
Nervozita, vnitřní neklid, třes nebo tiky patří mezi časté problémy moderní doby. Mnoho lidí se s těmito příznaky setkává v důsledku stresu, úzkosti, přepracování, nedostatku spánku, ale i jako doprovod chronických nervových poruch. Ne vždy je potřeba sáhnout po lécích – příroda nabízí široké spektrum léčivých bylin, které dokážou tělo i mysl šetrně zklidnit a obnovit vnitřní rovnováhu.
Bylinky působí přirozeně, většinou bez vedlejších účinků, a mohou být účinné jak při akutních stavech neklidu, tak i při dlouhodobé podpoře nervové soustavy.
Jak vzniká třes a nervozita?
Třes rukou, tiky, pocit napětí nebo vnitřního chvění bývají často výsledkem přetížení centrálního nervového systému. Příčiny mohou být různé – od psychického stresu přes nedostatek minerálů, hormonální nerovnováhu, až po neurologická onemocnění jako je parkinsonismus nebo esenciální třes. U mnoha lidí se tyto stavy zhoršují při únavě, přemíře kofeinu nebo emocích.
Nervozita může být i reakcí na náročné situace – zkoušky, veřejné vystoupení, mezilidské konflikty. U některých osob může přejít až v úzkostnou poruchu.
Pravidelné užívání vhodných bylinek může podpořit nervový systém, snížit hladinu stresových hormonů a pomoci uvolnit svalové napětí.
Nejvhodnější bylinky na třes a nervozitu
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
Patří mezi nejúčinnější přírodní sedativa. Má schopnost tlumit neklid, napětí a nespavost, aniž by vyvolával ospalost nebo závislost. Působí pozitivně na nervové dráhy a může zmírnit i drobný třes rukou nebo hlavy. Užívá se ve formě čaje, tinktury nebo kapslí. Účinek se zvyšuje při pravidelném užívání.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Velmi oblíbená a jemná bylina s uklidňujícími účinky, vhodná i pro děti. Pomáhá při nervozitě, třesu způsobeném stresem, psychickém vypětí i při narušeném spánkovém režimu. Ideální je popíjet meduňkový čaj několikrát denně.
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Je známá svými antidepresivními účinky. Pomáhá vyrovnat náladové výkyvy, snižuje vnitřní napětí, podrážděnost a může být užitečná i při psychicky podmíněném třesu. Pozor ale – třezalka ovlivňuje metabolismus některých léků, proto je nutné konzultovat její užívání s lékařem, pokud člověk užívá například antidepresiva nebo hormonální antikoncepci.

Chmel otáčivý (Humulus lupulus)
Obsahuje látky, které mají sedativní účinky a napomáhají celkovému uvolnění. Pomáhá při vnitřním chvění, podrážděnosti, insomnii a svalovém napětí. Lze ho kombinovat s kozlíkem nebo meduňkou, často se využívá v bylinných směsích na spaní.
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
Je výborná na duševní rovnováhu, tiší úzkosti, pomáhá při trémě a zmírňuje tělesné příznaky stresu, jako je bušení srdce, třes nebo stažený žaludek. Používá se v podobě čaje, koupelí, aromaterapie nebo masážního oleje. Vdechování levandulového esenciálního oleje může velmi rychle navodit pocit klidu.
Mučenka pletní (Passiflora incarnata)
Silně uklidňující bylina, která pomáhá při neklidu, nespavosti a stresu spojeném s tělesným napětím. Je vhodná i při vegetativních příznacích úzkosti, jako je třes, pocení, zrychlený tep. Lze užívat formou tinktury nebo čaje.
Srdečník obecný (Leonurus cardiaca)
Má zklidňující účinek na nervový i srdeční systém. Pomáhá při nervozitě spojené s bušením srdce, třesem, úzkostí. Často se doporučuje ženám v období přechodu nebo při hormonální nestabilitě, která vyvolává psychické výkyvy.
Podpůrné minerály a výživa
Vedle bylinek je důležité dbát i na dostatek minerálních látek, které podporují činnost nervového systému:
- Hořčík (magnézium) – pomáhá snižovat svalové napětí a výskyt třesu
- Vitaminy skupiny B – napomáhají správné funkci nervů
- Draslík a vápník – stabilizují nervové vzruchy
- Omega-3 mastné kyseliny – zklidňují nervovou soustavu
Zdravá strava, dostatek tekutin a omezení stimulantů (kofein, nikotin, alkohol) mohou významně snížit výskyt nervového třesu a vnitřního napětí.
Jak bylinky užívat?
Bylinky na třes a nervozitu lze kombinovat do čajových směsí, nebo je užívat formou tinktury či kapslí. Doporučuje se pravidelné užívání alespoň po dobu několika týdnů, ideálně ve večerních hodinách, kdy pomáhají navodit klid a kvalitní spánek.
Příklad účinné směsi:
Meduňka + kozlík + levandule + chmel – 1 čajová lžička od každé byliny, zalít 250 ml horké vody, louhovat 10 minut a pít večer před spaním.
Bylinky na třes a nervozitu představují účinnou, šetrnou a přirozenou cestu, jak podpořit nervový systém, zmírnit stres a navodit tělesný klid. Mezi nejúčinnější patří kozlík lékařský, meduňka, levandule, chmel, mučenka a třezalka. Jejich pravidelné užívání pomáhá nejen při akutních stavech úzkosti, ale i jako dlouhodobá prevence neurologických potíží. Při výrazných nebo dlouhotrvajících potížích je však vždy vhodné konzultovat léčbu s lékařem nebo fytoterapeutem.