Celík zlatobýl

Celík zlatobýl neboli Solidago virgaurea, jehož lodyha dorůstá až do výšky 1 metru se nachází předně v Evropě, Asii a Severní Americe. V naší zemi byste jej nalezli ve světlejších lesích, nížinách, na suchých skalách, pastvinách, pasekách, hrázích rybníků, horských loukách a svazích, na kterých se odráží sluneční paprsky.

celík zlatobýl
Celík zlatobýl, Autor: Σ64 (talk) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Konec jeho lodyhy má nafialovělou barvu, někdy až hnědofialovou. Zelené listy mají řapíkatý, okrouhlý tvar, květy jsou žlutě zbarvené. Celík kvete v období mezi měsíci červenec až říjen. Část, která se dále zpracovává, je nať nebo naopak jen květ.

Pomocník při ledvinových potížích

Zlatobýl oplývá močopudnými vlastnostmi, je dobrý pomocník při problémech se zadržováním vody v těle, onemocnění ledvin, zánětech močových cest. Působí i především dezinfekčně. Najdete ho jako hlavní prvek v ledvinových čajích. Jako takový podporuje látkovou výměnu. Díky podpoře funkci ledvin je tato bylina vhodná pro osoby s onemocněním cukrovky jako preventivní léčba.

Pomocník pro muže i ženy

Je prokazatelné, že celík pomáhá mužům při problémech se zvětšenou prostatou. Ani ženy zde nepřijdou zkrátka – při gynekologických problémech bývá základem výplachů.

Lék na kožní problémy

Zlatobýl bývá upraven do podoby mastiček, jež napomáhají při kožních problémech, jako jsou ekzémy různého typu, otoky nebo hůře se hojící povrchové rány. Tato mastička bývá připravována z kořene celíku, který se sbírá v období podzimu. Dále je možné ho požívat v podobě nálevu. Oblíbená je i tinktura, která se kape do čajů a účinek je o to více podpořen. Značný účinek má i výluh z poupat.

Celík je vhodným pomocníkem také při léčbě revmatismu, dny, vysokého krevního tlaku, určitých typů alergií i při dlouhodobém padání vlasů.

Je důležité podotknout, že celík se nemá používat ve větším množství, a ne po delší dobu jako jsou dva měsíce.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here