oleji. Do malého kalíšku olivového, jojobového nebo třeba mandlového oleje stačí přidat 6-7 kapek černuchového oleje a tuto směs použít k ošetření pokožky.

Stejné množství můžete vmíchat i do svého oblíbeného šamponu a kondicionéru. Budete tak o své vlasy pečovat doslova při každém umytí. Z většího množství oleje si pak můžete připravit i výživný zábal na vlasy. Stačí nechat hodinu působit a pak pečlivě smýt nejlépe přírodním šamponem.

Z černuchy využijete i listy

Černucha setá se na našich záhoncích velmi často objevuje také jako okrasná rostlina. A to nejenom kvůli svým bílo-modrým květům, ale také až étericky vyhlížejícím jemným listům, připomínajícím spíše zelené pavučiny. A právě tyto listy můžete pro přípravu jídel použít také. Nemají sice tolik hodnotných látek jako semena, přesto vám dokáží nahradit třeba petržel (obsahují více vitamínu C) a celkově jídlo zajímavě dochutí.

Můžete je i naložit do oleje nebo do octa a uchovat je tak na zimu a nevadí jim ani zamrazení. Můžete se k nim zkrátka chovat jako ke každé jiné bylince. A poroste vám přímo za humny, na pěstování je totiž černucha vcelku nenáročná.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here