Černý bez je magickou bylinkou, kterou používali již středověcí mniši

cerny bez
Zdroj foto: pixabay

Ano, je to tak. Černý bez je asi nejvšestrannější bylinkou, kterou můžeme v našich končinách potkat. Používá se na mnoho nemocí a v různých variantách. Nebojte se vyzkoušet i trochu netradiční receptury.

Na jaké neduhy se černý bez hodí

Černý bez pomáhá při nachlazení, rýmě, zahlenění, kašli, zánětu průdušek. Dále pomáhá při otocích a zadržování vody v těle. Je dobrý jako projímadlo při zácpě. Můžete je použít jako obklad při křečových žilách. Pomáhá ulevit od bolesti při zánětu trojklanného nervu – vnitřně i vnějšně. Obklady můžete použít i při výhřezu meziobratlové ploténky. Dále pomáhá při ischiasu. Může napomoci při bolestech hlavy. Napomáhá při bolestech zubů nebo uší. Ničí také hnilobné bakterie. Pomáhá při horečce a vyplavuje toxiny z těla pocením.

leky
Zdroj foto: pixabay

Jak černý bez použít

Teď, když černý bez kvete, je dobré si jej nasbírat do zásoby a usušit. Z usušeného bezu pak můžete vařit čaj celoročně a sušený bez se dá použít i do dalších léčivých přípravků.

Naložený do octa pomáhá od horečky – ovšem nezapomeňte vždy ocet zředit vodou, ať nepopálíte nemocnému nohy nebo ruce. Nejlepší je do roztoku namočit ponožky a ty pak navléknout na nohy i ruce, a přikrýt ještě jednou vrstvou – třeba zase suchými ponožkami.

Také si můžete vyrobit bezový sirup – stejně jako všechny druhy sirupů nejprve první den svařte cca 20 minut bezové květy s jedním nakrájeným citronem, nechte vyluhovat do druhého dne, potom přeceďte a svařte s cukrem do konzistence sirupu (asi 1 hodinu).

Je také možné vyrobit si tinkturu. Bezové květy naložte do alkoholu nebo lihu (40 %), dejte na 3 týdny na okno macerovat, potom přeceďte, dejte do tmavé lahvičky a užívejte 20 kapek denně při jakýchkoliv výše zmíněných obtížích. Nehodí se jen pro děti a těhotné a kojící ženy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here