Čaj kombucha – vše, co potřebujete vědět

Čaj kombucha má mnohé zdravotní přínosy: pomáhá trávení, usnadňuje detoxikaci, snižuje bolest způsobenou artritidou, snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá také při obnově pohybů střev a při odstraňování žaludečních vředů. Čaj kombucha je bohatý na antioxidanty má antimikrobiální vlastnosti a pomáhá při léčbě nemocí, jako je rakovina a diabetes. Produktivním způsobem přispívá k udržování buněčného zdraví a silné obranyschopnosti těla.

Co je čaj kombucha?

Čaj kombucha je osvěžující nápoj získaný fermentací slazeného čaje se symbolickým obsahem kyseliny octové, bakteriemi a specifickými kvasinkami. Pochází ze severovýchodní Číny a je ceněna pro svou jedinečnou, osvěžující chuť a působivou řadu léčebných přínosů. Ve starověké čínské literatuře je známý jako „elixír nesmrtelnosti“. Živé kvasinky, které se nacházejí v tomto čaji, poskytují aktivní život nápoje, který se i po převedení do komerčních balení udržuje. Kombucha kultura zahrnuje Candida stellata, Zygosaccharomyces baili, Brettanomyces bruxellensis, Saccharomyces cerevisiae, Torulaspora delbrueckii a Schizosaccharomyces pombe. Má různé příchutě v závislosti na výběru černého nebo zeleného čaje a chutná jako něco mezi jablkem a šampaňským. Po významné části čínské lidové medicíny se kombucha dostal do Ruska, Německa a dalších částí Evropy. Po celém světě získal čaj kombucha obrovskou popularitu díky svým terapeutickým kvalitám.

Zdravotní přínosy čaje kombucha

Kombucha má antibiotické vlastnosti, tj. bakteriocidní a bakteriostatický, které působí proti řadě patogenů a používá se k léčebným účelům v humánní i veterinární léčbě.

1. Detoxikuje tělo

Kombucha má pozoruhodnou schopnost detoxikovat tělo. Obsahuje silnou detoxikační látku, glukuronovou kyselinu, která váže toxiny a odstraňuje je z těla. To pomáhá snižovat zátěž pankreatu a udržuje játra zdravé. Dále zabraňuje škodlivým účinkům znečištění způsobeného ropnými produkty spolu s plasty, pesticidy, pryskyřicemi a těžkými kovy.

2. Antioxidační činidlo

Kombucha obsahuje značné množství organických kyselin, jako je kyselina glukuronová a silné antioxidanty, které pomáhají při ochraně těla před oxidačním poškozením. Antioxidanty, které se v něm nacházejí, sledují volné radikály kyslíku a neutralizují jejich účinky, čímž opravují a chrání tělo před nemocemi a záněty.

3. Prevence a léčba rakoviny

Kombucha působí při omezování růstu rakoviny. Studie prokázaly, že kyselina glukarová, která je v ní přítomná, je poměrně účinná při prevenci různých typů rakoviny včetně rakoviny pankreatu a prsu. Jak již bylo uvedeno výše, detoxikační vlastnosti kombuchy také přispívají k prevenci a léčbě různých typů rakoviny.

4. Má antimikrobiální účinky

Kombucha čaj má antimikrobiální vlastnosti, které mohou působit proti různým patogenům. Z výzkumu vyplývá, že kromě kyseliny octové obsahuje i další antimikrobiální složky, které i při neutrálních hodnotách pH poskytují ochranu proti řadě mikroorganismů včetně Staphylococcus aureaus, Staphylococcus epidermis, Escherichia coli, Salmonella enteriditis, Pseudomonas aeruginosa, Listeria monocytogens , a Helicobacter pylori.

5. Ovládá cukrovku

Kombucha čaj je ceněn pro svou účinnost při léčbě cukrovky. Je to přirozené terapeutické činidlo, které napomáhá při potlačení faktorů, které se účastní diabetických stavů. Srovnávací studie zahrnující černý čaj a kombuchu ukázala, že kombucha má lepší inhibiční vlastnosti ve srovnání s černým čajem a pomáhá při špatném odstraňování zvýšených hladin glukózy v krvi. Studie rovněž naznačuje, že kombucha čaj působí na léčbu pankreatu diabetických jedinců a pomáhá při ochraně jaterních a ledvinových funkcí tím, že snižuje koncentraci močoviny a další nepříznivé aktivity, které se vyskytují v plazmatické membráně.

Jak připravit čaj kombucha?

Čaj kombucha se připravuje smícháním kolonií bakterií a kvasinek do cukru nebo čaje. Tento proces je následován fermentací ve vhodných a sterilních podmínkách. Výsledná tekutina je zdravý nápoj obsahující bohaté množství vitamínů, octů a mnoha výkonných součástí.   bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here