Čekanka je krásná květinka s mnoha léčivými účinky

cekanka
Zdroj foto: pixabay

Čekanka roste téměř všude a možná je její krása a léčivá síla trochu podceňována. Přitom si můžete tuto krásnou kytičku natrhat do vázy, anebo využít jejích léčivých vlastností, které se skrývají zejména v jejím kořenu.

Jak čekanka vypadá

Čekanka obecná patří do čeledi hvězdnicovité, je to vytrvalá bylina a je vysoká až 1 metr, kvete od července do října, květy jsou většinou modré, ale mohou mít i varianty od bílé až po světle růžovou.

Kde čekanka roste

Čekanku najdete všude v okolí cest, na loukách, na pastvinách, stráních, na okrajích lesů. Jinak roste téměř po celém světě, ve všech světadílech, kromě Antarktidy.

Co se sbírá

Čekanka je léčivá celá, ale nejvíce léčivých látek se koncentruje v kořenu, dále se sbírá květ. Kořen sbírejte nejlépe na jaře nebo na podzim, kdy rostlina nekvete, a tedy nejvíce látek se shromažďuje právě v kořenu. Květ sbíráme v době květu nejlépe za slunného a suchého počasí kolem poledne.

cekanka kvet
Foto: Alvesgaspar / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

K čemu se čekanka používá

Čekanka, zejména kořen, se používá při jaterních a žlučníkových obtížích, při žlučníkových a ledvinových kamenech, čekankový kořen čistí krev, játra, slezinu i žlučník a ledviny, pomáhá při cukrovce, zlepšuje chuť k jídlu, napomáhá při angíně, malárii, ulevuje při zácpě. Kořen čekanky se také používal jako náhražka kávy – melta.

Jak čekanku používat

Čekanku můžete používat ve formě čaje – čerstvý nebo sušený kořen nakrájíme na menší části a čajovou lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, přecedíme, vychladíme a pijeme 2x denně šálek před jídlem.

Můžete si také vyrobit tinkturu – kořen nakrájíme na menší části, napěchujeme do lahve, zalijeme 40%ním alkoholem a necháme na tmavém místě 4 týdny stát. Potom přecedíme a plníme do tmavých lahviček, které uchováváme na chladném místě. Užíváme 15 kapek denně při výše uvedených obtížích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here