Když už se rozhodnete vyzkoušet bylinky místo léků, pravděpodobně budete také chtít bylinky sami sbírat, sušit a správně skladovat, aby se v nich zachovalo maximum prospěšných látek. Poradíme vám, jak na to.
Sběr bylinek
Bylinky ve volné přírodě sbíráme pokud možno daleko od silnic, železnic, prašných cest, vynecháme samozřejmě také skládky či chemicky hnojená pole. Na druhou stranu nesmíme sbírat bylinky v chráněných oblastech. Při sběru bylinek dbáme na to, abychom nepoškodili celou rostlinu a neničili přírodu. Sbíráme jen množství pro sebe. Nejlépe je sbírat v dopoledních hodinách a také za slunečného a suchého počasí. Dále nikdy nesbíráme do igelitových tašek, ale raději do papírových, plátěných tašek či do košíků. Pokud se daná bylinka v přírodě vyskytuje jen zřídka a pokud zároveň máte vlastní zahrádku, můžete zkusit bylinku pěstovat. Pěstování bylinek není obvykle příliš náročné.
Sušení bylinek
Bylinky je potřeba sušit každý druh zvlášť, a to nejlépe ve stínu a v dobře větraném prostoru. Některé bylinky se dají sušit i na slunci (například kořeny), nebo můžeme využít sušičku ovoce či troubu (šípky, plody). Bylinky nejlépe usušíme na čistém papíře, popř. na pečicím papíře, který dobře odvádí vlhkost, v různých bedýnkách či ošatkách.
Skladování bylinek
Dobře usušené bylinky (aby nezplesnivěly) uchováváme ve skleněných nádobách či plechovkách nebo také v papírových sáčcích. Pro pozdější použití jsou velmi důležité popisky bylinek, abychom je nezaměnili. Nasbírané bylinky bychom měli spotřebovat do 1 roku, protože pak si zase nasušíme nové. Uskladněné bylinky pravidelně kontrolujeme, abychom včas odhalili případné škůdce apod. Zdá se vám výše uvedený postup příliš náročný a přitom byste chtěli dát přednost bylinkám před léky? Pak si nejrůznější druhy bylinek můžete zakoupit buď v lékárnách, nebo u specializovaných prodejců – dbejte však vždy na to, aby se jednalo o certifikované prodejce, abyste měli bylinky v té nejlepší kvalitě.