Čekanka je krásná květinka s mnoha léčivými účinky

cekanka
Zdroj foto: pixabay

Čekanka roste téměř všude a možná je její krása a léčivá síla trochu podceňována. Přitom si můžete tuto krásnou kytičku natrhat do vázy, anebo využít jejích léčivých vlastností, které se skrývají zejména v jejím kořenu.

Jak čekanka vypadá

Čekanka obecná patří do čeledi hvězdnicovité, je to vytrvalá bylina a je vysoká až 1 metr, kvete od července do října, květy jsou většinou modré, ale mohou mít i varianty od bílé až po světle růžovou.

Kde čekanka roste

Čekanku najdete všude v okolí cest, na loukách, na pastvinách, stráních, na okrajích lesů. Jinak roste téměř po celém světě, ve všech světadílech, kromě Antarktidy.

Co se sbírá

Čekanka je léčivá celá, ale nejvíce léčivých látek se koncentruje v kořenu, dále se sbírá květ. Kořen sbírejte nejlépe na jaře nebo na podzim, kdy rostlina nekvete, a tedy nejvíce látek se shromažďuje právě v kořenu. Květ sbíráme v době květu nejlépe za slunného a suchého počasí kolem poledne.

cekanka kvet
Foto: Alvesgaspar / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

K čemu se čekanka používá

Čekanka, zejména kořen, se používá při jaterních a žlučníkových obtížích, při žlučníkových a ledvinových kamenech, čekankový kořen čistí krev, játra, slezinu i žlučník a ledviny, pomáhá při cukrovce, zlepšuje chuť k jídlu, napomáhá při angíně, malárii, ulevuje při zácpě. Kořen čekanky se také používal jako náhražka kávy – melta.

Jak čekanku používat

Čekanku můžete používat ve formě čaje – čerstvý nebo sušený kořen nakrájíme na menší části a čajovou lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, přecedíme, vychladíme a pijeme 2x denně šálek před jídlem.

Můžete si také vyrobit tinkturu – kořen nakrájíme na menší části, napěchujeme do lahve, zalijeme 40%ním alkoholem a necháme na tmavém místě 4 týdny stát. Potom přecedíme a plníme do tmavých lahviček, které uchováváme na chladném místě. Užíváme 15 kapek denně při výše uvedených obtížích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here