Bylinky: Možná si také na jaře kladete otázku, které léčivky byste si mohli vypěstovat na zahradě, abyste je nemuseli hledat ve volné přírodě. Pár jich je a dají se docela dobře kombinovat.
Jednoleté rostliny
Začneme jednoletými rostlinami. Ty přežívají v zahradě jen jeden rok, poté je bude nutné obnovit. Mezi vhodné jednoleté rostliny na zahrádku patří heřmánek pravý a benedikt lékařský.
Heřmánek pravý na zahrádce
Heřmánek potřebuje slunnou polohu, poroste na všech typech půd, ale má raději zásadité než kyselé, také nesnáší přemokření. Semena vyséváme buď na podzim od srpna do října, nebo na jaře od března do dubna. Semínka klademe na povrch do řádků vzdálených cca 30 cm a přitlačíme do půdy. Zalijeme a zaléváme i po vzejití. Nepotřebuje přihnojování.
Benedikt lékařský na zahrádce
Benedikt má také rád výslunnou polohu, půdu má nejraději mírně vlhkou, hlinitou nebo hlinitojílovitou, bohatou na živiny. Nemá rád kyselou půdu. Vyséváme jej v březnu až dubnu do hloubky asi 4 cm a do sponů 30 x 30 cm. Zálivku potřebuje častou od výsevu do vzejití a pak samozřejmě během sucha. Ocení přihnojování, které můžete provádět buď chlévskou mrvou, nebo kombinovaným hnojivem, které obsahuje jak dusík, tak draslík a fosfor.
Dvouleté rostliny
Mezi dvouleté léčivky běžně pěstované na zahradě patří zejména divizna.
Divizna velkokvětá
Divizna potřebuje slunnou polohu, která bude navíc chráněná před větrem. I tak je vhodné je přivázat k opoře. Půdu vyžaduje lehkou, spíše písčitohlinitou, s dostatkem vápníku a spodní vody. Semínka vyséváme na podzim v říjnu, nebo na jaře od března do dubna, a to rozhozením na záhon nebo do řádků 60 cm vzdálených. Po vzejití vyjednotíme a necháme na řádcích vzdálených asi 50 cm až 1 m. Zaléváme jen po výsadbě a před vzejitím. Hnojení nepotřebuje.
Vytrvalé rostliny
Největší výběr máme mezi vytrvalými rostlinami. Musíme pečlivě vybírat, které zvolíme, protože je budeme na stejném místě pěstovat i několik let.
Levandule lékařská na zahrádce
Levandule potřebuje slunce a polohu chráněnou před větrem – ideální je pás keřů nebo živého plotu. Půdu musí mít lehkou a propustnou. Vyséváme v lednu až únoru do pařeniště, nebo v červnu a červenci na záhon do sponu 50 x 50 cm. Zálivku potřebuje jen mírnou. Přihnojování je vhodné před výsadbou kompostem, potom každoročně kombinovaným hnojivem s obsahem dusíku a fosforu.
Meduňka lékařská
Meduňka potřebuje slunnou polohu, chráněnou před větrem a mrazem. Půdu má ráda hlinitou nebo hlinitopísčitou s vysokým obsahem živin. Vyséváme v březnu do pařeniště, v květnu pak rostlinky vysazujeme na záhon do sponu 30 x 30 cm. (Dá se množit i dělením trsů.) Zaléváme po výsadbě. Hnojení je potřeba jednou za rok, nejlépe kompostem. Na zimu je potřeba zakrýt rostlinky listím, chvojím nebo u kořenů kompostem.
Šalvěj lékařská
Šalvěj potřebuje slunnou polohu, chráněnou před mrazem. Půdu vyžaduje sušší, hlinitopísčitou, dobře propustnou, bohatou na živiny – zejména vápník. Vyséváme na podzim v říjnu, nebo na jaře v březnu až dubnu na záhon do hloubky 4 cm na do sponu 40 x 40 cm. Zálivku příliš nevyžaduje, jen před zakořeněním udržujeme půdu mírně vlhkou. Hnojíme jednou za rok kompostem, můžeme přidávat vápník.
Máta peprná
Máta potřebuje slunné stanoviště a chráněné před větrem. Půdu má nejraději lehkou nebo středně těžkou, hlinitou, s dostatkem spodní vody nebo vodním zdrojem v blízkosti. Vysazujeme koncem dubna – začátkem května na záhony do řádků vzdálených 60 cm. Množí se i řízky. Často se množí zcela sama – na to dávejte pozor, aby vám nezaplevelila celou zahradu. Zaléváme po výsadbě a v době sucha. Přihnojujeme kompostem nebo chlévskou mrvou. Na zimu není potřeba žádného zvláštního ošetření, máta se stáhne do podzemních částí a na jaře zase vyraší.
Kozlík lékařský
Kozlík vyžaduje buď slunnou polohu, nebo polostín, ale vždy poblíž vodního zdroje. Půdu by měl mít vlhkou, hlinitou nebo hlinitopísčitou s vysokým obsahem živin, nejvíce potřebuje vápník. Vyséváme v listopadu nebo prosinci do pařeniště, přes zimu necháme promrznout. V březnu vzešlé rostlinky přepichujeme. Začátkem května pak vysazujeme na záhon do sponů 40 x 40 cm. Zálivku potřebuje zejména po výsevu. Přihnojovat nepotřebuje, ale půda by měla být dostatečně vyhnojená před výsadbou.
Proskurník lékařský
Proskurník pěstujte pouze v nížinách, potřebuje teplou a slunnou polohu a nesnáší mrazy. Půdu musí mít lehkou, písčitohlinitou, bohatou na živiny, vlhkou, ale ne přemokřenou. Vyséváme v březnu na záhon do hloubky 3 cm do řádků 30 cm od sebe. Zaléváme po výsevu. Hnojení je ideální před výsevem/výsadbou chlévskou mrvou nebo kompostem, potom každoročně hnojivem s obsahem dusíku a fosforu.