Pečujeme o oči pomocí bylinek

zanet oci
Zdroj foto: envato

Bylinky na oči: Oko – do duše okno. To je pořekadlo, které platí dodnes. Co když nás ale oči bolí, pálí, slzí nám, jsou po ránu zalepené nebo červené? Většinou je to způsobeno častou prací na počítači nebo s mobilním telefonem. Oči si pak nemají šanci odpočinout. Jak jim pomoci?

Dívat se do zeleně

První pomoc pro všechny bolavé oči je dívat se chvíli do zeleně. Na krátký odpočinek postačí dívat se i z okna, ale na dlouhodobou pomoc bude lepší vycházka do přírody. Vyjděte si do lesa, na louku, ve městě alespoň do parku. A dívejte se po stromech a květinách, ať si oči oddechnou.

Lutein

Lutein je žluté přírodní barvivo, které se řadí mezi karotenoidy. Obsahují ho třeba borůvky, trnky, šípky, rakytník, jeřabiny, rybíz, aronie a meruňky. Toto barvivo prospívá očím ze všech látek nejvíce. Jezte barevné ovoce – to je základ pro zdravý jídelníček pro vaše oči.

svetlik
Zdroj foto. cs.wikipedia.org                Světlík lékařský

Vitamin A a další prvky

Dalším prospěšným prvkem je vitamin A. Ten ještě doplňte selenem a zinkem. Vitamin A najdete v mrkvi, zelených paprikách, a dalším ovoci a zelenině. Selen hledejte v ořeších, vnitřnostech a rybách. Zinek obsahují játra, tmavé maso, mléko, vaječné žloutky a mořské plody.

Výplachy odvarem z bylinek

Unavené a podrážděné oči velmi občerství odvary z bylinek. Použijte světlík lékařský (to je přímo královna bylinek pro oči), heřmánek, chrpu, jitrocel, měsíček. Na ječné zrno se nejvíce hodí obklad z odvaru z jitrocele.

Zánět spojivek

Pokud máte ráno zalepené oči, a když se vám je podaří odlepit od sebe, jsou začervenalé, pak se jedná nejspíš o zánět spojivek. Může být infekční, a proto děti neposílejte do školky ani do školy. Větší děti a dospělí asi budou možná muset navštívit lékaře. Miminkům pomáhá, když jim maminka nakape pár kapek mateřského mléka do očiček. Ovšem POZOR: Maminka nesmí mít v té době kvasinkovou infekci.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here