Celík zlatobýl neboli Solidago virgaurea, jehož lodyha dorůstá až do výšky 1 metru se nachází předně v Evropě, Asii a Severní Americe. V naší zemi byste jej nalezli ve světlejších lesích, nížinách, na suchých skalách, pastvinách, pasekách, hrázích rybníků, horských loukách a svazích, na kterých se odráží sluneční paprsky.
Konec jeho lodyhy má nafialovělou barvu, někdy až hnědofialovou. Zelené listy mají řapíkatý, okrouhlý tvar, květy jsou žlutě zbarvené. Celík kvete v období mezi měsíci červenec až říjen. Část, která se dále zpracovává, je nať nebo naopak jen květ.
Pomocník při ledvinových potížích
Zlatobýl oplývá močopudnými vlastnostmi, je dobrý pomocník při problémech se zadržováním vody v těle, onemocnění ledvin, zánětech močových cest. Působí i především dezinfekčně. Najdete ho jako hlavní prvek v ledvinových čajích. Jako takový podporuje látkovou výměnu. Díky podpoře funkci ledvin je tato bylina vhodná pro osoby s onemocněním cukrovky jako preventivní léčba.
Pomocník pro muže i ženy
Je prokazatelné, že celík pomáhá mužům při problémech se zvětšenou prostatou. Ani ženy zde nepřijdou zkrátka – při gynekologických problémech bývá základem výplachů.
Lék na kožní problémy
Zlatobýl bývá upraven do podoby mastiček, jež napomáhají při kožních problémech, jako jsou ekzémy různého typu, otoky nebo hůře se hojící povrchové rány. Tato mastička bývá připravována z kořene celíku, který se sbírá v období podzimu. Dále je možné ho požívat v podobě nálevu. Oblíbená je i tinktura, která se kape do čajů a účinek je o to více podpořen. Značný účinek má i výluh z poupat.
Celík je vhodným pomocníkem také při léčbě revmatismu, dny, vysokého krevního tlaku, určitých typů alergií i při dlouhodobém padání vlasů.
Je důležité podotknout, že celík se nemá používat ve větším množství, a ne po delší dobu jako jsou dva měsíce.