Břečťan popínavý

Česky:  

Břečťan popínavý

Latinsky:

Hedera helix

Slovensky:

Brečtan popínavý

Břečťan popínavý je rostlina, která působí převážně jako zakrývací a stínící rostlina. Ovšem i u něj můžeme nalézt léčivé účinky.

Léčivé účinky

břečťan popínavý
Česky: Břečťan popínavý, Latinsky: Hedera helix, Slovensky: Brečtan popínavý
  • Pomáhá při popálení sluncem.
  • Odstraňuje celulitidu.
  • Léčí pohmožděniny.
  • Pomáhá při bolestech zad.
  • Upravuje slabou menstruaci.
  • Vhodný k léčbě kožních problémů.

Použití a přípravky

I břečťan je lékařsky využívanou rostlinou. Sbírají se hlavně listy, které se používají pro vnější použití. Taktéž se používá k výrobě dezinfekčních přípravků. Jedovaté bobule mohou být značně nebezpečné, při malém množství a správné receptuře se ale používají například proti kašli v podobě sirupu.

  • Cellulitis je gel proti celulitidě s obsahem břečťanu a dalších více než 15 druhů léčivých bylin.
  • Gel na zpevnění poprsí a proti striím Equisetum s obsahem z břečťanu je určen k péči o mimořádně jemnou pokožku prsou, k zachování její pevnosti a pružnosti.
  • Hřejivý účinek zahřívacího zeštíhlovacího gelu s břečťanem podporuje na místě aplikace látkovou výměnu a zvyšuje absorbci zeštíhlovacích složek. Gel podporuje mízní oběh, odbourávání nahromaděného tuku a tím zpevňuje postavu.

O břečťanu popínavém

břečťan popínavýBřečťan popínavý (Hedera helix) je vytrvalá dlouhodobě zelená rostlina rozšířená po celé severní polokouli, která má pod zemí velmi rozsáhlý kořenový systém, díky kterému může dorůstat obrovských velikostí. Délka těchto stonků může být až 15 metrů. Listy rostou na stonku střídavě a jejich velikost může být až 5 centimetrů. Rostlina kvete od července do listopadu.

Plody rostliny jsou tmavé bobule, která na rostlině drží až do jara. Bobule jsou pro člověka krajně jedovaté, proto není vhodné, aby je člověk svévolně požíval. Bobule slouží hlavně jako potrava pro ptactvo, které je požívají bez problémů.

V břečťanu se velmi často ukrývají drobní živočichové, kteří vnímají porost této rostliny jako vhodné útočiště. V horních patrech rostliny bývají velmi často schovaní menší ptáci. Břečťan se využívají jako stínidlo před sluncem.

Velké využití má ve Velké Británii, kde je umístěn hlavně u budov postavených z cihel. Při dešti chrání zdivo před nasáknutím a při velkém vedru a silném slunečním záření ho chrání před vedrem.

Domácí recepty

  • Obklad: Při bolestech zad se používá obklad z čerstvě natrhaných listů břečťanu. Tyto listy nejprve opláchneme vodou a přiložíme na bolavá místa. Listy necháme přiložené asi hodinu a poté dáme zádům odpočinout. Tato přikládací metoda lze využít na i léčbu dny.
  • Nálev: Břečťan se vnitřně používá ve formě nálevu. Tento nálev se vytvoří z 5 minut vařených listů, která se následně přecedí.
  • Tinktura: Další vnitřní použití je ve formě tinktury, která pomáhá při podrážděných horních cestách dýchacích. Užíváme 20 kapek několikrát denně.
foto: MargritNuuuuuuuuuuul
bylinkopedie koupit bylinky a produkty