
Průjem je častý zdravotní problém, který může zaskočit kdykoli a kdekoli. Ať už se jedná o akutní střevní infekci, reakci na nevhodné jídlo, stres, nebo projev jiné poruchy trávicího traktu, vždy platí jedno – tělo ztrácí tekutiny, minerály a cenné živiny. Průjem sám o sobě není nemocí, ale symptomem, který signalizuje, že se ve střevech něco děje špatně.
Většina případů průjmu naštěstí odezní během několika dnů. Kromě dostatečného pitného režimu a šetřící diety může v této situaci velmi pomoci i přírodní léčba, konkrétně léčivé bylinky, které zklidňují sliznici, zastavují průjmové projevy a podporují regeneraci trávicího traktu. V tomto článku se podíváme na ty nejúčinnější bylinky na průjem, jejich využití a zásady bezpečného užívání.
Příčiny průjmu: Ochranný, ale vyčerpávající reflex
Průjem může mít celou řadu příčin:
- Infekční – způsobený bakteriemi (např. salmonela, E. coli), viry (rotaviry, noroviry) či parazity,
- dietní chyby – zkažené potraviny, příliš tučná nebo kořeněná jídla,
- alergie a intolerance – např. laktózová intolerance,
- psychické příčiny – stres, úzkost, nervozita,
- léky – antibiotika, projímadla,
- chronická onemocnění – syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida.
Všechny tyto případy mají jedno společné – zvýšený pohyb střev (peristaltiku) a sníženou schopnost vstřebávat vodu. Výsledkem je řídká, častá stolice, která tělo dehydratuje a oslabuje. Právě zde vstupují do hry byliny se stahujícími, protizánětlivými a zklidňujícími účinky.
Nejúčinnější bylinky na průjem
- Dubová kůra (Quercus robur)
Silně stahující bylina s vysokým obsahem tříslovin, které pomáhají zpevnit stolici a snížit sekreci tekutin ve střevě. Dubová kůra je vhodná zejména při infekčním nebo hnilobném průjmu. Užívá se jako odvar, případně jako součást sedacích koupelí při zánětech konečníku. - Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Výborný pro zklidnění podrážděných střev, působí protizánětlivě, antisepticky a uvolňuje křeče. Heřmánek pomáhá při lehčích formách průjmu a je velmi dobře snášen i malými dětmi. Pije se ve formě čaje několikrát denně. - Borůvky (Vaccinium myrtillus)
Sušené borůvky jsou tradiční a osvědčený lék na průjem, hlavně u dětí. Obsahují antioxidanty a třísloviny, které působí antibakteriálně a stahují sliznici střev. Lze je pojídat samotné, zalít horkou vodou nebo připravit jako odvar. - Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)
Silná stahující a protizánětlivá bylina, která podporuje hojení sliznic. Je vhodná při chronickém průjmu a dráždivém tračníku. Pije se jako čaj nebo se používá jako součást bylinných směsí. - Máta peprná (Mentha piperita)
Účinně uvolňuje křeče trávicího traktu a pomáhá při funkčních poruchách trávení, které jsou spojeny s průjmem. Máta je ideální v případech, kdy je průjem spojen se stresem nebo bolestmi břicha. - Sléz lesní (Malva sylvestris)
Obsahuje slizy, které vytvářejí ochranný film na podrážděné sliznici trávicího traktu. Je vhodný při zánětech a bolestivém vyprazdňování, zejména u dětí nebo oslabených jedinců. Nejlépe působí jako studený macerát. - Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Známá především jako bylina na nervy, ale má i antibakteriální a protizánětlivé účinky na trávení. Uklidňuje podrážděná střeva a zároveň harmonizuje nervový systém, což je důležité u psychosomatických forem průjmu. - Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
Působí antisepticky a stahuje střevní sliznici, čímž snižuje výskyt průjmových stolic. Šalvěj se osvědčila i při nadměrném pocení a horečce, která někdy průjem provází.

Jak bylinky užívat při průjmu
Běžnou a účinnou formou je bylinný čaj, který by měl být silnější než běžné nálevy. U některých bylin (např. dubová kůra, borůvky) se připravuje odvar, tedy delší povaření v horké vodě. U slézu je naopak vhodný studený macerát, aby se zachovaly slizové látky.
Při průjmu je důležité také:
- Doplňovat tekutiny a elektrolyty – ideálně neslazené bylinné čaje, rehydratační roztoky, zeleninové vývary,
- Vyhýbat se mléčným výrobkům, syrovému ovoci a těžkým jídlům,
- Odpočívat a tělo nezatěžovat – regenerace trávení vyžaduje klid.
Bylinky vhodné pro děti
Mezi nejbezpečnější a nejšetrnější byliny pro děti patří heřmánek, borůvky, sléz a fenykl. Vždy však upravte dávkování podle věku a hmotnosti dítěte. U malých dětí je vhodné konzultovat užívání bylin s lékařem nebo lékárníkem.
Kdy vyhledat lékaře
I když jsou bylinky na průjem velmi účinné, existují situace, kdy je třeba odborná pomoc:
- průjem trvá déle než 3 dny,
- objeví se krev ve stolici, horečka nebo silné bolesti,
- dochází k dehydrataci (sucho v ústech, malátnost, málo moči),
- průjem postihne malé dítě, seniora nebo těhotnou ženu.
Bylinky na průjem představují spolehlivý a šetrný nástroj, jak ulevit trávicímu traktu, zastavit ztráty tekutin a podpořit zotavení střevní sliznice. Na rozdíl od běžných léků působí celostně – nejen na symptomy, ale i na příčiny problému. V kombinaci s vhodnou dietou a režimovými opatřeními mohou významně přispět k rychlému návratu ke zdraví.
Nechte se inspirovat moudrostí přírody a mějte několik osvědčených bylin vždy po ruce – nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.