
Pro nespavost existuje spousta důvodů. Stres, přísná dieta, monotónní výživa, hormonální nerovnováha, fyzická námaha těsně před spaním – to vše může zasahovat do klidného nočního odpočinku. Některé byliny mají sedativní vlastnosti a mohou normalizovat váš spánek. Zejména je to heřmánek, třezalka tečkovaná, valeriána a některé další, méně známé, byliny.
Heřmánek
Heřmánkový čaj je přirozený a hlavně neškodný prostředek. Tento nápoj se uklidňuje, což potvrzují nejen herbáři, ale i vědecký výzkum.
Třezalka
Podle Národního centra pro doplňkovou a alternativní medicínu je třezalka mladá jedna z nejčastěji používaných bylinných doplňků. Chcete-li ověřit platnost těchto slov, stačí se podívat na seznam složek populárních doplňků stravy.
Třezalka tečkovaná se tradičně používá k léčbě mírné deprese, úzkosti a nespavosti. Rostlina obsahuje hypericin účinnou látku s mírnými sedativními vlastnostmi.
Valeriána
Valerijský extrakt je dalším spolehlivým přítelem v boji proti nespavosti. Národní zdravotní ústav doporučuje užívat v dávce 450-900 mg před spaním. Vakcínu Valerian lze koupit v kapslích a tabletách ve formě infuzních nebo čajových sáčků.
Tato bylina byla dobře studována farmaceuty a jde poměrně o bezpečnou léčbu nespavosti. Valeriana zkracuje dobu usínání a přispívá k hlubšímu a klidnějšímu spánku.
Vzácné, ale možné vedlejší účinky: bolest hlavy, poruchy trávení a závratě.
Magnolia Bark
Dalším zajímavým bylinným prostředkem pro nespavost je kůra Magnolia. Používá se k léčbě úzkosti, deprese a nervových poruch, které způsobují problémy se spánkem. Užívání kůry snižuje nervozitu a snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu.
Doporučené dávkování je od 60 do 300 mg rostlinného extraktu denně. Nedoporučuje se těhotným a kojících ženám.
Levandule
Podle amerických lékařů pomáhá levandule eliminovat nespavost. Tato rostlina inhibuje činnost centrálního nervového systému a má relaxační účinek na tělo. Stačí zalít 1-2 lžičky bliny ve sklenici vroucí vodou a nechat 15 min. vyluhovat.
Sedativní vlastnosti jsou také charakteristické pro levandulový esenciální olej. Relaxační vana s několika kapkami tohoto oleje je vynikající příprava na spánek.
Mučenka
Mučenka léčí nespavost, snižuje úzkost, bojuje s křečemi a různými nervovými poruchami. Stejně jako valerián tato rostlina zvyšuje hladinu GABA v mozku.
Vědci z University of Maryland tvrdí, že vedlejší účinky mučenky jsou méně výrazné než vedlejší účinky valerijské nebo kávové bylinky.
Srdečník obecný
Pro léčbu deprese byla tato bylina použita ve starověkém Řecku. Čínští léčitelé ji používali kvůli nespavosti. Taktéž Římane věděli o jejich sedativních vlastnostech.
Nejlepší je připravit čaj, ale je nutno poznamenat, že ovlivňuje srážení krve a ve vzácných případech způsobuje poruchy trávení.
Catnip (šanta kočičí)
Čínská medicína používá catnip více než 2000 let k boji proti nespavosti. A evropští středověcí lékaři bylinu používali k léčbě šarlatové horečky.
Catnip obsahuje speciální chemické látky – izomery sedativního účinku nepetalactonu.
Spolu s bylinami mohou zdánlivě jednoduché a zřejmé akce pomoci v boji proti nespavosti. Příkladně trávit více času na vzduchu, cvičit jógu, využijte uklidňující sílu esenciálních olejů před spaním, jděte do postele najednou, zahrnujte do stravy potraviny bohaté na vitamíny skupiny B.
A pak nezbývá než vám popřát sladké sny!