Jak se léčilo pomocí bylinek ve starověkém Řecku

salvej
Zdroj foto: Jörg Hempel / CC BY-SA 3.0 DE (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)    Šalvěj – bylinkářtsví

Ve starověkém Řecku se bylinkářství rozvinulo asi ještě více než ve starověkém Egyptě. V Řecku lékaři poprvé stanovili tzv. celostní medicínu, tj. jak léčit tělo jako celek, nikoliv jen potlačovat symptomy. S bylinkami a kořením se v Řecku také hojně obchodovalo, můžeme dokonce říci, že starověké Řecko založilo na bylinkách celý svůj „zahraniční“ obchod.

Lékaři

Asklépios byl nejstarším dochovaným lékařem starověkého Řecka. Právě on začal léčit lidi celostně a používat k tomu bylinky a matku přírodu.

Hippokrates navázal na Aksklépia a spolu se svými žáky sepsal dílo, ve kterém shrnul léčivé účinky všech dosud dostupných bylin.

oregano
Zdroj foto: pixabay                                    Oregáno – bylinkářství

Oregano

Dodnes se v Řecku (zejména severním) pěstují celá pole s oreganem. Používá se jako dezinfekční a konzervační prostředek. Středomořské oregano má velmi silné aroma a vyrábí se z něj kvalitní oreganový olej. Zajímavé je, že i když si řecké oregano přivezete jako rostlinku k nám domů, nikdy nebude mít takové aroma ani chuť jako v Řecku. Klimatické podmínky prostě nenahradíte.

kakost
Zdroj foto: commons.wikimedia.org                       Kakost

Kakost smrdutý

Oproti oreganu tato bylinka spíše zapáchá. Nicméně má mnoho léčivých účinků a je známá také již od starověkého Řecka. Sbírá se kvetoucí nať a suší se ve stínu a pomalu. Pomáhá při krvácení z nosu, při léčení průjmu a katarů, pro rozpuštění močových kamenů, také uvolňuje hleny a působí uklidňujícím účinkem. Zevně jej můžete použít na drobná poranění či vyrážky.

levandule
Zdroj foto: commons.wikimedia.org                Levandule

Levandule

Levandule byla také bylinkou známou již ve starověkém Řecku. Staří Řekové ji často používali jako lék proti kašli nebo na uklidnění. Ostatně za tímto účelem se používá dodnes. Kromě toho ji můžete použít, máte-li problémy se spánkem, nebo když vás bolí hlava. Z levandule je možné připravit si čaj nebo vyzkoušet aromaterapii pomocí levandulového oleje.

tymian
Zdroj foto: pixabay                                     Tymián

Tymián

Další bylinka, která hojně roste v Řecku a rostla i ve starověkém Řecku, je tymián. Používala se k balzamování, ale také jako kadidlo v chrámech, dále jako bylinka pro potlačení onemocnění dýchacích cest – tento její účinek vyzdvihoval sám velký Hippokrates.

Šalvěj

Šalvěj je dodnes ceněnou bylinkou, víte ale, že byla afrodiziakem již pro řecké vojáky? Jejich ženy je prý vítaly z války šalvějovým čajem, aby u nich probudily touhu a u sebe posílily plodnost. Šalvějový čaj však používejte jen v malém množství a nikoliv dlouhodobě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here