Znáte cedronelu kanárskou?

cedronal kanarsky
Zdroj foto: DavidFrancis34 from Australia, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Cedronela kanárská: Bylinka, která pochází z Madeiry a Kanárských ostrovů, je významná především svým obsahem silic. Je ale náchylná na mrazy, a tak v našich podmínkách nemůže v žádném případě přezimovat venku. Přesto ji můžete zkusit pěstovat.

Jak bylinka vypadá

Cedronela kanárská (Cedronella canariensis) je vytrvalá bylinka, která dorůstá 1 až 2 metry. Stonky jsou z počátku měkké, od druhého roku začínají dřevnatět. Má řapíkaté listy, hroznovité květenství a bílé nebo růžové pyskaté korunní trubky.

Co se sbírá a proč

cedronely se sbírají listy, pupeny a stonky. Listy se trhají nejlépe před rozkvětem, nebo na podzim. Pupeny se sbírají na jaře a nakládají se do lihu (narušené, aby se z nich vyluhovaly účinné látky). Rostlina obsahuje silice a pryskyřice. Pomáhá při rýmě (inhalace), nachlazení, můžeme ji přidat do osvěžujících koupelí, použít jako repelent proti komárům, hodí se i do potpourri.

cedronel
Zdroj foto: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Inhalace z listů

Čerstvé nebo sušené listy zalijte vroucí vodou a nechte 5 minut louhovat a trošku zchladnout. Ale pro použití musí být stále horké. Nad hrnec s tímto odvarem se nahněte, zakryjte si hlavu ručníkem, osuškou nebo bavlněnou plenou a inhalujte střídavě nosem a pusou aspoň 5 minut. Inhalaci můžete opakovat několikrát denně, skvěle uvolňuje ucpaný nos.

Tinktura z pupenů

Na jaře nasbírejte alespoň hrst pupenů, které nakrájejte nebo natrhejte na menší kousky a zalijte lihem nebo alkoholem. Nechte asi 3 týdny louhovat při pokojové teplotě, ne na slunci. Poté přeceďte do malých, nejlépe tmavých skleniček a používejte 20 kapek 2x denně při rýmě, nachlazení, chřipce apod.

Víte, že si můžete cedronelu i pěstovat

Cedronela potřebuje světlé a slunné stanoviště, nevadí jí přímé slunce, dále musí mít propustnou, nejlépe hlinitou půdu, může být pěstována celoročně ve skleníku nebo v zimní zahradě. Pokud ji máte přes léto venku, je lepší ji zasadit do květináče a na zimu přenést do skleníku nebo jinak zazimovat. V květináči potřebuje mít drenážní vrstvu z oblázků a hlinitou půdu. Množí se ze semínek nebo z řízků na podzim (řízky nesmí být zdřevnatělé).

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here