
Migréna patří mezi nejčastější a zároveň nejvíce omezující neurologická onemocnění současnosti. Trápí miliony lidí po celém světě a výrazně snižuje kvalitu života. Typickými projevy jsou intenzivní bolest hlavy, často jednostranná, doprovázená nevolností, zvracením, přecitlivělostí na světlo a zvuk a někdy i tzv. aurou – zrakovými či smyslovými poruchami před nástupem bolesti. I když moderní medicína nabízí řadu léčebných možností, stále více lidí hledá přírodní alternativy nebo doplňkovou léčbu. Jednou z nejúčinnějších cest je fytoterapie, tedy využití léčivých bylin.
Jak bylinky pomáhají při migrénách?
Bylinky mohou působit na migrény různými mechanismy. Některé mají analgetické účinky (tlumí bolest), jiné působí proti zánětu, další pomáhají zklidnit nervový systém nebo zlepšují prokrvení mozku. Důležitá je i dlouhodobá prevence – posilování organismu, snižování stresu a zlepšování cirkulace.
Je důležité poznamenat, že každé tělo reaguje individuálně. Co pomáhá jednomu, nemusí fungovat u druhého. Při silných a častých migrénách by měl být vždy kontaktován lékař, bylinky slouží především jako podpůrná terapie.
Nejčastěji doporučované bylinky na migrény
Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium)
Tato bylinka je pravděpodobně nejznámější přírodní prostředek proti migréně. Obsahuje látku parthenolid, která působí protizánětlivě a uvolňuje cévy v mozku. Dlouhodobé užívání může snížit frekvenci i intenzitu záchvatů. Obvykle se užívá ve formě tinktury, kapslí nebo čaje.
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
Levandule působí především zklidňujícím účinkem na nervovou soustavu. Pomáhá při migrénách způsobených stresem a napětím. Je vhodná ve formě čaje, aromaterapie nebo masážního oleje. Esenciální olej z levandule lze vdechovat nebo vtírat do spánků.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Další výborná bylinka s uklidňujícím účinkem, zejména pokud je migréna spojena s nervovým přetížením, nespavostí nebo úzkostí. Meduňkový čaj je lehce dostupný a vhodný i pro dlouhodobé užívání.
Máta peprná (Mentha piperita)
Máta má chladivý a protibolestivý účinek. Při migréně lze použít mentolový olej, který se jemně vetře do čela nebo spánků. Mátový čaj podporuje trávení a může pomoci, pokud je migréna spojena s nevolností.
Zázvor (Zingiber officinale)
Zázvor je známý pro své protiemetické účinky, tedy tlumení nevolnosti a zvracení, které migrény často provází. Navíc působí protizánětlivě a mírně analgeticky. Nejčastěji se užívá ve formě čaje nebo kapslí.
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Tato oblíbená bylina má protizánětlivé a zklidňující účinky. Pomáhá při napětí a úzkosti, může působit i jako mírné analgetikum. Je ideální při nástupu migrény, zvláště pokud je spojena s nervozitou nebo zažívacími potížemi.
Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
Rozmarýn stimuluje cévní systém a může pomoci při migrénách způsobených nedostatečným prokrvením mozku. Nejlépe působí v kombinaci s levandulí nebo mátou ve formě inhalací nebo koupelí.

Jak bylinky správně užívat?
Bylinky je možné užívat různými způsoby, v závislosti na druhu a potřebě:
- Čaje a nálevy – ideální pro dlouhodobou prevenci a mírné obtíže.
- Tinktury a kapky – koncentrovanější forma vhodná při akutních potížích.
- Aromaterapie – pomocí esenciálních olejů lze rychle ulevit při začínající migréně.
- Masáže a obklady – oleje nebo výluhy z bylin lze aplikovat přímo na čelo, šíji nebo spánky.
- Kapsle a extrakty – zvláště u bylin jako je řimbaba nebo zázvor, kde je důležité přesné dávkování.
Důležitá je také pravidelnost a dlouhodobost – většina bylin nefunguje okamžitě jako běžné analgetikum, ale při pravidelném užívání snižují četnost a intenzitu migrénových záchvatů.
Další podpůrné rady
Vedle užívání bylinek je vhodné sledovat tzv. migrenózní spouštěče – stres, nedostatek spánku, dehydratace, hormonální změny, určité potraviny (např. čokoláda, červené víno, zrající sýry). Pravidelný pitný režim, dostatek hořčíku a pohyb jsou rovněž velmi důležité.
Kombinace bylinné léčby s relaxačními technikami jako je jóga, dechová cvičení nebo meditace, může výrazně zlepšit kvalitu života lidí trpících migrénami.
Bylinky na migrény představují účinnou a šetrnou alternativu k běžným lékům. Přestože neexistuje univerzální řešení, správně vybrané rostliny mohou přinést úlevu při akutních potížích i dlouhodobou prevenci. Mezi nejúčinnější patří řimbaba, levandule, meduňka, máta, zázvor a heřmánek. Vhodným způsobem užívání a dodržováním zdravého životního stylu lze dosáhnout výrazného zlepšení a snížení frekvence migrén.