Bylinky se dají sbírat i v říjnu

Ačkoliv příroda se bude pomalu ukládat ke spánku, vy můžete ještě v říjnu vyrazit sbírat některé bylinky. Sbírají se zejména plody a potom podzemní části rostlin – kořeny a oddenky. Tyto části bylin mají totiž teď na podzim největší sílu a nejvíce zdraví prospěšných látek.

Plody, které sbíráme v říjnu

Celý říjen je stále možné sbírat šípky, tedy plody růže šípkové. Dají se zpracovávat čerstvé i sušené. Šípkový čaj posiluje imunitu, což se na podzim hodí dvojnásob. Šípková marmeláda je velmi pracnou záležitostí, zejména kvůli odstranění chloupků, které se nacházejí uvnitř každého šípku, ale když se do ní pustíte, budete bohatě odměněni. A kromě toho, ze šípků si mohou děti vyrobit korále nebo zvířátka.

Po celý říjen je také ještě možné sbírat plody černého bezu. Z těchto plodů je možné vyrobit čaj, marmeládu nebo šťávu. Pozor však, plody musejí být tepelně upravené, jelikož semínka v syrovém stavu mohou způsobit nevolnost.

A posledními plody, které můžete ještě po celý podzim nacházet v přírodě, jsou plody jalovce obecného, tzv. jalovčinky. Mají močopudný účinek, působí proti nadýmání a nechutenství, ale pozor: nesmějí se používat v těhotenství.

Kořeny, které sbíráme v říjnu

Do prvních mrazíků všude hojně roste kostival lékařský. Na jeho kořeny musíme mít nejlépe rycí vidle a snažíme se nepoškodit celou vegetaci. Kořeny se vnitřně používají proti žaludečním vředům, zevně potom jako obklady nebo masti na revmatismus, křečové žíly a špatně se hojící rány.

Stejně tak můžeme sklízet křen. Ten kromě využití v kuchyni používáme také zevně jako obklad proti křečovým žilám a revmatismu.

Kořeny lopuchu většího se rovněž dají využít jak vnitřně, tak i zevně. Vnitřně popíjíme odvar z kořenů při poruchách trávení, žaludečních potížích, zevně pak používáme obklad na ekzémy a odvarem omýváme vlasy, které potřebují posílit.

Oddenky, které sbíráme v říjnu

V říjnu jsou nejsilnější oddenky violky vonné. Sbíráme je opatrně, abychom nepoškodili celou vegetaci. Oddenky poté používáme čerstvé i sušené do odvaru, který pomáhá při zahlenění, zánětech horních cest dýchacích a zánětech průdušek.

Oddenky kozlíku lékařského opatrně vyjmeme ze země a používáme jak čerstvé, tak sušené na odvar pro posílení srdce, při přepracovanosti anebo únavovém syndromu.

Během října sbíráme také oddenky pýru plazivého. Ačkoliv pro zahrádkáře se jedná o nepříjemný plevel, z hlediska léčitelství má nezastupitelnou roli jako bylinka pro zevní ošetření kožních vyrážek a revmatických bolestí. Používá se jako odvar a obklady.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here