Černý čaj je opravdu tak notorický známý, že to vypadá, že vám jej ani nemusíme představovat. Ale věděli jste, jak se vyrábí, jaké má účinky a které druhy černého čaje jsou nejvzácnější?
Jak poznáme černý čaj
Černý čaj poznáme podle velmi tmavých lístků, které vznikají tak, že tento druh čaje je nejvíce zoxidován. Polovina jeho polyfenolů je zoxidována a polovina nezoxidována. Zoxidované polyfenoly dodávají černému čaji charakteristickou chuť a aroma, nezoxidované jej pak přibližují ostatním druhům čaje, a to hlavně svou trpkostí, díky níž dokážou zahnat žízeň.
Jak se černý čaj vyrábí
Černý čaj se stejně jako ostatní čaje vyrábí z listů čajovníku čínského. Ty nejdražší čaje se otrhávají ručně. Lístky se pak nechají zavadnout ve stínu na sušicích platech. Potom se svinují. I dnes se některé drahé čaje svinují ručně. Svinuté lístky se dále nechají zoxidovat při 28 až 33 °C. Čím je proces oxidace delší, tím je výsledný čaj tmavší. Oxidace se následně zastaví zahřátím, které probíhá v sušičkách nebo postaru na pánvích. Nakonec se čajové lístky přeberou od nečistot a stonků a roztřídí podle velikosti.
Kde se černý čaj nejčastěji vyrábí
Ačkoliv kolébkou čaje je bezesporu Čína, Barma, Indie a Japonsko, v současné době se černý čaj vyrábí téměř všude – v Asii, Americe, Africe… Nejkvalitnější čaje však najdete v produkci Číny, Japonska, Indie, Nepálu, nebo Cejlonu.
Nejlepší druhy černého čaje
Darjeeling Tea
Nejkvalitnějším černým čajem je dodnes Darjeeling, který se pěstuje ve stejnojmenné oblasti v Indii, konkrétně na úpatí Himalájí v nadmořské výšce 2000 m. Zvláštní na tomto čaji je zejména to, že čajové lístky čajovníku se sbírají 2x do roka, jednou na jaře a podruhé v létě. Jarní produkce je jemnější, letní zase vyzrálejší. Čajoví mistři pak z těchto lístků namíchají směsi, které mají dokonale vyváženou chuť i aroma. Nejvíce vám bude připomínat vinnou odrůdu Muškát.
Asatsuyu Wakocha Yakushima
Podle názvu jste jistě poznali, že se jedná o japonský čaj. Vyrábí se na ostrově Yakushima. Zvláštností tohoto čaje je zejména to, že se na něj používá kultivar čajovníku čínského s názvem Asatsuyu. Ten je velmi náchylný na mráz a také poskytuje mnohem menší úrodu než jiné kultivary. Proto je i čaj z něho získaný velmi drahý. Čaj v sáčku poznáte podle černého, tenkého a mírně krouceného listu. A kdybychom měli popsat jeho chuť, pak nejlépe jej vystihne plnost, mírná sladkost a vůně po koření.
Bvumbwe Black Treasure
Jedná se o černý čaj vyráběný v Malawi. Čajovníky se pěstují na svazích hory Thyolo v oblasti Shire Highlands. Rostou zde ve výškách 1000 až 1200 m n. m. Čaj je ručně vyráběný v místní továrně, má hrubé a jen mírně zkroucené listy. Jeho chuť je sladká a v podtónech chutí a vůni nejspíše ucítíte broskve a citrusy.
Pathiwara Spring Beauty
A náš poslední čaj pochází z Nepálu. Vyrábí se v oblasti Panchthar, která leží také v úctyhodné nadmořské výšce – 1800 až 2100 m. Díky tomu je i jeho úroda spíše nízká, a tak se jeho cena šplhá docela vysoko. Sklizeň i výroba probíhají převážně ručně. Na tento čaj se sbírá pupen a 2 listy, listy jsou více kudrnaté než u jiných čajů a dosoušejí se na slunci. Jeho chuť je velmi výrazná, jarní a lehká, ucítit můžete tóny květin či ovoce.