Hemoroidy jsou velmi častým onemocněním, které postihuje až polovinu dospělé populace. Jde o rozšířené žilní pleteně v oblasti konečníku, podobné křečovým žilám na nohou. Mohou být vnitřní (uvnitř konečníku) nebo vnější (kolem análního otvoru) a často způsobují bolest, svědění, pálení, krvácení a nepříjemný tlak při stolici.
Příčinou vzniku hemoroidů bývá nedostatek vlákniny, zácpa, sedavý způsob života, těhotenství, nadváha, zvedání těžkých břemen nebo dědičné oslabení žilních stěn. V mnoha případech lze nepříjemné projevy zmírnit či úplně odstranit změnou životního stylu, správnou hygienou a užíváním přírodních prostředků, především léčivých bylin.
Bylinky na hemoroidy pomáhají zklidnit podráždění, stáhnout cévy, zastavit krvácení, snížit zánět a podpořit hojení. Vhodné jsou jak pro vnitřní užití, tak zevní aplikaci.
Jak bylinky pomáhají při hemoroidech
Léčivé byliny působí na hemoroidy několika způsoby:
- Zpevňují žilní stěny a zlepšují průtok krve
- Mají stahující (adstringentní) účinek na zanícenou tkáň
- Působí protizánětlivě a antisepticky
- Ulevují od bolesti, pálení a svědění
- Podporují hojení sliznic a snižují krvácení
Při pravidelném užívání mohou bylinky výrazně zlepšit stav a předejít zhoršení onemocnění, zejména pokud se kombinují s vhodnou stravou a životosprávou.
Nejlepší bylinky na hemoroidy
Jírovec maďal (kaštan koňský – Aesculus hippocastanum)
Patří k nejúčinnějším bylinám při žilních obtížích. Obsahuje aescin, který posiluje stěny cév, zlepšuje průtok krve a snižuje otoky. Používá se vnitřně jako tinktura nebo kapsle, i zevně ve formě mastí a gelů.
Vilín virginský (Hamamelis virginiana)
Má výrazné stahující a protizánětlivé účinky. Pomáhá zklidnit svědění a podráždění, zastavit krvácení a urýchlit hojení. Vhodný je jako nálev pro oplachy, sedací koupele nebo obklady.

Dubová kůra (Quercus robur)
Silně stahující bylina, která působí dezinfekčně a protizánětlivě. Je ideální pro sedací koupele a obklady, při krvácejících nebo mokvajících hemoroidech. Pomáhá zpevnit tkáně a podpořit regeneraci.
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Působí protizánětlivě, antisepticky a mírně stahuje cévy. Je účinný jak při vnitřním užití, tak při zevní aplikaci – například v sedacích koupelích nebo čajových směsích.
Pohanka obecná (Fagopyrum esculentum)
Obsahuje rutin, který posiluje kapiláry a zlepšuje žilní oběh. Je vhodná zejména vnitřně, jako čaj z natě nebo v podobě tablet. Pomáhá při slabosti cév, krvácení a chronickém zánětu.
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Významně podporuje regeneraci tkání a hojení ran. Využívá se zevně ve formě mastí, obkladů a čerstvé drcené natě. Při hemoroidech pomáhá snížit zánět a obnovit poškozenou sliznici.
Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Má protizánětlivé, hojivé a antiseptické účinky. Je šetrný a vhodný i pro citlivé osoby nebo děti. Užívá se ve formě sedacích koupelí, mastí nebo obkladů.
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Zklidňuje zanícenou sliznici, snižuje bolest a svědění, působí antibakteriálně a protizánětlivě. Je výborný do sedacích koupelí, jako čaj i obklad.
Jak bylinky používat při hemoroidech
Sedací koupele
Velmi účinná forma zevní léčby. Připravují se z bylin jako dubová kůra, vilín, řebříček, měsíček nebo heřmánek. Do lavoru nebo mělké vany nalijeme teplý nálev z bylin a sedíme v něm asi 10–15 minut. Opakujeme 1–2× denně.
Obklady
Nálevy z bylin (zejména vilín, řebříček, měsíček) se nanesou na gázu a přiloží na postižené místo. Obklady zklidňují podráždění, stahují cévy a podporují hojení.
Masti a gely
Domácí nebo zakoupené masti s obsahem kaštanu, kostivalu, měsíčku nebo vilínu se nanášejí přímo na oblast konečníku. Pomáhají snížit otok, bolest a regenerovat sliznici.
Vnitřní užívání
Čaje nebo tinktury z pohanky, jírovce, řebříčku a dalších cévních bylin pomáhají zpevnit žíly, snížit krvácivost a zánět zevnitř. Pijí se pravidelně, 2× denně, ideálně ve směsi:
Směs: pohanka + řebříček + jitrocel + měsíček
1 lžička směsi na šálek vody, louhovat 10 minut.
Doplňková opatření
Aby byla léčba hemoroidů úspěšná, je důležité také:
- Zvýšit příjem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné produkty)
- Pít dostatek tekutin
- Vyhýbat se dlouhému sezení a stání
- Pravidelně se hýbat – chůze, lehké cvičení
- Nepřetlačovat při stolici a předcházet zácpě
- Dodržovat hygienu konečníku
Kombinace bylinné terapie a úpravy životního stylu může výrazně zlepšit kvalitu života, zmírnit nepříjemné příznaky a předejít opakovanému výskytu potíží.
Bylinky na hemoroidy jsou osvědčenou, účinnou a šetrnou možností, jak zmírnit bolest, svědění, krvácení i zánět, podpořit hojení žilních uzlů a sliznic a zabránit zhoršení stavu. Mezi nejúčinnější patří jírovec, vilín, dubová kůra, řebříček, pohanka, kostival, měsíček a heřmánek. Při správném použití – vnitřně i zevně – mohou být významnou součástí komplexní péče o zdraví konečníku a cévního systému.