Poklady z klášterních zahrad – II. část

koriandr

„Pokladů“ ze zahrad klášterů je mnohem více, a tak si ještě o některých z nich budeme povídat.

Jablečník nejen na játra

Jablečník obecný pomáhá při kašli, vyhání střevní parazity, podporuje trávení a léčí nemoci jater včetně žloutenky. Byl používán k usnadnění porodu, zevní obklady mohou být používány proti vředům, otokům či zatvrdlinám kůže. Pomáhá i při bolestech páteře.

Doporučuje se svařit jablečník s koprem a fenyklem ve víně, tak získáte skvělý lék na kašel a záněty dýchacích cest.

Voňavý koriandr

Koriandr setý se dodnes používá na podporu trávení, chuti k jídlu, proti nadýmání či pálení žáhy. Je dobrý při bolestech zubů, hubí škrkavky i jiné parazity. Koriandr se také používal při revmatismu a dně. Používá se též na oddálení menstruace.

Oleje z květů

Například „porodní báby“ v minulosti užívaly k usnadnění porodu lilii bílou, olej z ní navíc ulevoval od porodních bolestí. Obdobně působil také kosatec, z něhož také lze vyrobit olej.

Kosatcový olej se vyráběl z kořene a květů rostliny a oba oleje, jak z lilie, tak ten kosatcový, měli vynikající účinky na revmatismus a dnu.

Stejné účinky měl i olej z divizny velkokvěté. Ta v minulosti nebyla pouze léčivkou proti kašli, jak ji známe dnes, ale měla široké léčené působení. Naložený kořen divizny v octu působil proti bolesti zubů, stačilo jím ústa vyplachovat nebo přikládat na bolavý zub.

Další zajímavou výjimečnou schopností divizny bylo vytahovat cizí předměty z rány. Tímto způsobem se ven dostávaly například třísky, hřebíky i šípy. Účinný byl hlavně prášek z diviznového kořene smíchaný s galbanem, včelím voskem a terpentýnem. Vyrobila se náplast, která se poté přikládala na rány, ve kterých uvízl nežádoucí předmět. Výhodou bylo, že uvedené léčebné postupy byly vhodné i pro použití u zvířat.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here