Akné. Věčné trápení dospívajících dětí, jejichž organismus se překotně vyvíjí, mazové žlázy se stávají z dětských dospělými atd. Ale nebojte i akné se dá omezit, a to v každém věku.
Co je akné
Akné je chronické, ale neinfekční onemocnění, které postihuje zejména mladistvé, ale může se vyskytnout u dětí i u dospělé populace. Projevuje se nadměrnou činností mazových žláz, což způsobí ucpání vývodu mazové žlázy (odumřelými buňkami a bakteriemi), z čehož nakonec vznikne zánět (zánětlivé ložisko, pupínek).
Kdy vzniká akné
Akné nejčastěji vzniká v pubertě, pak také těsně před menstruací, více se tvoří lidem s mastnou pokožkou – až do dospělosti (dobrou zprávou však je, že tato pokožka stárne pomaleji a netvoří se na ní tak brzy vrásky) – co však je to platné, když vám tvář hyzdí hromada pupínků?
Jak bojovat proti akné
Proti akné se dá docela dobře bojovat, a to vnitřně i zevně. Vnitřně zkuste omezit čokoládu a sladkosti. Naopak zařaďte do jídelníčku zinek a vitamín A (dýňová a slunečnicová semínka, mrkev, meruňky, zelené papriky).
Zevně je potřeba pleť čistit, ale ne přehnaně. Ráno a večer vyčistit, večer i odlíčit, nejlépe prostředky na mastnou pleť. 2x týdně můžeme použít obklady, a to buď z macešky rolní, nebo z kakostu smrdutého. Bylinky stačí hrst, přelijeme ji 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, přecedíme a necháme vychladnout. Poté do odvaru namočíme čistou látku/textilii a omýváme obličej. Nebo necháme působit jako masku – nezapomeneme si vytvořit otvor pro nos (popř. oči a pusu).
Peeling – s peelingy to nepřeháníme, abychom nepodpořili tvorbu mazu ještě více. Ale jednou týdně si můžeme peeling dopřát. Ideální je ten přírodní: cukr krystal smícháme s olivovým olejem (nebo mandlovým aj.) tak, abychom vytvořili hmotu, kterou lze vzít do rukou a masírovat s ní obličej. Masírujeme krouživými pohyby, vyhneme se očnímu okolí – je příliš jemné a peelingem bychom ho mohli poškodit.
Maska z obchodu – pokud byste chtěli vyzkoušet kupovanou masku proti akné, pak tu s jílem. Účinně totiž čistí póry a zabraňuje dalšímu usazování mazu. Dá se používat až 2x týdně.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.ceska-biokosmetika.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009